› FIRMY
› ARTYKUŁY

15 lutego ruszyła internetowa usługa e-PIT. Na czym polega?

prawo i podatki ponad rok temu    15.02.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
15 lutego ruszyła internetowa usługa e-PIT. Na czym polega? fot. Marcin Mongiałło

W piątek, 15 lutego ruszyła internetowa usługa e-PIT. Nowością jest, że podatnik nie musi już samodzielnie wypełniać deklaracji podatkowej. Aż 23 mln zeznań podatkowych przygotowała administracja podatkowa na podstawie informacji od pracodawaców i płatników. Są one dostępne za pośrednictwem portalu Krajowej Administracji Skarbowej: podatki.gov.pl. od 15 lutego do 30 kwietnia. 

Co należy zrobić, aby zobaczyć i potwierdzić (zmienić) swój PIT? 

Po zalogowaniu się za pomocą własnego numeru PESEL oraz podaniu wielkości swojego przychodu w 2017 i 2018 roku uzyskamy dostęp do swojego zeznania podatkowego. Będzie w nim ten sam numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą wsparliśmy w ubiegłorocznym rozliczeniu. Jeżeli nie będziemy chcieli nic zmieniać, będziemy mogli zaakceptować przygotowany już PIT oraz wysłać go elektronicznie. Jeżeli natomiast będziemy chcieli skorzystać z ulg, z możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, będziemy musieli to zaznaczyć w odpowiednich rubrykach. Oczywiście można także zmienić organizację pożytku publicznego. Dużym ułatwieniem jest, że do systemu zostały wprowadzone wszystkie organizacje pożytku publicznego w Polsce, które możemy wesprzeć 1%.

Od północy do godzin porannych w całym kraju z systemu skorzystało ponad 10 tys. podatników. Maciej Maciejewski, naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu (funkcję tę pełni od czerwca uiegłego roku) poinformował nas, że już rozliczył się w ten właśnie sposób. Nie było żadnych problemów. System działa bez zastrzeżeń. Jak z niego korzystać zademonstrowała dzisiaj, 15 lutego, Aneta Dziemidowicz, kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej w Urzędzie Skarbowym w Elblągu. 

Aneta Dziemidowicz, kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej w Urzędzie Skarbowym w Elblągu, fot. Marcin Mongiałło

Składanie PIT-u jeszcze nigdy nie było tak proste jak teraz. 

Każdy podatnik ma przygotowane rozliczenie roczne indywidualne. Jeżeli w poprzednim roku już wybraliśmy, aby przekazać 1% podatku na określoną organizację, to udostępnione na stronie nasze rozliczenie roczne już będzie zawierało tę informację. Podobnie sprawa dotyczy ulgi na dzieci. Obecnie rozliczenie roczne dokonuje się poprzez uwierzytelnienie, naciśnięcie przycisku i potwierdzenie. Możemy też dzięki tej usłudze złożyć i wysłać korektę

– poinformowała nas pani kierownik.  

Jakie są plusy takiego rozwiązania?

Szybszy zwrot podatku – do 45 dni, zamiast maksymalnego okresu wynoszącego do 3 miesięcy w przypadku złożenia rozliczenia w formie papierowej. Redukcja błędów, np. poprzez udostepnienie pełnej listy organizacji pożytku publicznego, poprzez wyliczenie kwoty wolnej od podatku. Podatnik nie marnuje czasu na stanie w kolejkach, na wypełnianie deklaracji

– wyliczał Maciej Maciejewski, naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu.

Maciej Maciejewski, naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu, fot. Marcin Mongiałło

W dalszym ciągu podatnik może roczne rozliczenie złożyć w formie papierowej.

Jeżeli nie posiada komputera bądź dostępu do internetu nic nie stoi na przeszkodzie, żeby złożył zeznanie w sposób elektroniczny.

Mamy przygotowane dla państwa stanowiska w sali obsługi podatnika. Rozliczenie możecie państwo zrobić w Urzędzie Skarbowym ze wsparcie naszego pracownika

– poinformowała Aneta Dziemidowicz, kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej w Urzędzie Skarbowym w Elblągu. 

Czy wprowadzenie nowej uslugi poprzec odciążenie pracowników ograniczy zatrudnienie w Urzędzie Skarbowym w Elblągu?

Naczelnik placówki stwierdził, że nic takiego się nie wydarzy.

Skoncentrujemy swoje siły na innych zagadnieniach, np. na walce z szarą strefą.

– poinformował.  

W Urzędzie Skarbowym w Elblągu, które rozlicza podatników zamieszkaujących powiat elbląski, w ubiegłym roku złożono 101 tys. rozliczeń rocznych (wszystkich) Ocenia się, że z nowej formy rozliczenia będzie mogło skorzytać około 61 tys. osób.

Reasumując w ramach e-PITu Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała i udostępniła roczne zeznanie podatkowe za 2018 r. każdego rozliczającego się według zeznania PIT-37 i PIT-38. Jeżeli nic nie będziemy chcieli nic zmieniać, będziemy mogli zaakceptować przygotowany już PIT oraz wysłać go elektronicznie. Jeżeli będziemy chcieli skorygować zeznanie, możemy to oczywiście zrobić online, natomiast jeśli nie zrobimy nic i nie zalogujemy się na portal podatki.gov.pl, zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia. Jeżeli pojawi się obowiązek dopłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle nam informację o wysokości podatku do zapłaty. Na uregulowanie należności będziemy mieli 7 dni od daty uzyskania informacji z urzędu. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.