› FIRMY
› ARTYKUŁY

4 maja (poniedziałek) znika ważne ograniczenie w robieniu zakupów! Co na to internauci?

aktualności 7 miesięcy temu    4.05.2020
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
4 maja (poniedziałek) znika ważne ograniczenie w robieniu zakupów! Co na to internauci? fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

Zgodnie z decyzją rządu 4 maja 2020 r. mają zostać otwarte galerie handlowe (otwarte zostaną w nich wszystkie sklepy, ale wprowadzone zostaną liczne ograniczenia mające zapewnić bezpieczeństwo klientów i pracowników). To nie wszystko. W tym samym dniu zniesione zostanie jedno z obostrzeń, które do tej pory obowiązywało we wszystkich sklepach. Chodzi o godziny dla seniorów.

Przypomnijmy że tzw. godziny dla seniorów obowiązywały przez ponad miesiąc. Weszły w życie 31 marca. Przez pierwsze trzy tygodnie zakupy w sklepach od godz. 10.00 do 12.00 mogły robić wyłącznie osoby w wieku 65 lat i więcej. Od 20 kwietnia wprowadzono zmianę, a mianowicie godziny dla seniorów zostały zlikwidowane w weekendy.

Kolejna zmiana w zakresie godzin dla seniorów weszła w życie 4 maja. Obecnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 12.00 zakupy w sklepach będą mogli robić już wszyscy, a nie tylko osoby po 65. roku życia.

Postanowiliśmy dowiedzieć się, co myśleli o tzw. godzinach seniorów internauci w czasie ich obowiązywania oraz co myślą po ich zniesieniu. W tym celu wykonaliśmy krótką kwerendę. Bez problemu znaleźlismy setki, jeśli nie tysiące komentarzy. Nietrudno zatem dostrzec, że przepis ten wzbudzał od samego początku kontrowersje.

Oto przykładowe wpisy:

To jest chore. Nie mogłam kupić zakupów w piekarni, bo godzina seniora – za dwie godziny było trzech klientów

– zauważyła pani Ewa.

Nie seniorzy to wymyślili, a większość złosć kieruje na nich

– dodał pan Marek. 

O to chodzi by nas podzielić. Oni tego nie ustalili. To ten chory rząd

– pani Magda była bezpardonowa.

Znaleźliśmy też wypowiedzi zwracające uwagę na konkretne problemy, które pojawiły się w związku z wprowadzeniem tzw. godzin dla seniorów.

Jestem opiekunką, robię też zakupy dla seniorów i niestety w godzinach dla seniora nie mogę wejść, a później muszę iść do następnego podopiecznego, więc nie wyrobię się w tym czasie i mam seniora zostawić bez zakupów? Paranoja

– wypowiedziała się pani Bożena.

Na równie istotny problem zwrócił uwagę pan Waldemar:

Sklepy spożywcze rozumiem, ale byłem ostatnio w Media Expert. Chciałem kupić sprzęt RTV, a pracownicy byli zajęci rozmową i kazali mi wrócić później, bo teraz są godziny dla seniorów. Dodam, że w sklepie nie było nikogo 

Byli i tacy, którzy wskazywali na konkretne sposoby rozwiązania tego problemu.

Problem stwarzają kierownicy sklepów. Bo logiczne jest, że jeżeli w godzinach od 10 do 12 nie ma seniorów lub jest ich niewielu, to należy obsłużyć innych klientów. Tylko dupa, a nie handlowiec pozwoli na to, aby sklep był pusty bo nie przyszli emeryci. Moja partnerka spotkała się z taką sytuacją, że obsługa sklepu czekała na seniorów. Ale udało się jej przekonać personel, aby obsłużył oczekujących nieuprzywilejowanych klientów. Ten przepis, jak i większość wyprodukowanych przez obecny rząd, to wielki bubel. Wystarczy dodać że od 10 do 12 bezwzględne pierwszeństwo w dokonywaniu zakupów maja seniorzy. Amen!

– wypowiedział się pan Jerzy, którzy zdobył dużą liczbe polubień. Niestety zapomniał dodać, że obsługa i kierownictwo sklepów zmuszeni zostali – pod groźbą kar – do przestrzegania wytycznych wprowadzonych przez rząd.

Najśmieszniejsze jest to, że w sklepach (czynnych – przyp. red.) 24 h, gdzie jest tylko wódka i papierosy, też są godziny dla seniorów, bo to są pewnie artykuły pierwszej potrzeby

– dodała pani Wanda. 

Bardzo dużo pozytywnych reakcji wzbudziła wypowiedź pani Krystyny, która zwróciła uwagę na ważny problem:

(...) ci, którzy wymyślili ten idiotyczny przepis zapomnieli o setkach opiekunek świadczących usługi opiekuńcze, które w tych godzinach pracują u chorych ludzi w domu i muszą zrobić im zakupy , wykupić leki w aptece itd, a nie mają 65+ . Czy ktoś o tym pomyslał????!!!! 

A co sądzą internauci o zniesieniu tzw. godzin dla seniorów?

I bardzo dobrze, że te godziny zostaną zniesione. Ci tzw. seniorzy, w większości nie są aniołami. Społeczeństwo nie powinno być dzielone na lepszych i gorszych, a kultury i wzajemnego szacunku, młodszych do starszych i odwrotnie, starszych do młodszych, należy uczyć cały czas. Wówczas nie będą potrzebne żadne specjalne uregulowania, tak dla jednych, jak i dla drugich. 

– pan Roman nie kryje zadowolenia.

Znaleźliśmy bardzo mało wypowiedzi internautów, którzy w jakikolwiek sposób doceniali wprowadzenie przez rząd tzw. godzin dla seniorów. Całe szczęście, że zadecydowano o zniesieniu tego rozwiązania.  4 maja 2020 r. godziny dla seniorów przechodzą do historii.

Najważniejsze zasady działania centrów handlowych od 4 maja reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Warto dodać, że w dalszym ciągu zamknięte pozostają: obiekty gastronomiczne (tylko wynos lub dowóz) salony fryzjerskie i kosmetyczne, siłownie, kluby fitness, biura podróży oraz kina. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 8
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ STOP USTAWIE 447
7 miesięcy temu ocena: 100%  3
3 sposoby na pozbycie się wirusa. 1. Wejdź do pokoju. 2. Otwórz okno. 3. Wy.....ol telewizor.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MARCO
7 miesięcy temu ocena: 100%  2
Tu chodzi o to, żeby zastraszyć ludzi, zniszczyć ich biznesy itp. Wtedy będą bardziej zależni i posłuszni. Komuniści też walczyli z tymi, którzy byli niezależni.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ksamol
7 miesięcy temu ocena: 100%  1
Idiotyczne zakazy. Ale politycy wiedzą lepiej i nie słuchają lekarzy, czyli osób które mają pojęcie o sprawie.Mogę zrobić zakupy ale nie mogę wejść na basen, siłownię, do baru. Mogę chodzić po lesie(bez maseczki) a nie mogę pojechać na wycieczkę autobusem (nawet w maseczce która i tak kompletnie nic nie daje) do innej miejscowości w której są otwarte hotele. Całe te rozporządzenia to zbiór idiotyzmów.
odpowiedz oceń komentarz 8 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.