› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

80 tys. osób zostanie bez pracy? Wprowadzony zostanie zakaz handlu w niedzielę?

prawo i podatki ponad rok temu    25.01.2016
Ines Kuraś
komentarzy 6 ocen 1 / 100%
A A A
80 tys. osób zostanie bez pracy? Wprowadzony zostanie zakaz handlu w niedzielę? fot. arch. elblag.net

Za granicami Polski w większości krajów Unii Europejskiej obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Po raz kolejny wraca idea, aby w ten dzień zakazać sprzedaży również w naszym kraju. „Solidarność” podjęła rozmowy z PiS-em dotyczące realizacji tego pomysłu. Szacunkowo po wprowadzeniu zakazu pracę może stracić ponad 80 tys. osób.

Jak donosi gazeta Rzeczpospolita w swoim czwartkowym wydaniu, zaraz po zakończeniu prac nad podatkiem obrotowym w handlu mogą być kolejne duże zmiany. Mianowicie chodzi o zakazanie handlu w niedzielę w sklepach wielkopowierzchniowych.

Przedstawiliśmy już taką propozycję pani premier. Polskie firmy są zdecydowanie za. Przygotowujemy projekt – mówił dla Rzeczpospolitej, Alfred Bujara

– szef handlowej „Solidarności”.

Rzeczpospolita w swoim wydaniu zauważyła, że rozważane są dwa warianty wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę. Pierwszy z nich obejmuje zakaz całkowity, który dotyczyłby wszystkich podmiotów handlowych. Druga wersja (ograniczona) uwzględnia zakaz handlu tylko w dużych sklepach. Miałoby to być wsparcie dla drobnego handlu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planują poddać analizie takowy projekt.

Polska Grupa Supermarketów (PGS) jest zdecydowanym przeciwnikiem handlu w niedziele. Według tejże grupy zmiana przepisów wpłynęłaby korzystnie na firmy handlowe tj. ograniczając koszty pracy oraz poprawiając warunki zatrudnienia. Uważają oni, że zagraniczne siec zmusiły polskich handlowców do pracy w niedzielę jeżeli chcą utrzymać się na rynku, a wszyscy powinni mieć wolną niedzielę od pracy.

Przedstawiciele dużych sieci oraz organizacje reprezentujące pracodawców są natomiast przeciwni wprowadzania zakazu handlu w niedzielę ponieważ mogłoby to niekorzystnie wpłynąć na sektor handlowy i doprowadzić do zmniejszenia zatrudnienia.


Zakaz handlu w niedziele w pewnej mierze odbiłby się na wynikach finansowych generowanych przez sektor. Niewątpliwie klienci robiliby większe zakupy w piątki i soboty, jednak z powodu krótszego tygodniowego czasu pracy sklepów ich całkowity obrót byłby trochę mniejszy. Ograniczenia te mogłyby również wpłynąć na zmianę struktury rynku – jeszcze większą popularność zyskałyby np. zakupy w internecie

– mówi dla onet.pl Łukasz Kozłowski, ekspert ds. ekonomicznych Pracodawców RP.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego wprowadzenie zmian pociągnie za sobą negatywne skutki. Jednym z nich może być zmniejszenie zatrudnienia w firmach zajmujących się handlem. Szacunkowo Kozłowski mówi, że pracę mogłoby stracić około 25 tys. osób. Natomiast inna firma zauważa, że zatrudnienie mogłoby zmniejszyć się o 7 % co za tym idzie bez zatrudnienia pozostałoby od 62,3 tys. do 85,5 tys. osób.

Zakaz handlu w niedzielę nie jest pierwszą znaczącą zmianą, którą PiS planuje wprowadzić w tym sektorze. Partia zapowiedziała już wprowadzenie podatku obrotowego od sieci wielkopowierzchniowych. Uderzyłby on z jednej strony w duże sieci, które nie płacą podatków w Polsce, a także pomógłby sfinansować obietnicę wyborczą partii dotyczącą programu 500+. Ministerstwo Finansów zakłada, że z podatku obrotowego wpływy do budżetu państwa wyniosłyby około 3,5 mld zł.

Co sądzicie o wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele?

źródło: onet.pl , rzeczpospolita

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ klient
ponad rok temu ocena: 80%  6
Uważam ten pomysł za bardzo głupi, jak handlowcy chcą handlować w niedzielę a klienci chcą kupować to żaden przepis nie powinien im tego zabraniać. Natomiast odpowiednie do tego celu służby kontrolne powinny kontrolować uczciwie czy za pracę w niedziele są odpowiednio zgodnie z KP wynagradzani. Byłaby to okazja dla niektórych zarobienie parę groszy do marnych pensji w Polsce.
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tom
ponad rok temu ocena: 33%  5
Nienawidzę PISU ale powinni zamknąć sklepy w niedzielę. Rodziny z dziećmi zamiast do sklepów chodziliby do parków, na spacery, do znajomych itd. Jak byłem mały w niedziele sklepy były zamknięte i wszyscy żyli. ZAMKNĄĆ SKLEPY W NIEDZIELE JESTEM ZA
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ KobietaPracujaca
ponad rok temu ocena: 50%  4
Niedziela wolna od pracy jestem ZA!!Kiedys tak bylo i jakos dawali sobie rade.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dasops
ponad rok temu ocena: 0%  3
Jak w niedzielę pracuje Europa http://www.newsweek.pl/g/i.aspx/680/0/newsweek/635054380430430000.jpg
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 67%  2
jestem za !!!!!!!!!!!!! niedziela to Dzień Pański niech matki i ojcowie bedą ze swoimi dziećmi.Małe sklepiki niech będą otwarte, ale moga sprzedawać właściciele lub członkowie ich rodzin jak do tej pory
odpowiedz oceń komentarz 6 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Markko
ponad rok temu ocena: 73%  1
Niedziela jest dniem wolnym od pracy i pitolenie bzdur o utracie pracy jest kpina z ludzi. Bezrobocie jest i bedzie, to niezalezne i wciskanie takich opini oznacza ze pracodawcy oszukuja pracownikow i statystyke z wymiarem czasu pracy. Rodziny zamiast na spacer po sklepach pojda do parku i odpoczna.
odpowiedz oceń komentarz 8 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.