› FIRMY
› ARTYKUŁY

ABC karty kredytowej – wszystko, co warto wiedzieć

aktualności ponad rok temu    14.11.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
ABC karty kredytowej – wszystko, co warto wiedzieć

Współcześnie posiadanie możliwości dokonywania płatności jeszcze nieposiadanymi pieniędzmi staje się coraz powszechniejsze i potrzebniejsze. Bardzo często bowiem zdarza się sytuacja taka, jak np. nagła potrzeba udania się do lekarza specjalisty, konieczne zakupy dla dzieci czy wymiana zepsutego sprzętu RTV lub AGD. We wszystkich tego typu okolicznościach z powodzeniem pomaga posiadanie karty kredytowej.

Sposób działania przedstawianego produktu jest stosunkowo prosty. Płatności mogą być dokonywane do kwoty, która nie przekracza limitu kredytowego przyznanego przez bank. Jego wysokość determinowana jest zarówno przez politykę samej instytucji, jak i indywidualną sytuację klienta, jego zdolność kredytową, wysokość, rodzaj i stabilność dochodów, a także inne, pomniejsze czynniki. Po dokonaniu płatności za pomocą karty kredytowej, jej wartość należy następnie zwrócić najczęściej poprzez przelew wykonywany na koncie – przy użyciu komputera lub aplikacji mobilnej.

Istotnym aspektem jest długość okresu rozliczeniowego. Zwykle jego pierwszy dzień może być ustalony bezpośrednio przez posiadacza rachunku. To właśnie wtedy należy wywiązać się z zaciągniętych zobowiązań. W przeciwnym przypadku użytkownika czekać mogą obciążające konto dodatkowe odsetki. Po pierwszym dniu okresu rozliczeniowego, przy posiadaniu całkowicie wolnego limitu, ma miejsce tzw. okres bezodsetkowy (ang. grace period). Czas bezodsetkowy wynosi zwykle 50 – 60 dni w zależności od danej oferty.

Zakupy kartą kredytową – kiedy warto, a kiedy lepiej wybrać inną metodę?

Stosowanie przedstawianego rozwiązania ma swoje wady, jak i zalety. Przede wszystkim zakupy kartą powinny być realizowane poprzez płatności stacjonarne oraz internetowe. Wykonanie przelewu na inny rachunek prywatny zwykle obarczone jest wysokimi prowizjami. Podobnie unikać należy wypłat z bankomatu. Za pobranie gotówki bank pobiera wysokie opłaty, wobec czego rozwiązanie to de facto się nie opłaca. Istnieją jednak pewne wyjątki – Santander Bank Polska, proponujący klientom Kartę Dopasowaną, gwarantuje darmowe wypłaty pieniędzy z karty kredytowej we własnych bankomatach. W przeciwieństwie do innych sieci, ich występowanie jest bardzo liczne i gęste. Na powyższym przykładzie doskonale widać, że zasada poszukiwania zawsze najlepszej oferty może przynosić faktycznie świetne rezultaty.

Planowanie zakupów finansowanych przy użyciu limitu kredytowego powinno być rozważne. To doskonałe narzędzie, umożliwiające realizację pilnych potrzeb takich, jak np. niezwłoczna wizyta u lekarza. Nie warto jednak za jej pomocą płacić za mniej lub bardziej drobne przyjemności, bez których spokojnie można sobie poradzić. Wynika to z tego, ile faktycznie posiadanie i użytkowanie karty kredytowej kosztuje. O ile propozycja powyższego banku jawi się bardzo atrakcyjnie, o tyle nie wszystkie oferty wyglądają w ten sposób, z kolei część opłat może dotyczyć każdej z nich.

Ile kosztuje posiadanie karty kredytowej i na co zwrócić uwagę, przeglądając różne oferty?

Poza odsetkami od zadłużenia, zwykle wynoszącym około 10% – 15% RRSO, należy doliczyć dodatkowe koszty. W ich skład wchodzą m.in.: opłata za wydanie karty, koszt posiadania (zwykle za jeden rok kalendarzowy), czy opłata za ubezpieczenie (czasem dobrowolna, czasem obligatoryjna, jeśli ma się zamiar skorzystać z jakiejś promocji). Dobra karta kredytowa powinna charakteryzować się jak najniższymi kosztami, jak najniższą wysokością RRSO i możliwością indywidualnego określenia okresu odsetkowego i bezodsetkowego. Co więcej, rachunek kredytowy powinien być łatwo sprawdzany na platformie internetowej oraz poprzez aplikację mobilną. Użytkownicy nieprzepadający za „plastikiem” mogą zdecydować się na płacenie telefonem lub nawet inteligentnym zegarkiem. Warto także mieć dostęp do programów lojalnościowych, gdyż korzystanie z nich z czasem może pozwolić na spore oszczędności.

O czym pamiętać, mając kartę kredytową? Ważne wskazówki

Bardzo istotnym elementem zarządzania rachunkiem jest skrupulatność przy dokonywaniu spłat przed rozpoczęciem się okresu odsetkowego. Oddanie zadłużenia musi być bowiem przeprowadzone w całości – dosłownie co do jednego grosza. W przeciwnym wypadku naliczone zostaną odsetki. Planując wydatki za pomocą karty kredytowej w przyszłości, gdy w danym momencie zbliża się okres spłaty, warto spróbować oszczędzić na bieżących wydatkach, aby dokonać zwrotu środków. Dopiero po tym lepiej pozwolić sobie na sfinansowanie czegoś za pomocą karty.

Wiele banków pobiera dodatkowe prowizje za zakupy dokonywane za pomocą tego produktu. Bardzo często zdarza się, że aktywują się one dopiero po jakimś czasie. Zwykle skutecznym sposobem na ominięcie kolejnych kosztów jest regularne i częste płacenie tego typu „plastikiem” w różnych miejscach. Aby jednak nie popaść w tzw. spiralę zadłużenia, ani też nie nadwyrężyć za bardzo swoich możliwości spłaty długu, na początku lub pod koniec każdego dnia warto zlecić przelew z rachunku indywidualnego na kartę kredytową. Wysokość przelewu powinna odpowiadać wysokości zaplanowanych na dany dzień wydatków.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.