› FIRMY
› ARTYKUŁY

Agencja copywriterska czy copywriter freelancer – kogo wybrać?

aktualności 11 miesięcy temu    15.10.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Agencja copywriterska czy copywriter freelancer – kogo wybrać?

O wartości treści copywriterskich w procesie sprzedaży przekonuje się coraz więcej właścicieli firm. Zanim jednak zdecydują się zlecić napisanie tekstu stają przed dylematem, kogo wybrać: agencję copywriterską, czy copywritera freelancera. Z poniższego artykułu dowiesz się, jaka jest ich specyfika pracy oraz jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Agencja copywriterska a freelancer – kto jest kim?

Zanim poznasz charakterystykę pracy obu podmiotów zajmujących się copywritingiem, warto dowiedzieć się, z kim masz do czynienia. 

Agencja copywriterska jest to firma zajmująca się przygotowywaniem profesjonalnych i różnorodnych materiałów z wielu kategorii. Zazwyczaj przedsiębiorstwo zatrudnia od kilku do kilkudziesięciu copywriterów, którzy specjalizują się w rozmaitych dziedzinach wiedzy. Jedną z godnych polecenia firm copywriterskich jest agencja Content Writer, która oferuje różnorodne teksty na wysokim poziomie. 

Natomiast freelancer jest to osoba, która zazwyczaj posiada własną działalność gospodarczą lub nawiązuje współpracę z klientem na zasadzie umowy o dzieło. Ceni sobie własne zasady pracy, dlatego też preferuje pracować zwykle we własnym biurze lub mieszkaniu oraz realizować zlecenia, które chce, a nie takie, które zostaną mu narzucone. 

Dlaczego warto wybrać agencję copywriterską? 

Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości tekstów, to warto postawić na agencję. Copywriterzy pracujący w tego rodzaju firmie oprócz dobrego warsztatu pisarskiego zwykle posiadają również specjalistyczną wiedzę na określony temat. Dzięki temu masz pewność, że materiał, za który zapłacisz, będzie rzetelny i pozbawiony błędów.

Kolejnym powodem, dla którego lepiej jest wybrać agencję, jest znajomość SEO jej pracowników, czyli pozycjonowania strony w wyszukiwarce Google. Copywriterzy zatrudnieni w firmie, są regularnie szkoleni, dzięki czemu wiedzą ile w danym tekście wprowadzić słów kluczowych i jak efektywnie je rozmieścić.

Przy współpracy z agencją nie doświadczysz braku profesjonalizmu. Firmy oferujące usługi copywriterskie utrzymują się głównie ze zleceń, więc nie pozwolą sobie na niedotrzymanie terminu, braku kontaktu zwrotnego czy utratę zainteresowania zleceniem. Wybierając agencję, masz pewność, że zawarta umowa nie ulegnie zmianie bądź nieoczekiwanie zostanie zerwana bez podania przyczyny.

Wadą korzystania z usług agencji jest jej cena. Zazwyczaj jest ona wyższa niż usługa freelancera, lecz czasem warto zapłacić więcej, aby wielokrotnie nie odsyłać do poprawy tego samego tekstu.

Minusem może być różnorodność stylów. Jeśli regularnie zlecamy danej firmie napisanie tekstów, to może się zdarzyć, że materiały zostaną stworzone przez kilku bądź kilkunastu copywriterów. Może to skutkować wielością stylów pisania. Możemy jednak poprosić o wykonanie usługi przez jednego copywritera, choć trzeba się liczyć z dłuższym okresem oczekiwania na dany tekst.

Dlaczego lepiej nawiązać współpracę z freelancerem?

Praca freelancera wcale nie musi być gorsza od agencji copywriterskiej.  To, czy Twój tekst zostanie dobrze napisany, w dużej mierze zależy od rzetelności i podejścia zleceniobiorcy. Zdarza się, że freelancer nie radzi sobie ze zbyt dużą ilością zleceń, przez co zrywa umowę lub opóźnia termin wysłania tekstu. Warto więc zatem poświęcić trochę czasu, rozejrzeć się na rynku i nie podejmować współpracy z pierwszą osobą, której ogłoszenie znajdziemy w sieci.

Zanim powierzymy freelancerowi napisanie tekstu, warto zapytać, w jakiej dziedzinie się specjalizuje, jaki preferuje typ rozliczenia, a przede wszystkim należy poprosić o wgląd w portfolio, czyli w zestaw przykładowych jego tekstów. Takie działania pozwolą Ci uniknąć rozczarowania wynikami jego pracy.

Zdecydowaną przewagą freelancerów nad innymi podmiotami oferującymi swoje usługi jest cena za dany tekst. „Wolny strzelec” zazwyczaj zażyczy sobie niższą stawkę za zlecenie niż agencja. Jeżeli nie zależy Ci na tekstach bardzo wysokiej jakości (tzw. artykuły eksperckie), to warto dać szansę osobom początkującym np. studentom dziennikarstwa, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę.

Taki zleceniobiorca chętnie napisze tekst, nie oczekując wysokiej zapłaty. Zazwyczaj początkującym freelancerom nie brakuje zaangażowania i chęci, więc z nawiązaniem kontaktu lub wprowadzeniem ewentualnych poprawek nie powinno być problemu. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na taką opcję, musisz liczyć się z tym, że teksty mogą nie być wysoko pozycjonowane w wyszukiwarce. Niewielu freelancerów posiada aktualną i odpowiednią wiedzę z zakresu SEO.

Kogo wreszcie mam wybrać? - Podsumowanie

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam, ale zanim to zrobisz, przeanalizuj poniższe pytania:

  • Jaką jakość pracy będziesz wymagać?
  • Ile możesz poczekać na tekst?
  • Ile tekstów chcesz zlecić i jaki jest ich rodzaj?
  • Czy potrzebujesz być w stałym kontakcie ze zleceniobiorcą?
  • Jakim budżetem dysponujesz?

Kiedy odpowiesz na zadane wyżej pytania, będzie Ci łatwiej dostosować rodzaj zleceniobiorcy do zaplanowanego tekstu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.