› FIRMY
› ARTYKUŁY

Alstom zdobył kontrakty na budowę największej w Polsce elektrowni

ponad rok temu    2.02.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 4 ocen 14 / 100%
A A A
Alstom zdobył kontrakty na budowę największej  w Polsce elektrowni  fot. Konrad Kosacz

Alstom podpisał umowy o wartości ok. 1,25 mld EUR na dostawę głównych urządzeń wytwórczych dwóch bloków energetycznych w nowobudowanej opalanej węglem kamiennym elektrowni na parametry ultrakrytyczne w Opolu.

Bloki zostaną zbudowane dla największego przedsiębiorstwa energetycznego w Polsce – PGE Polskiej Grupy Energetycznej - przez konsorcjum spółek Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa. Przekazanie pierwszego bloku (blok nr 5) do eksploatacji komercyjnej planowane jest w połowie 2018 r., a drugiego (blok nr 6) w 2019 r. Nowe bloki energetyczne w Opolu o mocy 900 MW każdy, będą największymi opalanymi węglem w Polsce jednostkami. Dzięki najnowocześniejszej technologii ultrakrytycznej (USC), zapewnią produkcję czystszej energii z większą sprawnością niż było to możliwe dotychczas, dostarczając elektryczność do 2 milionów gospodarstw domowych.

Zakres projektu realizowanego przez Alstom obejmie wykorzystanie własnej licencji na technologię USC i dostawę najważniejszych urządzeń, w tym generatorów i turbin parowych na parametry ultrakrytyczne, kotłów, systemów pomocniczych elektrowni oraz instalacji ochrony środowiska.

Turbiny parowe i generatory na potrzeby projektu Opole zostaną wyprodukowane w Polsce, w fabrykach Alstom w Elblągu i we Wrocławiu. Alstom będzie odpowiedzialny za projektowanie ogólne i wykonawcze oraz zarządzanie projektem. Ponadto Alstom będzie wspierał Członków Konsorcjum w realizacji zakresu ich prac oraz uruchomieniu i oddaniu bloków do eksploatacji.

Wykorzystanie technologii USC, zapewniającej wyższą moc elektryczną przy mniejszym zużyciu węgla, umożliwi PGE ograniczenie wpływu na środowisko naturalne i spełnienie wymogów systemu przesyłowego przy jednoczesnym czerpaniu korzyści komercyjnych – dzięki wzrostowi wydajności paliwowej. Jest to szczególnie istotne w Polsce, gdzie ok. 90% paliwa wykorzystywanego do wytwarzania energii elektrycznej to węgiel kamienny lub brunatny.

W ramach długofalowych działań zmierzających do modernizacji przestarzałej krajowej bazy elektrowni opalanych węglem, Alstom zrealizował już w Elektrowni Opole retrofit bloków 2, 3 i 4, podnosząc ich wydajność. W 2011 r. Alstom przekazał do eksploatacji w blok w Bełchatowie, który jest największym dotychczas blokiem energetycznym opalanym węglem brunatnym w Polsce oraz jednym z największych w Europie.

„Alstom jest dumny z zaproszenia do udziału w innowacyjnym projekcie PGE oraz w programie modernizacji polskiej energetyki, w ramach którego będzie dostarczać najbardziej zaawansowane ekologicznie rozwiązania dla elektrowni węglowych w Polsce”, powiedział Andreas Lusch, Wiceprezes Alstom Steam. „Alstom jest zarówno liderem na rynku światowym, jak i doświadczonym partnerem na rynku polskim, dlatego z ogromnym zaangażowaniem pomożemy spółkom Polimex-Mostostal, Rafako i Mostostal Warszawa, aby ten projekt odniósł spodziewany sukces. Niezmiernie cieszy nas możliwość współpracy z nowymi partnerami i dostawcami lokalnymi.”

Leslaw Kuzaj, Prezes Alstom w Polsce dodał: “Realizując ten kluczowy projekt, Alstom dostarczy najbardziej innowacyjne technologie dostępne na rynku. Ponadto najważniejsze urządzenia dla elektrowni zostaną wyprodukowane przez fabryki Alstom w Elblągu i we Wrocławiu, a także dostarczone przez polskie firmy. W sposób bezpośredni i pośredni wpłynie to na utrzymanie i powstanie tysięcy miejsc pracy”.

Elektrownie zbudowane lub aktualnie budowane przez Alstom, światowego lidera w dziedzinie technologii elektrowni parowych na parametry nadkrytyczne i ultranadkrytyczne na całym świecie, m.in. w ramach projektów zrealizowanych w Niemczech, RPA, Malezji, Arabii Saudyjskiej, Indiach, Chinach i Polsce, mają łączną moc ponad 40 GW.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ lajdak
ponad rok temu ocena: 0%  4
A po co piszecie o warszawskiej firmie? Przecież oni przenieśli podatki do stolicy...
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Taki jakis tam
ponad rok temu ocena: 75%  3
Zeby tylko nie wyszli na tym jak na Belchatowie: investmap.pl/wiadomosci/link,belchatow-pge-podpisala-ugode-z-alstom-ws-kar-za-blok-w-belchatowie,40947.html
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ho2
ponad rok temu ocena: 62%  2
po pieram pana magistra-popelina i dno,a CBA Śpi
odpowiedz oceń komentarz 8 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ magister ślusarz
ponad rok temu ocena: 71%  1
Obawiam się, że jak Mostostal Warszawa weźmie się za budowę kotłów to efekt będzie taki sam jak z kotłem na biomase w naszym mieście. Zbudowany a nie chce działać. Popelina i tyle.
odpowiedz oceń komentarz 10 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.