› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
B1 - Stawbud

Andrzej Lemanowicz nowym dyrektorem Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu

aktualności ponad rok temu    17.01.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
Andrzej LemanowiczAndrzej Lemanowicz fot. Bartłomiej Ryś (archiwum Elblag.net)

Andrzej Lemanowicz został nowym dyrektorem Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu. Obowiązki zaczął pełnić wczoraj, 16 stycznia.

Andrzej Lemanowicz urodził się 29 stycznia 1963 r. w Elblągu. W latach 2006-2018 był burmistrzem Miasta i Giminy Tolkmicko (trzy kadencje). Wcześniej pracował w Zakładach Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Tolkmicku, Centrum Techniki Drozd w Elblągu, przedsiębiorstwie Agromax we Władysławowie.

Od końca czerwca 2018 r. stanowisko dyrektora Zakładu utylizacji Odpadów w Elbląga było nieobsadzone. Na emeryturę przeszedł wówczas wieloletni dyrektor (od 2004 roku) i organizator zakładu komunalnego ZUO Marian Wojtkowski. 

Miasto ogłosiło dwa konkursy na to stanowisko. 25 czerwca ubiegłego roku minął termin zgłaszania kandydatur. Wtedy nie wyłoniono żadnego kandydata. Na początku grudni ogłoszono drugi konkurs. Termin dostarczenia ofert minął 17 grudnia 2018 r. 

Przypominamy niektóre z wymagań: 

 • posiadanie wykształcenia wyższego (…)
 • posiadanie co najmniej 5-letniego doświadczenia na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych albo wynikającego z prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek
 • posiadanie co najmniej 10-letniego okresu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, lub świadczenia usług na podstawie innej umowy lub wykonywania działalności gospodarczej na własny rachunek.

Andrzej Lemanowicz nie brał udziału w ostatnich wyborach samorządowych. Być może liczył na zwycięstwo swojego współpracownika Józefa Zamojcina, który prawdopdoobnie to właśnie Lemanowiczowi powierzyłby stanowisko zastepcy burmistrza.

Wynik wyborów był jednak z pewnością zaskoczeniem dla obu panów. Nowym burmistrzem Tolkmicka została Magdalena Dalman, reprezentująca swój własny komitet wyborczy (KWW Magdaleny Dalman "Inicjatywa dla Mieszkańców") i pełniąca dotychczas funkcję przewodniczącej Rady Miejskiej w Tolkmicku. W drugiej turze wyborów samorządowych zagłosowało na nią 1246 mieszkańców Tolkmicka (55,97 % poparcia), podczas gdy na Józefa Zamojcina – dotychczasowego zastępcę byłego burmistrza Andrzeja Lemanowicza (KWW Nasza Gmina – Nasz Dom) – oddało swój głos 980 wyborców (44,03 %).

W związku z powyższym Andrzej Lemanowicz postanowił wystartować w konkursie na stanowisko dyrektora ZUO w Elblągu. Pokonał w nim sześciu innych kandydatów.

Nowy dyrekotor ZUO w Elblągu, który podpisał umowę na 5 lat, stanie przed dużym wyzwaniem. Przypomnijmy, że 20 grudnia ubiegłego roku radni zdecydowali, że od 1 marca 2019 roku ceny za odbiór odpadów komunalnych w naszym mieście  wzrosną o 30 procent. 

Podwyżki opłat za odbiór odpadów są spowodowane przede wszystkim wzrostem opłat środowiskowych za składowanie śmieci. Ustala je minister środowiska, a wynikają one z dyrektyw Unii Europejskiej, która narzuca nam takie prawo. Za każdą tonę składowanych nieprzekompostowanych frakcji odpadów komunalnych i podobnych elbląski samorząd w latach 2016-2017 musiał płacić 24,15 zł. W 2018 roku opłata wzrosła do 140 złotych, w 2019 r. – wzrośnie do 170 zł, natomiast w 2020 roku – aż do 270 złotych. Nietrudno obliczyć, że w ciągu 3 lat ta opłata wzrośnie ponad 10-krotnie.

Zauważalny jest bardzo duży wzrost kosztów ponoszonych przez miasto, które są związane z radykalnym wzrostem opłaty za korzystanie ze środowiska, która wyniosła (wyniesie) w poszczególnych latach:

 • 2016 – 305 000 zł
 • 2017 – 731 000 zł
 • 2018 – 2 979 000 zł
 • 2019 – 3 608 000 zł
 • 2020 – 5 598 000 zł 
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Pepe
ponad rok temu ocena: 0%  3
Powinni jak najszybciej wybudować kompostownię. To zaoszczędzi kupę pieniędzy. Właśnie zostały złożone oferty w przetargu. Już drugi przetarg.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mayk
ponad rok temu ocena: 25%  2
I zaczniemy od podwyżek.
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zx
ponad rok temu ocena: 71%  1
jeżeli co ktokolwiek powinien coś napisać, to mieszkańcy Gminy Tolkmicko.ONI WIEDZĄ NAJLEPIEJ.
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.