› FIRMY
› ARTYKUŁY

Atrakcyjność kredytów walutowych

aktualności ponad rok temu    20.08.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
Atrakcyjność kredytów walutowych

Przez wiele lat kredyty hipoteczne walutowe były najczęściej udzielanymi kredytami. Banki udzielały ich klientom, których nie zawsze było stać na spłatę kredytu w złotówkach, ale stosowane metody wyliczania zdolności kredytowej pozwalały na udzielanie kredytów w walucie lub indeksowanych do kursu wybranej waluty. Sytuacja przez wiele lat nie budziła zastrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego, która jednak starała się - poprzez kolejne rekomendacje - ukrócić nadmierną działalność kredytową banków.

Większość kredytów, udzielanych w latach 2007-2008, to kredyty hipoteczne, które klienci spłacają poprzez kurs CHF. To właśnie w tym czasie frank szwajcarski był najtańszy, zatem rata kredytu była relatywnie niska. Jednak klienci, którzy zaciągnęli kredyty w walucie, zapomnieli o ryzyku kursowym. W praktyce liczyło się dla nich jedynie to, że rata kredytu była niska do spłaty ze względu na niski kurs walut. Jednak już w 2011 roku kursy CHF, euro i dolarów amerykańskich mocno się podniosły, osiągając poziomy dzisiejsze. Wówczas po raz pierwszy pojawiły się głosy, że zwyżkujący kurs franka oznacza wyższą ratę do spłaty i problemy ze spłatą części kredytów.

Dlaczego tak się dzieje? Wielu ekonomistów radzi, aby zaciągać kredyt jedynie w tej walucie, w której się zarabia, co pozwoli na uniknięcie ryzyka związanego z przeliczaniem wysokości raty ze złotówek na którąś z walut wymienianych. Warto pamiętać, że popularność kredytów walutowych wynikała z ich dostępności, niższych rat w porównaniu z kredytami udzielanymi w złotówkach oraz z powodu niskiego oprocentowania kredytów walutowych. Niskie oprocentowanie w przypadku szwajcarskiej waluty aktualnie oznacza w wielu bankach oprocentowanie rzędu 0% lub wręcz ujemne, bowiem jest ono wyliczane w oparciu o stawki LIBOR, które dla franków szwajcarskich od wielu miesięcy są stawkami o ujemnym oprocentowaniu. Po zsumowaniu stawki LIBOR ze stawką oprocentowania banku dają one bardzo często wyjątkowo niskie stawki oprocentowania. 

Czy stawki obecnie obowiązujące w przypadku kredytów hipotecznych będą obowiązywać w przyszłości? Zależy to od sytuacji gospodarczej i umacniania się polskiej waluty, co będzie miało przełożenie na wysokość raty kredytowej do spłaty.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ koziolek_matolek
ponad rok temu ocena: 33%  3
Naiwność ludzka nie zna granic, jaka edukacja takie efekty
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mirek
ponad rok temu ocena: 0%  2
Zobaczycie frank jeszcze sporo stanieje
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jesiotr
ponad rok temu ocena: 60%  1
Słabiutki merytorycznie artykuł. Po pierwsze, nie ma większej różnicy czy waluta jest po 2 czy po 5 zł, o ile po podobnym kursie następuje przeliczenie i wypłata kredytu, a następnie jego spłata. Wówczas różnica to jedynie spread (przeliczenie na walutę po kursie kupna, zaś spłata rat po kursie sprzedaży), który np. przy poziomie 5% w wartościach bezwzględnych będzie tym wyższy, im wyższy kurs danej waluty. Po drugie, nie sugerujmy, że frankowicze "płacą" zerowe czy wręcz ujemne odsetki, gdyż MARŻE (czyli "stawki oprocentowania banków" z tekstu - co to w ogóle za pojęcie?!) dla kredytów walutowych są zawsze dużo wyższe niż dla kredytów złotówkowych.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.