› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

B2B a B2C – co musisz wiedzieć?

3 miesiące temu    1.07.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
B2B a B2C – co musisz wiedzieć?

Zarówno pojęcie B2B, jak i B2C związane jest ze sprzedażą. Jednak choć dotyczą one tego samego sektora, to jest między innymi sporo różnic. W przypadku oferowania produktów najważniejszym aspektem jest grupa odbiorców i właśnie to jest podstawową różnicą pomiędzy sprzedażą B2B (czyli np. hurtownią internetową) a B2C. Ale co to właściwie znaczy? Odpowiadamy!

Czym jest model sprzedaży B2C?

B2C to skrót (z j.ang.) od wyrażenia business to consumer. Jest to model sprzedaży, którego grupą docelową jest klient indywidualny. Można powiedzieć, że B2C to klasyczne rozwiązanie sprzedażowe, z którym spotykamy się najczęściej. 

Współpraca pomiędzy przedsiębiorstwem a użytkownikiem końcowym, czyli konsumentem wiąże się zazwyczaj z dużą liczbą kupujących, ale małym rozmiarem i niską wartością zamówienia. 

Najprościej mówiąc,  sprzedaż B2C oznacza sytuację, gdy indywidualny klient przychodzi do sklepu lub zamawia dany produkt w internecie. 

Czym jest model sprzedaży B2B?

B2B to skrót (z j.ang.) od wyrażenia business to business i oznacza relacje biznesowe pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami. W tym modelu proces zakupowy jest nieco dłuższy i bardziej skomplikowany. Sprzedaż B2B opiera się bowiem na współpracy pomiędzy dwiema dużymi firmami, które mają względem siebie określonej oczekiwania. Może to być współpraca pomiędzy sklepem a hurtownią internetową lub przedsiębiorstwem a firmą, która oferuje oprogramowanie biznesowe. 

Tutaj – odwrotnie do B2C – liczba kupujących jest mała, ale znacznie większe są rozmiary i wartości zamówień. Każdy klient (lub inaczej partner biznesowy) ma tutaj ogromne znaczenie, dlatego tak ważne jest dbanie o dobre relacje. 

Marketing sprzedaży B2C i B2B – różnice

Wyraźną różnicę pomiędzy sprzedażą B2B a B2C zauważyć można w marketingu. W przypadku modelu B2C reklama to szczególnie istotny aspekt, ponieważ generowanie wysokich zysków opiera się na dużej liczbie klientów. Dlatego przedsiębiorstwo, które sprzedaje swoje produkty lub usługi klientom detalicznym musi dać o sobie znać, wyróżnić się na tle konkurencji i zainteresować potencjalnych odbiorców swoją ofertą. 

Zupełnie inaczej wygląda sprzedaż B2B. Tutaj dla partnera biznesowego liczy się przede wszystkim użyteczność towaru. Dlatego model ten opiera się na indywidualnym doborze oferty i negocjacjach. 

Zarządzenie i dbałość o relacje z klientem – B2C a B2B

Budowanie pozytywnych relacji z klientem jest obecnie jednym z kluczowych elementów w biznesie. Jednak znacznie ważniejsze jest to w przypadku sprzedaży B2B. Dlaczego? Dlatego, że ten model opiera się na długiej współpracy z „dużym” klientem. Jeśli relacje będą pozytywne, współpraca będzie kontynuowana przez długi czas, z czego skorzystają obie strony. 

W przypadku B2C przedsiębiorstwo ma styczność z tysiącami, a nawet milionami różnych klientów detalicznych, dlatego budowanie relacji z każdym z nich nie jest koniecznie, a wręcz mogłoby być trudne. 

Jak usprawnić proces sprzedaży w modelu B2B?

Jedną z najpopularniejszych działalności w modelu B2B jest hurtowania internetowa, która współpracuje z prowadzącym sprzedaż detaliczną sklepem. W takim modelu współpracy szczególnie ważne jest usprawnienie całego procesu. Jeśli komunikacja pomiędzy przedsiębiorstwami oraz wszystkie inne procesy będą przebiegały łatwo i szybko, to skorzysta na tym również końcowy podmiot całego łańcucha sprzedaży czy klient detaliczny. 

Kluczowym aspektem jest specjalne oprogramowanie, takie np. CStore, które zapewnia sprawne zarządzaniem wszystkimi procesami, a dodatkowo pomaga budować i dbać o relacje pomiędzy partnerami biznesowymi. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.