› FIRMY
› ARTYKUŁY

Będą droższe kebaby? Ministerstwo planuje podwyżkę podatku

prawo i podatki ponad rok temu    28.08.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 5 ocen 1 / 100%
A A A
Kadir to jeden z nowszych barów tego typu w Elblągu. Od otwarcia nie może narzekać na brak KlientówKadir to jeden z nowszych barów tego typu w Elblągu. Od otwarcia nie może narzekać na brak Klientów fot. Paweł Rodziewicz

Nieodłączna część imprezy? Po tańcach w klubie obowiązkowo trzeba odwiedzić bar z kebabem. To oczywiście przesada, ale faktem jest, że tego typu biznesów całkiem w naszym mieście sporo. Być może już wkrótce za jedzenie zapłacimy więcej - Ministerstwo Finansów chce, aby na tego typu pożywienie był nałożony większy podatek VAT.

 

Wszystko wskazuje na to, że ceny kebabów oraz innych potraw serwowanych w barach tak zwanej "szybkiej obsługi" pójdą w górę. Wszystko za sprawą Pawła Szałamachy z Ministerstwa Finansów, który chce, aby lokale z szybkim jedzeniem odprowadzały VAT w wysokości 8% - tyle samo, ile płacą dziś eleganckie restauracje z obsługą kelnerską. Do tej pory "kebaby" płaciły 5-procentowy VAT.

 

Sprawą podniesienia podatku od tego typu jedzenia zainteresował się poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz, który w interpelacji do Ministra Finansów pytał o powody takiej decyzji.

Wiceminister Leszek Skiba, który na interpelację odpowiedział twierdzi, że... podwyżka VATu wcale podwyżką nie jest a jedynie... interpretacją przepisów.

W przedmiotowej interpretacji szczegółowo wyjaśniono zasady dotyczące stosowania 5 proc. stawki VAT na  gotowe posiłki i  dania - PKWiU ex 10.85.1 oraz 8 proc. stawki VAT na sklasyfikowane w PKWiU 56 usługi związane z wyżywieniem.” - czytamy w piśmie przesłanym przez Skibę w odpowiedzi na interpelację Andruszkiewicza.

Mówiąc wprost, zdaniem Ministerstwa 5-procentowy VAT mają płacić tylko te lokale, które mają już posiłki i dania gotowe do spożycia i ich nie przygotowują. W innym przypadku będą zmuszone płacić 8%.

Jeżeli tak się stanie, to możemy wręcz być pewni, że przedsiębiorcy odbiją sobie utracone pieniądze w końcowej kwocie danego jedzenia. Jeżeli cena wzrośnie o tyle samo, o ile wzrosła stawka VAT, to możemy spodziewać się większych cen o około kilkadziesiąt groszy. Część barów może tę liczbę zaokrąglić do złotówki.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ bolt
ponad rok temu 5
Po pierwsze nie /kebab/ a /kebap/, po drugie ten elbląski zwany tureckim obok prawdziwego tureckiego nawet nie stał. Poza tym ja tam wolę yuffki (tak, to jest autentyczna nazwa prawdziwego tureckiego dania)
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Prof.Miodek
ponad rok temu ocena: 100%  4
PODWYŻKĘ !!!! a nie podwyższkę
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ET
ponad rok temu ocena: 71%  3
A CO TO ZA JEDZENIE - TEGO TO W OGÓLE NIE POWINNO BYĆ !!!
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Limo
ponad rok temu ocena: 13% 2
Normalnie pajac ...hehe kebab jest jednym ze zdrowszy fasfoodow
~ ble
ponad rok temu ocena: 67%  1
Bo skąd brać kasę na program Rodzina 500+
odpowiedz oceń komentarz 8 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.