› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Będzie referendum w sprawie budowy w Elblągu nowego źródła ciepła?

aktualności 9 miesięcy temu    6.07.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 9 ocen 0 / 0%
A A A
Poseł Andrzej Kobylarz (Kukiz'15),Poseł Andrzej Kobylarz (Kukiz'15), fot. archiwum Elblag.net

5 lipca grupa obywateli, (wraz z jej pełnomocnikiem – Stefanem Rembelskim) współpracujaca z posłem Andrzejem Kobylarzem (Kukiz'15), złożyła dokument inicjujacy przeprowadzenie referendum w sprawie budowy nowego źródła ciepła w Elblągu. 

Inicjatorzy referendum działają w oparciu o przepisy ustawy z dnia 8 marca l990 roku o samorządzie gminnym dotyczące zabezpieczenia w energię elektryczną i cieplną oraz ustawy z dnia 15 września 2000 roku o referendum lokalnym (art.2 ust.l pkt.2). Prezydent Elbląga Witold Wróblewski został poinformowany o podjęciu inicjatywy referendalnej w sprawie budowy nowego źródła ciepła zabezpieczającego miasto Elbląg w energię cieplną w całości.

Nie tak dawno poseł Andrzej Kobylarz przedstawił projekt rozwiązania problemu ciepła w mieście, połączony z upodmiotowieniem odbiorców ciepła w podejmowaniu decyzji. Parlamentarzysta postulował przeprowadzenie w tej sprawie referendum wśród mieszkańców, w którym to odbiorcy ciepła mieliby zadecydować o tym, czy budować własne źródło ciepła, czy też wiązać się z jednym dostawcą na 20 lat.

Przypomnijmy, że już w maju bieżąceg roku poseł zwrócił uwagę na sprawę bezpieczeństwa cieplnego w Elblągu. Według niego zaniedbanie miejskiej spółki EPEC przez PO i PiS, oraz ostatnie cztery lata bezczynności władz doprowadziły elblążan do sytuacji, w której miasto – ustawowo zobowiązane do zabezpieczenia mieszkańców w ciepło – może być szantażowane przez monopolistę. Poseł twierdzi, że tak należy traktować próbę wymuszenia zawarcia umowy długoterminowej bez wpływu na cenę energii cieplnej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ elblążanka
9 miesięcy temu ocena: 75%  9
To jest jedyny sposób, żeby zmusić władze Miasta do podjęcia decyzji korzystnej dla odbiorców ciepła, a to co było na Sesji to tragedia, nic merytorycznego. Odroczono do września i w taki oto sposób traktuje się mieszkańców.Musimy się zmobilizować, czy zbiorą podpisy czy nie, ale ważne, że ludzie zostaną uświadomieni na czym polega zabezpieczenie mieszkańców w tanie ciepło, teraz Nas łoją 85 zł za gj. prawie najwięcej w kraju. Ten kto jest przeciw to pewnie nie ogrzewa swojego mieszkania z Epec, więc lepiej niech się nie wypowiada.Ja mam nadzieje , że zbiorą.
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Okidok
9 miesięcy temu ocena: 0%  8
Kim un yest?
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kasparow
9 miesięcy temu ocena: 100%  7
Dobry ruch woluntariusze KUKIZ15 miesiąc wcześniej będą odwiedzać mieszkania elblążan w bardzo ważnej sprawie. I to się nazywa mistrzowska strategia - szach, mat !!!
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bedę wspieral w zbieraniu podpisów
9 miesięcy temu ocena: 100%  6
Już teraz nie mam wątpliwości że ta inicjatywa będzie sukcesem bo jest oczekiwana przez elblążan. Proszę umieścić na stronie druk do zbierania podpisów.
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ A jednak
9 miesięcy temu ocena: 100%  5
Przebieg dzisiejszej sesji jednoznacznie pokazuje, że z tej mąki chleba nie będzie. Słuszna decyzja panie pośle. niech decyzje podejmą odbiorcy ciepła.
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wds
9 miesięcy temu ocena: 25%  4
lans przedwyborczy nieudaczników kukizowo-rembelskich. Zadnego referendum nie bedzie, bo nie zbiora podpisow.
odpowiedz oceń komentarz 3 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kola
9 miesięcy temu ocena: 67%  3
Jedynie słuszna decyzja - teraz już wszystko w rękach elblążan a w zasadzie w ich podpisach i frekwencji
odpowiedz oceń komentarz 8 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ania
9 miesięcy temu ocena: 64%  2
Jeden sprawiedliwy wśród elbląskich parlamentarzystów!!! Wstyd i hańba dla reszty - przyjdzie czas rozliczeń już za .rok
odpowiedz oceń komentarz 9 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Adan
9 miesięcy temu ocena: 69%  1
Ito jest prawidłowa decyzja - demokracja bezpośrednia !!! Żadne negocjacje za plecami elblążan a potem dzielenie stołeczków w zarządach i radach nadzorczych.
odpowiedz oceń komentarz 9 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.