› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Bez realizacji tej inwestycji budowa kanału na Mierzei nie ma gospodarczego uzasadnienia

aktualności 6 miesięcy temu    7.02.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A
Bez realizacji tej inwestycji budowa kanału na Mierzei nie ma gospodarczego uzasadnienia fot. Marcin Mongiałło (senator Jerzy Wcisła) / archiwum Elblag.net (Port w Elblągu)

Senator Jerzy Wcisła brał niedawno udział w debacie budżetowej w wyższej izbie parlamentu. Trwała ona 7 godzin. Odbyła się z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Zapadły na niej niestety decyzje niekorzystne dla Elbląga. Jedną z nich było odrzucenie przez większość senatorów propozycji zgłoszonej przez elbląskiego parlamentarzystę. Jerzy Wcisła złożył wniosek o zwiększenie środków w wysokości 150 mln zł na rządowy program znany pod nazwą: „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”.

Wniosek złożony przez elbląskiego parlamentarzystę zakładał przystosowanie Portu Morskiego w Elblągu (pogłębienie basenów portowych, powiększenie obrotnicy, nabrzeża) do parametrów planowanego kanału, który ma połączyć Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Senator Jerzy Wcisła wskazuje, że: 

Bez realizacji tego zadania wydawanie kwoty co najmniej 880 mln zł na budowę kanału przez Mierzeję nie ma sensu. Jeśli kanał ma dać efekt transportowy, musi kończyć się w porcie. 

Obecnie port w Elblągu jest dwa razy płytszy niż być powinien, aby obsługiwać barki pływające po morzu – gwarantuje obsługę jednostkom o zanurzeniu jedynie 2,3 m. 

Rozmawiałem z przewoźnikami – z Kaliningradu i z Kłajpedy – i pytałem, czy będą pływali po Bałtyku barkami o zanurzeniu 2 metrów – i ładowności 700 ton – odpowiadali, że nie, bo takie barki są barkami śródlądowymi, a nie morskimi. Będą pływali Zalewem Wiślanym! To pytam, dla kogo ma być ten kanał?

– poinformował senator. 

Niestety jego wniosek o zabezpieczenie kwoty 150 mln na przystosowanie elbląskiego portu do parametrów planowanego kanału na Mierzei Wiślanej został odrzucony przez większość senatorów (PiS posiada 63 na 100 senatorów). Elbląski parlamentarzysta zauważył że tak brzemienna w negatywne skutki decyzja powoduje, że będzie to kanał o charakterze turystycznym, a możliwości jego wykorzystania na polu gospodarczym będą mocno ograniczone. 

Zablokowanie tego wniosku stawia pytanie, czy jest w ogóle wola wybudowania tego kanału, bo nie będzie on miał sensu ekonomicznego 

– zauważył senator Jerzy Wcisła. 

To oznacza zmarnotrawienie pieniędzy wydanych na budowę kanału. Jestem zwolennikiem budowy kanału, dlatego nie wnioskowałem o odrzucenie tej inwestycji, ale o zwiększenie środków na tą inwestycję o 150 mln zł, które pozwolą na wpłynięcie tym kanałem do portu. Tylko wtedy kanał będzie zamkniętą całością. Taki projekt realizował poprzedni Rząd – PO- PSL.

 

W kuluarach wielu senatorów pytało mnie o tą kwestię – bo przecież mówimy o standardowej inwestycji tego Rządu – i nie mogli uwierzyć – ale zagłosowali posłusznie, choć alogicznie. 

 – poinformował elbląski parlamentarzysta.

Dodał, że w dalszym ciągu będzie zabiegał o środki finansowe konieczne, aby przystosować Port Morski w Elblągu do parametrów planowanego kanału. 

Dochody budżetu państwa w 2019 r. mają wynieść 387,7 mld zł (w tym około 179,6 mld zł z VAT, 34,8 mld zł z CIT oraz 64,3 mld zł z PIT). Wydatki budżetu państwa w 2019 r. zostały zaplanowane w wysokości 416,2 mld zł. Poza dochodami i wydatkami, budżet zawiera też takie założenia, jak np. tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto. Według założeń w 2019 r. PKB utrzyma się na poziomie 3,8% (źródło: Ministerstwo Finansów).

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 5
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kazek
6 miesięcy temu ocena: 40%  6
Niech zaczną budować przekop, potem POKO chce przecież wygrać wybory, więc nie będzie problemu z tymi 150-cioma milionami... taki tam obłudny wniosek Pana Senatora Wcisły...
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Eryk
6 miesięcy temu ocena: 92%  5
Ten człowiek sabotuje rozwój Elbląga - to SZKODNIK
odpowiedz oceń komentarz 11 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
6 miesięcy temu ocena: 89%  4
co ty człowieku mącisz cały czasa znasz się na wszystkim jak świnia na gwiazdach
odpowiedz oceń komentarz 8 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wkurzony
6 miesięcy temu ocena: 71%  3
Jurek motorówka GADAŁ Z KACAPAMI z Kaliningradu [KRÓLEWIEC] no to go pogieło my kacapów mamy w d..ie.A co do inwestycji to mógł robić jak POjeby rządziły !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanin
6 miesięcy temu ocena: 72%  2
trzeba było bucu składać te propozycje jak rządziliście a wy sabotowaliście przekop !!!Damy radę bez ciebie i propozycje będą składać posłowie PIS i będą rozpatrzone pozytywnie a ty się nie podłączaj!! miałeś czas 8 lat!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 13 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ omc Wykształciuch
6 miesięcy temu ocena: 26%  1
Kilka razy pisałem, że przez kanał będą pływały wyłącznie "kalosze" tak ludzie morza nazywają takie statki.
odpowiedz oceń komentarz 5 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.