› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Bezpłatna edukacja policealna

aktualności 4 miesiące temu    29.10.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Bezpłatna edukacja policealna

Zdobywanie nowej wiedzy i rozwijanie kolejnych umiejętności - to stałe elementy dzisiejszej edukacji oraz rynku pracy. Ten ostatni stawia na osoby, które potrafią szybko przyswoić zakres zadań, są otwarte na dokształcanie, zdobywanie potrzebnych do wykonywania obowiązków kwalifikacji. Tym samym, coraz bardziej doceniani są pracownicy, którzy chętnie nabywają umiejętności na różnorakich kursach czy w szkołach policealnych.

Przede wszystkim praktyka

Nauka w szkołach policealnych bądź ukończenie specjalistycznych kursów ma ogromną zaletę i dla absolwentów, i dla potencjalnych pracodawców. Korzyścią tą, oprócz przydatnej w późniejszej pracy wiedzy teoretycznej na wysokim poziomie, jest możliwość sprawdzenia jej w praktyce. To właśnie umiejętne zastosowanie nauki w codziennych czynnościach zawodowych jest tym, czego oczekują kursanci, a co czyni ich idealnymi kandydatami dla rzeszy pracodawców. Studia często nie oferują praktyk w takim wymiarze czasowym, jaki studenci potrzebują do rzetelnego sprawdzenia umiejętności w rzeczywistych sytuacjach, a opiekunowie praktyk mają pod swoją pieczą zbyt wiele studentów, aby każdemu z nich poświęcić staranną, należytą uwagę. Praktyczna nauka zawodu, bo tak można określić zawodowe szkoły policealne, jest odpowiedzią na te właśnie potrzeby. Wiele z takich szkół, a do nich zaliczają się np. szkoły policealne w Gdańsku, podobnie jak studia państwowe oferują bezpłatną naukę, a po jej ukończeniu dyplom państwowy, uprawniający do wykonywania wyuczonego zawodu. Uzyskane wykształcenie można w pełni dowolnie uzupełniać atrakcyjnymi kursami z oferty np. TEB Edukacja, która pod tym względem jest bardzo urozmaicona.

Perspektywa zatrudnienia

Szkoły policealne to szansa zdobycia wykształcenia w wielu różnych kierunkach.  Z racji tego, że nauka może być darmowa, można bez obaw o wydolność ekonomiczną pokusić się o ukończenie wielu z nich. Umiejętności można zdobyć już w ciągu roku, ucząc się w trybie dziennym, zaocznym lub wieczorowym. I tak, wybierając na przykład kierunek Asystent osoby  niepełnosprawnej, możemy podjąć późniejszą pracę w ośrodkach i domach pomocy społecznej, świetlicach środowiskowych czy zakładach opiekuńczo-leczniczych. Możemy jednak zechcieć dodatkowo poszerzyć kwalifikacje o kierunek Opiekun medyczny z aktywizacją seniora. Zachodzące aktualnie procesy demograficzne skutkują starzeniem się społeczeństw. Myśląc perspektywicznie, połączenie tych dwóch kierunków może być strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o poszukiwane kwalifikacje na krajowym i zagranicznym rynku pracy. To jedynie przykład, ale świetnie obrazuje, jak elastyczne podejście do wyboru kierunku specjalizacji czy kursu potrafi zwiększyć szansę na zatrudnienie.

Wygoda

Bezpłatna nauka to olbrzymia zaleta, ale nadal wielu uczniów musi pogodzić szkołę z pracą, tak aby móc zarobić na swoje utrzymanie. Na tym polu również sprawdzi się szkoła policealna, które oferuje nauczanie w trybie weekendowym. Bez przeszkód można wówczas w ciągu całego tygodnia pracować, również na pełen etat, a weekendy poświęcić już tylko nauce. Jeśli w grę nie wchodzi praca, lecz inne zobowiązania, zabierające czas od poniedziałku do piątku, to tryb weekendowej edukacji również sprawdzi się doskonale. 

Sam proces kształcenie się zwykle przemyślany jest w taki sposób, aby zapewnić wygodę. Pojawia się coraz więcej e-podręczników, wiele publikacji i pomocy naukowych szkoły udostępniają w tzw. chmurze. Ogranicza to konieczność sporządzania notatek do minimum, zamieniając uczniowską potrzebę zapisywania najważniejszych informacji w przyjemność słuchania i swobodę zadawania pytań.

Zdobycie wymarzonego zawodu to nieraz kręta i wyboista ścieżka. Warto zadbać o to, by zakończyła się sukcesem - zdobyciem profesji, która będzie przynosiła nie tylko dobre pieniądze, ale też satysfakcję z codziennie sprawowanych obowiązków. Nauka w szkołach policealnych oraz branie udziału w kursach zawodowych przybliżają do osiągnięcia tego celu, stawiając na praktykę i doświadczenie, tak niezbędne do tego, aby w swoim przyszłym zawodzie być... po prostu najlepszym!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.