› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Bezpłatna pomoc prawna będzie łatwo dostępna?

prawo i podatki ponad rok temu    17.04.2015
Grażyna Wosińska
komentarzy 2 ocen 2 / 50%
A A A
Coraz więcej osób korzyta z pomocy prawnej Coraz więcej osób korzyta z pomocy prawnej  fot. pixabay.com

Coraz więcej osób nie stać na poradę prawną – uważa jeden z elbląskich mecenasów. - Ich liczba jeszcze wzrośnie, gdy w lipcu wejdzie w życie nowe postępowanie karne.

Rząd przyjął projekt ustawy o powstaniu sieci punktów, udzielających bezpłatnej pomocy prawnej. Będzie ona przysługiwała osobom powyżej 75 roku życia, kombatantom, ofiarom represji wojennych i powojennych, posiadaczom Karty Dużej Rodziny oraz osobom, otrzymującym świadczenia z pomocy społecznej. Jak przewidziano w projekcie, udzielona pomoc prawna nie będzie opodatkowana.

- Jest to dobry pomysł – ocenia jeden z elbląskich adwokatów, który chce zachować anonimowość. - Od lipca 2015 roku, gdy wejdzie nowe postępowanie karne, osób chcących skorzystać z porad prawnych będzie jeszcze więcej. Tym bardziej, że od kilku lat zauważam coraz większe zainteresowanie poradami prawnymi. Dodaje jednak, że na razie nie zna jeszcze szczegółów proponowanej ustawy. - Na ostateczną ocenę przyjdzie czas – podsumowuje.

Z kolei pani mecenas, tak jak jej kolega po fachu chcąca zachować anonimowość obawia się, że rząd zechce przerzucić koszta na adwokatów. - Wbrew obiegowej opinii nie stać nas na stałą bezpłatną pomoc – przekonuje. - Sporadycznie pomagam ludziom, którzy są w bardzo trudnej sytuacji. Nie mam sumienia odmówić im. Jeśli państwo sfinansuje to przedsięwzięcie to będzie bardzo dobry pomysł.

Adwokaci obawiają się udzielać bezpłatnej porady prawnej. - Możemy bowiem zapłacić podatek VAT – mówi inny elbląski adwokat. - Wszystko zależy od tego, jak urzędnicy to zakwalifikują. Wolę nie ryzykować. Mam nadzieję, że ustawa to zmieni.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Bartłomiej
ponad rok temu 2
No nic, nie ma co ukrywać, że pomocy prawnej potrzebuje bardzo wielu ludzi. Jeżeli ktoś jest zainteresowanymi profesjonalnymi, zapraszam: http://emediatorlegal.pl/
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bigi
ponad rok temu ocena: 100%  1
Na pewno jest wiele osób, których nie stać na pomoc prawną. Ale nie zwrócono uwagi na poziom skomplikowania przepisów, a zamiast ich uproszczenia i dania większej swobody obywatelom przyznaje im się bezpłatnych prawników! Nie mylić z darmowymi, bo nic niema za darmo. Na pewno jest to dobry pomysł dla słabych prawników nie mogących się odnaleźć w realiach rynkowych i to oni będą doradzać tym najbardziej potrzebującym... Swoją drogą w Warszawie funkcjonuję całkowicie nieodpłatna kancelaria dla potrzebujących założona przez znanego adwokata, w której czas poświęcają najlepsi studenci udzielając porad prawnych w ramach praktyk. No ale państwo musi wszystko popsuć...
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.