Coraz więcej osób korzyta z pomocy prawnej fot. pixabay.com
Coraz więcej osób nie stać na poradę prawną – uważa jeden z elbląskich mecenasów. - Ich liczba jeszcze wzrośnie, gdy w lipcu wejdzie w życie nowe postępowanie karne.
Rząd przyjął projekt ustawy o powstaniu sieci punktów, udzielających bezpłatnej pomocy prawnej. Będzie ona przysługiwała osobom powyżej 75 roku życia, kombatantom, ofiarom represji wojennych i powojennych, posiadaczom Karty Dużej Rodziny oraz osobom, otrzymującym świadczenia z pomocy społecznej. Jak przewidziano w projekcie, udzielona pomoc prawna nie będzie opodatkowana.
- Jest to dobry pomysł – ocenia jeden z elbląskich adwokatów, który chce zachować anonimowość. - Od lipca 2015 roku, gdy wejdzie nowe postępowanie karne, osób chcących skorzystać z porad prawnych będzie jeszcze więcej. Tym bardziej, że od kilku lat zauważam coraz większe zainteresowanie poradami prawnymi. Dodaje jednak, że na razie nie zna jeszcze szczegółów proponowanej ustawy. - Na ostateczną ocenę przyjdzie czas – podsumowuje.
Z kolei pani mecenas, tak jak jej kolega po fachu chcąca zachować anonimowość obawia się, że rząd zechce przerzucić koszta na adwokatów. - Wbrew obiegowej opinii nie stać nas na stałą bezpłatną pomoc – przekonuje. - Sporadycznie pomagam ludziom, którzy są w bardzo trudnej sytuacji. Nie mam sumienia odmówić im. Jeśli państwo sfinansuje to przedsięwzięcie to będzie bardzo dobry pomysł.
Adwokaci obawiają się udzielać bezpłatnej porady prawnej. - Możemy bowiem zapłacić podatek VAT – mówi inny elbląski adwokat. - Wszystko zależy od tego, jak urzędnicy to zakwalifikują. Wolę nie ryzykować. Mam nadzieję, że ustawa to zmieni.