› FIRMY
› ARTYKUŁY

Bezrobocie w statystykach. Nasze województwo znów na szczycie listy

praca i szkolenia ponad rok temu    24.02.2015
Paweł Makowski
komentarzy 11 ocen 16 / 81%
A A A
Bezrobocie w statystykach. Nasze województwo znów na szczycie listy

Temat bezrobocia ostatnimi czasy wzbudza dużo emocji, zarówno wśród przedsiębiorców jak i osób, poszukujących pracy. Spotkania z władzami miasta tylko utwierdzają w przekonaniu, że sytuacja nie wygląda najlepiej. W dodatku potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego. Według analityków, którzy je przygotowywali nasze województwo znów plasuje się na niechlubnej, pierwszej pozycji.

Przypomnijmy słowa Iwony Radej, Dyrektor elbląskiego PUP, która na spotkaniu w sprawie tzw. Złotego Trójkąta przekonywała:

Na koniec roku bezrobocie rejestrowanego w Elblągu wyniosło 15%. Wszyscy wiemy, że nie ma to nic wspólnego ze stanem faktycznym. Te 12 tys. osób bezrobotnych przychodzi do urzędu i rejestruje się, a co za tym idzie - ujęte są w statystykach. Różnica w danych wynika stąd, że znaczna część osób pracuje na czarno, w szarej strefie, czyli zatrudnia się bezpośrednio u pracodawców.

Teraz przyjrzyjmy się danym, sporządzonym przez GUS:

Nowy rok nie zaczął się dla nas korzystnie. Potwierdzają to statystyki. Spójrzmy na wyniki badania stopy bezrobocia (czyli stosunku liczby osób bezrobotnych do osób aktywnych zawodowo, wyrażony w procentach - przyp.red.) w naszym kraju w pierwszym miesiącu nowego roku. Porównując te dane z wynikami z października ubiegłego roku jeśli chodzi o nasze województwo, zanotowano wzrost o 1,6%. Jednak, jak zauważyła dyrektor elbląskiego PUP, liczby te nie oddają w pełni rzeczywistej sytuacji i zamknięcie tego zjawiska w sztywnych statystycznych ramach nie jest możliwe.

O ile pod koniec ubiegłego roku w październiku, ogólna liczba bezrobotnych w kraju spadła poniżej 1,8 mln, o tyle już na początku roku bieżącego wzrosła do ponad 1,9 mln, co przelożyło się na podobny rezultat w kwestii stopy bezrobocia w kraju (w październiku 2014 wyniosła 11,4%, w styczniu 2015 zanotowano 12%). Powstaje pytanie o to, jak rozległa jest tzw. szara strefa, która wymyka się wszelkim próbom pomiaru jej wielkości, wpływająca na sytuację na krajowym i lokalnym rynku pracy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (11)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Eb
ponad rok temu 11
Dobra dobra, nie kłóćta się. Wasza kłótnia nie zmniejszy bezrobocia w Elblagu.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jesiotr
ponad rok temu ocena: 100%  10
widzę, że "nasze" (w dużym cudzysłowiu) województwo nie dość, że od dawna jest w tej niechlubnej statystyce na pierwszym miejscu, to coraz bardziej odjeżdża "konkurencji", można już powiedzieć, że jest bezkonkurencyjne... Dwie uwagi. Po pierwsze, sugestia, że bezrobocie rejestrowane jest (znacznie?) wyższe od rzeczywistego nie zmienia faktu, że szuwarowo-bagienne jest zdecydowanym "liderem", gdyż metodologia jest taka sama dla całego kraju. Po drugie - tu uwaga do autora - rzeczywiście nie "zanotowano wzrost o 1,6%" (procent), tylko "zanotowano wzrost o 1,6 p.p." (punktu procentowego). Fakt, że to częsty błąd, ale dziennikarzowi nie wypada go popełniać.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do pomorskiego!
ponad rok temu ocena: 100%  9
Jak to możliwie w takim województwie jak to? Przecież podobno to tutaj jest pompowane najwięcej kasy z Unii. Minęło 15 lat i co z tej kasy ma województwo? Jak widać tylko Olsztyn jest taką enklawą z małym bezrobociem. Przypadek? We władzach tego województwa panuje mentalność, że należy dbać tylko o stolicę, a reszta to "plebs"...
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nwo
ponad rok temu ocena: 100% 8
zgadza się, wszyscy widzą, wiedzą co się dzieje ale nic nie robią w tym kierunku bo za dużo musieli by się ruszać, oni tylko ruszają się jak wybory przychodzą.
~ k78
ponad rok temu ocena: 100%  7
konkurencja , nie śpi , jak widać . Co do tematu , to tylko statystyka, należy dodać tych co wyjechali . :(
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bigi
ponad rok temu ocena: 21%  6
Poza tym skopiowaliście grafikę z Bankier.pl. Wstyd
odpowiedz oceń komentarz 3 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Paweł Makowski
ponad rok temu ocena: 71% 5
Jeśli chodzi Ci, Drogi Czytelniku, o zdjęcie główne to pozwól, że wyjaśnię, iż jest to ogólnie dostępna grafika, która znajduje się na stronie pixabay.com, która zawiera darmowe zdjęcia do wykorzystania bez konieczności przypisania źródła. Jeśli zaś Twój zarzut tyczy się mapy Polski z wyszczególnionymi województwami, jest to grafika, znajdująca się na stronie internetowej GUS w raporcie odnośnie bezrobocia w styczniu bieżącego roku. Warunki korzystania z treści, zamieszczonych na ww stronie pozwalają na publikację grafik z podaniem źródła. Ja tak właśnie uczyniłem, pisząc iż dane zaczerpnąłem z GUS. Pdobnie uczynił zapewne wspomniany przez Ciebie portal. Doceniam Twoje uwagi i wiedz, że staram się poprawić pod względem zasobu wiedzy ekonomicznej, jednak prosiłbym, abyś następnym razem przemyślał czy to, co chcesz napisać, jest odpowiednie.
oceń komentarz 12 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bigi
ponad rok temu ocena: 33% 4
Gratuluje Wam, że publikujecie komentarze w które wdał się błąd, a już nie publikujecie innych, które wytkają większe błędy Wam.
~ bigi
ponad rok temu ocena: 53%  3
Drogi redaktorze po raz kolejny zwracam się do Pana, aby nie pisał Pan tekstów o tematyce ekonomicznej. Bezrobocie rejestrowane nie wzrosło 1,6% tylko o 1,6 punktu procentowego, a to już jest kolosalna różnica
odpowiedz oceń komentarz 9 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czytel_nick
ponad rok temu ocena: 69% 2
Kolego czytelniku, czytaj uważnie. Napisane jest, że to 1,6% tyczy się STOPY PROCENTOWEJ, nie zaś bezrobocia jako takiego.
~ bigi
ponad rok temu ocena: 42% 1
Nie wiem co masz na myśli pisząc o stopach procentowych, ale to pokazuje poziom edukacji ekonomicznej. Na koniec października stopa bezrobocia w woj. Warmińsko-Mazurskim wynosiła 18,1, natomiast na koniec stycznia 19,7 co oznacza wzrost o 1,6 p.p.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.