› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Białoruskie firmy będą inwestowały w Elblągu? Spotkanie prezydenta z ambasadorem

z samorządu ponad rok temu    11.09.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 9 ocen 11 / 36%
A A A
Białoruskie firmy będą inwestowały w Elblągu? Spotkanie prezydenta z ambasadorem fot. nadesłane

Białoruskie przedsiębiorstwa chętnie nawiążą współpracę z firmami w Elblągu. Zainteresowane są także możliwościami przeładunkowymi elbląskiego portu morskiego. Poinformował o tym Jerzego Wilka prezydenta Elbląga Aleksandr Awerianow - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej, który przebywał z krótką wizytą w Elblągu.

Podczas spotkania w siedzibie elbląskiego Zarządu Portu prezydent Jerzy Wilk opowiedział o dotychczasowych kontaktach Elbląga z miastami na Białorusi: Grodnem i Nowogródkiem, z którym od 19 lat jest prowadzona partnerska współpraca. Prezydent Jerzy Wilk podkreślił, iż Elbląg jest miastem otwartym na wszelkie formy współpracy, szczególnie gospodarczej. Poinformował białoruskiego ambasadora, że podczas tegorocznej edycji Elbląskiego Święta Chleba w Elblągu przebywali przedstawiciele Nowogródka oraz białoruski zespół folklorystyczny „Witeź”, wzbogacający prezentację artystyczną jarmarku. W trakcie sierpniowego spotkania z przedstawicielami władz Nowogródka, prezydent Jerzy Wilk dowiedział się, że nasz białoruski partner pragnie uczestniczyć w konkursach grantowych, a także zaprasza do współpracy elbląskich przedsiębiorców w ramach wspólnych przedsięwzięć gospodarczych.

Ambasador Białorusi podczas wizyty w porcie stwierdził, że dotychczasowe doświadczenia Elbląga rokują dobre prognozy na ożywienie polsko-białoruskiej współpracy. Z dużym zainteresowaniem zapoznał się też z infrastrukturą elbląskiego portu, po którym oprowadził gościa dyrektor Arkadiusz Zgliński, podkreślając, iż służby portu są gotowe do operacji przeładunkowych z białoruskimi podmiotami gospodarczymi. Zdaniem białoruskiego dyplomaty, Elbląg może stać się portem przeładunkowym dla wielu towarów wysyłanych z Białorusi i sprowadzanych przez przedsiębiorstwa białoruskie.

Ambasadorowi Aleksandrowi Awierianowowi towarzyszył Uładzimir Barawikow radca kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady Republiki Białoruś w Warszawie.

źródło: UM Elbląg

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 33%  9
Panowie widzę czynicie z własnej indolencji zaletę. Szeroki tor z Chuściela i już teraz Elbląg moze stać się stacją tranzytową przeładunków masowych i kontenerów na Baisłoruś bo Rosjanie Białorusiną pod górkę robioć nie będą. Myślenie jak widzę co poniektórych boli , Korki w Gdańsku już są straszne a przejechanie poł kilometra z Halera na Aleja zajeło mi dobr pół godziny - na piechotę idzie się skrótem w 7 minut.... Włączcie myślenie i nie warczcie na to co leży w interesie Elbląga.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wiza
ponad rok temu ocena: 100%  8
Czy p. Wilk czasami nie jest jeszcze w latach 70 ubiegłego wieku?
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lokalny patriota
ponad rok temu ocena: 80%  7
Najpierw był rosyjski partner, który zamierzał przejąć podstępem polski sektor chemii strategicznej a teraz mamy białoruskiego agenta zainteresowanego wejściem w IV port RP Jerzego. Same szpiony a Wilk na czele!!! Gdzie jest ABW? Ten człowiek wejdzie w układy z każdym byle tylko mieć władzę.
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sundio
ponad rok temu ocena: 38%  6
Ale Wilk cos chociaz zalatwil i dalej zalatwia dla Elblaga i widac teraz skutki jego dzialan a rzadzi tylko rok a czy jego poprzednicy mieli takie wyniki ?
odpowiedz oceń komentarz 3 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nikifor
ponad rok temu ocena: 88%  5
Śmiechu warte, niech zaprosi Kim Dzong Una i prowadzi rozmowy nt inwestycji z Koreą Płn.! Czy on nie widzi że się ośmiesza prowadząc rozmowy wasalem Rosji w 100% uzależnionym od tego kraju?! Przecież Białoruś nawet nie pusci bąka bez pozwolenia Putina, a w przypadku konfliktu pierwsza najedzie z Rosjanami Polskę. Poza tym o jakich sektorach gospodarki rozmawiamy najbiedniejszym krajem Europy?! Już lepsze były podróże Nowaczyka do Chin i Arabów, przynajmniej była jakaś nadzieja, bo tu mamy kolejną grę wyborczą Pana Wilka!
odpowiedz oceń komentarz 7 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ :(
ponad rok temu ocena: 100%  4
ekonomiki brak
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sad
ponad rok temu ocena: 100%  3
ooo a nie wstyd Wam było jechać po dziurawej Portowej????????
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ plif
ponad rok temu ocena: 100%  2
Bardzo w to wątpię.
odpowiedz oceń komentarz 7 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ znafca
ponad rok temu ocena: 89%  1
Taa już to widzę białoruskie TIRy jadą do elblaskiego portu by swój towar przełądować na barki i dopłynac nimi aż do Kaliningradu!;)
odpowiedz oceń komentarz 8 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.