› FIRMY
› ARTYKUŁY

Biznesmen rozda elblążanom... chleb

aktualności 10 miesięcy temu    9.10.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 5 ocen 1 / 100%
A A A
Zbigniew Ziejewski Zbigniew Ziejewski  fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

Kandydat na posła z listy PSL Zbigniew Ziejewski rozda w Elblągu w najbliższą środę (9 października) 3 000 bochenków chleba. – Godne życie Polaków musi być powszednie jak nasz polski chleb – uzasadnia swoją symboliczną inicjatywę lokalny lider biznesu i działacz społeczny.

Mawia się, że chleb to najlepszy wynalazek od czasów, odkąd istnieje jedzenie. „Chleb nasz powszedni” to również najlepsza odpowiedź na pytanie, co łączy wszystkich Polaków: każdy z nas jest „zjadaczem chleba”. I dlatego w środę 9 października od g. 7:00 elblążanie w dwóch Piekarniach „Tyrolska” w Elblągu (ul. 1-go maja 46 i ul. Królewiecka 50A) otrzymają darmowy bochenek chleba. Pomysłodawcą akcji i fundatorem jest Zbigniew Ziejewski, biznesmen z branży rolniczej z powiatu nowomiejskiego.

Kiedy jedni obiecują kiełbasę wyborczą i gruszki na wierzbie a inni zastawiają po brzegi stół obietnicami, ja symbolicznie rozdam mieszkańcom Elbląga chleb, bo chleb łączy wszystkich Polaków. Chleb przywołuje skojarzenia z domem, ciepłem i bezpieczeństwem. Przypomina czasy dzieciństwa, jest tym, za czym Polacy tęsknią na emigracji. Szacunek dla chleba jest częścią naszej kultury. A dzielenie się chlebem jest symbolem przyjaźni, jedności i przebaczenia, czyli wartości, których szczególnie brakuje dziś w polskiej polityce

– mówi Zbigniew Ziejewski, nawiązując do wyborczego hasła PSL. I dodaje:

Statystyczny Polak zjada 45 kg pieczywa rocznie. Historia chleba jest niemal tak długa, jak historia ludzkości. Jest wymieniany jako podstawowy posiłek człowieka w najstarszych źródłach. To dar boski, owoc pracy rąk ludzkich i symbol dostatku.

Do tego, co mam, doszedłem ciężką pracą, uczciwością i szacunkiem dla drugiego człowieka. Jako człowiek czynu i lokalny lider chcę wdrożyć te wartości w polityce. Stąd pomysł na powszechnie dostępny chleb powszedni jako symboliczne zwieńczenie mojej kampanii wyborczej 

– mówi Zbigniew Ziejewski. 

PAJDA HISTORII 

Chleba nie mogło zabraknąć przy rozpoczynaniu zbiorów (zażynki). Żniwa rozpoczynała kobieta – osoba, która piecze chleb. Żniwiarka przynosiła chleb na pole w intencji dobrych plonów. Przed postawieniem chaty, w jej węgłach układano chleb. Bochenek chleba był też pierwszą rzeczą wnoszoną do izby podczas przeprowadzki. 

ZBIGNIEW ZIEJEWSKI

Absolwent Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, studiów podyplomowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (zarządzanie i organizacja) oraz studiów podyplomowych na Politechnice Gdańskiej (szacowanie i wycena nieruchomości). 

Przewodniczący Rady Powiatu Nowomiejskiego Starosta Nowomiejski (2014-2015), Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej (2005-2007). 

Od 1993 roku Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa „ZIEMAR” w Szwarcenowie, z którym zdobył zaszczytne tytuły m.in. „Orła Agrobiznesu” (2016) oraz „Herosa Przedsiębiorczości” przyznawanego przez Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (2015). Firma jest znana ze swojego zaangażowania w różnego rodzaju inicjatywy społeczne wpływające na rozwój powiatu nowomiejskiego oraz powiatów ościennych.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. Czwartą kadencję szefuje powiatowym strukturom PSL w powiecie nowomiejskim. Członek Rady Naczelnej PSL. Aktualnie członek Powiatowej Rady Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie nowomiejskim. Członek i mecenas Ochotniczej Straży Pożarnej. 

Hobby: podróże i szachy. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ konferencja
10 miesięcy temu ocena: 71%  5
A co PSL zrobiło na rzecz rolników? To za rządów PO-PSL było najwięcej rolniczych protestów.
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Albert Pierrepoint
10 miesięcy temu ocena: 100%  4
Ciekawi mnie bardzo ilu by chciało iść do koryta gdyby obniżyć pensje w sejmie do np. 3500 zł? A za łapówkę i malwersacje groziła by kara śmierci, konfiskata majątku całej rodziny.
odpowiedz oceń komentarz 8 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anty
10 miesięcy temu ocena: 56%  3
Daj nam pracę, a nie chleb.
odpowiedz oceń komentarz 5 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anty lewak
10 miesięcy temu ocena: 57%  2
Niestety ale wybieram Konfederację.
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Fredek
10 miesięcy temu ocena: 88% 1
Ten pan nie jest z Elbląga,i jeszcze do tego z PSLu,więc czego szuka w Elblągu?Niech głosują na niego ludzie z terenu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.