› FIRMY
› ARTYKUŁY

Branża handlowa za zagwarantowaniem pracownikom dwóch wolnych niedziel w miesiącu

aktualności 10 miesięcy temu    4.07.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Świat handlu w Polsce po raz kolejny przemówił wspólnym głosem. POHiD, Polska Izba Handlu, Forum Polskiego Handlu, Polska Rada Centrów Handlowych, a także Konfederacja Lewiatan i Krajowa Rada Gastronomii i Cateringu wypracowały nowe, wspólne stanowisko ws. handlu w niedziele. Organizacje proponują "zagwarantowanie pracownikom handlu obligatoryjnych dwóch wolnych niedziel w miesiącu", poprzez nowelizację kodeksu pracy.

- W opinii całej polskiej branży handlowej, jest to jedyne rozwiązanie zabezpieczające wszystkie strony: zarówno pracowników, konsumentów, jak i przedsiębiorców - komentuje Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu. - A co najważniejsze, jest to najwyższa forma ochrony dla pracowników handlu sieciowego i sieci kupieckich, spośród których już teraz ponad 90 proc. zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę. Odpowiednia nowelizacja Kodeksu Pracy spełnia więc założenia obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele – dodaje prezes PIH.

Organizacje zrzeszające firmy z branży handlowej podkreślają, że ich propozycja zagwarantowałaby pracownikom handlu dwukrotnie więcej wolnych niedziel, niż przysługuje im obecnie. POHiD, PIH, FPH, PRCH, Lewiatan i KRGiC postulują modyfikację art. 151(12) kodeksu pracy poprzez jego uzupełnienie o szczególną regulację dotyczącą pracowników handlu. "Pracownik pracujący w niedziele w placówce handlowej powinien korzystać co najmniej dwa razy na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy" - tak miałby brzmieć nowy zapis.

Przedstawiciele branży handlowej są zgodni co do tego, że ograniczenie handlu w niedziele wpłynie negatywnie na polską gospodarkę i jej konkurencyjność, budżet państwa, miejsca pracy oraz handel detaliczny, gastronomię, usługi i logistykę. Natomiast "w związku z chęcią wypracowania kompromisu zadeklarowaną przez minister Elżbietę Rafalską, jak również Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego", organizacje handlowe zdecydowały się samodzielnie zaproponować nowe rozwiązanie. Ich zdaniem ta propozycja "utrzyma stabilność zatrudnienia w handlu i w branżach powiązanych".

Prezentowane dotychczas kompromisowe rozwiązania - czyli otwarcie sklepów w dwie niedziele w miesiącu lub od wczesnych godzin porannych do godziny 13.00 – w opinii branży nie przełożą się na większą ilość wolnego czasu dla pracowników w niedziele. Zdaniem branży, "utrudnią natomiast życie konsumentom, uniemożliwią rodzinom zaspokajanie wspólnych potrzeb socjalnych poza domem oraz doprowadzą do dezorganizacji funkcjonowania handlu, gastronomii oraz szeregu usług powiązanych". Szczególnie sparaliżowane miałyby zostać galerie handlowo-rozrywkowe.

- Doceniamy działania mające na celu wypracowanie kompromisu satysfakcjonującego wszystkie strony - mówi Robert Krzak, prezes Forum Polskiego Handlu. - Jednak w naszej opinii ograniczenie pracy do godziny 13 w każdą niedzielę takim kompromisem nie jest. Po pierwsze nie zabezpiecza pracowników, a wręcz wymusza konieczność pracy od wczesnych godzin porannych w każdą niedzielę. Po drugie, niedopasowanie godzin otwarcia poszczególnych placówek handlowych do preferencji klientów, w sposób nieuchronny przyczyni się do zwiększenia kosztów prowadzenia działalności handlowej, przy jednoczesnym zmniejszeniu obrotów sklepów czy punktów gastronomicznych, a w konsekwencji do utraty stabilności zatrudnienia – tłumaczy Krzak.

www.wiadomoscihandlowe.pl

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.