› FIRMY
› ARTYKUŁY
B1 - Stawbud

Budowa farm wiatrowych ma być prawnie uregulowana

aktualności ponad rok temu    14.04.2013
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Budowa farm wiatrowych ma być prawnie uregulowana

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego wysłał wszystkim marszałkom w Polsce propozycję uregulowania zasad budowy farm wiatrowych - podały władze regionu. Propozycje te mają być dyskutowane na Konwencie Marszałków, a następnie przesłane ministrowi środowiska. Jest to ważna informacja dla mieszkańców podelbląskich wsi, w których mieszkańcy protestują przeciwko budowie wiatraków.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, władze tego regionu chcą, aby o możliwości lokowania farm wiatrowych w poszczególnych miejscach jasno rozstrzygały przepisy rangi ustawy. Od dawna domagają się tego także organizacje pozarządowe, które walczą z niekontrolowanym rozwojem farm wiatrowych w naszym regionie i całej Polsce.

W tej chwili o budowie elektrowni wiatrowych na terenie gminy decydują burmistrzowie i wójtowie, co budzi szereg kontrowersji i podejrzeń. Nie ma też precyzyjnych ustawowych wytycznych, gdzie takie obiekty mogą powstawać bez uszczerbku dla krajobrazu, ochrony dziedzictwa kulturowego oraz ładu przestrzennego. Przepisy nie regulują także odległości dużych inwestycji wiatrakowych od domów, co rodzi konflikty w miejscowościach, w których mają powstać duże farmy wiatrowe.

W projekcie stanowiska zarządu naszego województwa napisano m.in., że "w miarę rosnącego zainteresowania energetyką wiatrową oraz wzrostu ilości tego typu urządzeń na terenie całego kraju pojawiły się liczne doniesienia na temat konfliktów związanych z wpływem wiatraków na przyrodę, zniekształceniem krajobrazu i ingerencją w przestrzeń kulturową. Zaczęły pojawiać się wątpliwości dotyczące lokalizacji inwestycji, często powstających bez konsultacji społecznych i zgody miejscowej ludności lub bez poinformowania o oddziaływaniu wiatraków na środowisko. Samorządy wydające zgodę na lokalizację często kierują się spodziewanym zyskiem z podatków, stanowiącym istotną część ich budżetu. Istnieje jednak konieczność wyważenia racji ekonomicznych, społecznych i ekologicznych, a szereg negatywnych zjawisk wymaga natychmiastowej interwencji władz ustawodawczych i wykonawczych państwa".

Władze Warmii i Mazur sugerują też, że należy zwiększyć edukację społeczną w kwestii odnawialnych źródeł energii.

W komunikacie przesłanym w piątek napisano, że propozycje województwa warmińsko-mazurskiego mają być dyskutowane na Konwencie Marszałków RP, a ostateczna wersja dokumentu zostanie przesłana ministrowi środowiska. Terminów, w jakich miałyby się odbyć dyskusje, nie podano.

(PAP)

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ana
ponad rok temu ocena: 67%  1
Polecam: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=XBRPTo-4cFU. Zielona energia - unijny przekręt.
odpowiedz oceń komentarz 6 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.