› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Budowa kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej ruszy już za kilka miesięcy?

inwestycje 8 miesięcy temu    20.08.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
Mierzeja Wiślana,Mierzeja Wiślana, fot. Konrad Kosacz (archiwum elblag.net)

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską rozpocznie się w ostatnim kwartale 2018 roku. Taką informację przekazało Polskiej Agencji Prasowej dzisiaj, 19 sierpnia, biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Co prawda nie ma jeszcze konkretnego harmonogramu prac i konkretnego terminu rozpoczęcia budowy, ale jak poinformowało ministerstwo:

Na pewno będzie to ostatni kwartał 2018 roku, po zakończeniu konsultacji w związku z raportem oddziaływania na środowisko i po okresie lęgowym ptaków

Przypomnij,my, że na początku sierpnia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie, która prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przekopu Mierzei Wiślanej, poinformowała, że  do 30 września Urząd Morski w Gdyni musi uzupełnić informacje w dokumentacji dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej. Dotyczą one m.in. budowy samego obiektu oraz wpływu inwestycji na obszary chronione. Inwestor został zobowiązany do uzupełnienia informacji dotyczącej sposobu oddziaływania na środowisko, w tym obszaru chronionego, przede wszystkim na ptaki, będące przedmiotem ochrony w obszarze Natura 2000. 

Przygotowana przez rząd ustawa z dnia 24 lutego 2017 r. o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską (podpisana przez prezydenta 3 kwietnia 2017 r.; weszła w życie 6 maja) określa zasady przygotowania, realizacji i finansowania inwestycji w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską wymaganych ze względu na istotny interes bezpieczeństwa państwa oraz określa organy właściwe w tych sprawach.

Budowa nowego szlaku wodnego ma rozpocząć się w 2019 r., a zakończyć w 2022 r. Koszty tym związane są szacowane na 1 mld zł i będą w całości sfinansowane ze środków państwa. Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. jego szerokość ma oscylowac od 60 do 100 m. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. W ramach inwestycji zostanie zbudowana śluza, wrota sztormowe, dwa zwodzone mosty, infrastruktura nabrzeża, obiekty przejścia granicznego i stanowiska postojowe dla jednostek pływających. Kanał żeglugowy powstanie nieopodal historycznej miejscowości Nowy Świat (pomiędzy Skowronkami a Przebrnem, gmina Sztutowo). 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Bob
8 miesięcy temu ocena: 100%  3
Czy ktoś KOMPETENTNY napisze o planach budowli na trasie: przekop mierzei, farwater przez Zalew, Rzeka Elbląg i sam port w Elblągu. Informacje dotychczasowe to fajerwerki polityków nie zdających sprawy z głębokości akwenu na przewidywanej trasie która wynos 1,5 metra przy niskiej wodzie (przy wiatrach z południa) i szerokości rzeki. Potem dojdzie utrzymanie toru wodnego w kondycji dla żeglugi. Jeszcze 22-gi most do Nowakowa i chyba śluzę na wejściu do rzeki Ebląg trza zaplanować. Zgadzam się z opiniami Gościa i Klakiera.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Klakier
8 miesięcy temu ocena: 63%  2
Nie widzisz redaktorku ze kampania wyborcza za pasem a ty klecisz im te artykuliki az mi ciebie zal.
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gosc
8 miesięcy temu ocena: 75%  1
Jak pis to wybuduje to będzie to jak lot na księżyc!
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.