Mierzeja Wiślana, fot. Konrad Kosacz (archiwum elblag.net)
Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską rozpocznie się w ostatnim kwartale 2018 roku. Taką informację przekazało Polskiej Agencji Prasowej dzisiaj, 19 sierpnia, biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Co prawda nie ma jeszcze konkretnego harmonogramu prac i konkretnego terminu rozpoczęcia budowy, ale jak poinformowało ministerstwo:
Na pewno będzie to ostatni kwartał 2018 roku, po zakończeniu konsultacji w związku z raportem oddziaływania na środowisko i po okresie lęgowym ptaków
Przypomnij,my, że na początku sierpnia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie, która prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przekopu Mierzei Wiślanej, poinformowała, że do 30 września Urząd Morski w Gdyni musi uzupełnić informacje w dokumentacji dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej. Dotyczą one m.in. budowy samego obiektu oraz wpływu inwestycji na obszary chronione. Inwestor został zobowiązany do uzupełnienia informacji dotyczącej sposobu oddziaływania na środowisko, w tym obszaru chronionego, przede wszystkim na ptaki, będące przedmiotem ochrony w obszarze Natura 2000.
Przygotowana przez rząd ustawa z dnia 24 lutego 2017 r. o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską (podpisana przez prezydenta 3 kwietnia 2017 r.; weszła w życie 6 maja) określa zasady przygotowania, realizacji i finansowania inwestycji w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską wymaganych ze względu na istotny interes bezpieczeństwa państwa oraz określa organy właściwe w tych sprawach.
Budowa nowego szlaku wodnego ma rozpocząć się w 2019 r., a zakończyć w 2022 r. Koszty tym związane są szacowane na 1 mld zł i będą w całości sfinansowane ze środków państwa. Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. jego szerokość ma oscylowac od 60 do 100 m. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. W ramach inwestycji zostanie zbudowana śluza, wrota sztormowe, dwa zwodzone mosty, infrastruktura nabrzeża, obiekty przejścia granicznego i stanowiska postojowe dla jednostek pływających. Kanał żeglugowy powstanie nieopodal historycznej miejscowości Nowy Świat (pomiędzy Skowronkami a Przebrnem, gmina Sztutowo).