› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Butelkomaty. Czy chcielibyście, żeby Elbląg poszedł śladem Krakowa i Warszawy?

aktualności 3 miesiące temu    23.05.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 5 ocen 0 / 0%
A A A
Butelkomaty. Czy chcielibyście, żeby Elbląg poszedł śladem Krakowa i Warszawy?

Nasze miasta śladem zagranicznych ośrodków wprowadzają skup plastikowych butelek. Oddając je możemy otrzymać coś w zamian. Czy Elbląg pójdzie tym sladem?

Przypomnijmy, że 17 kwietnia 2019 r. w Krakowie stanął pierwszy w Polsce butelkomat. Maszyna za każdą butelkę wydaje 10 groszy. To nie wszystko  W Warszawie staną niebawem jedne z pierwszych na świecie butelkomatów, które będą przyjmować butelki plastikowe, szklane i aluminiowe puszki (podobne zostały niedawno zainstalowane w stambulskim metrze). Po ich wrzuceniu do maszyny, za pośrednictwem specjalnej aplikacji, otrzymamy punkty, które będziemy mógli wymienić m.in. na bilety do kina, zniżki na komunikację miejską czy też zniżki na kawę w wybranej sieci kawiarni.

Obecnie Polska znajduje się na 50 miejscu (za Białorusią –  44 miejsc oraz tuż przed Rosją –  52 miejsce) w międzynarodowym rankingu EPI (Environmental Performance Index – wskaźnik wydajności środowiskowej). W klasyfikacji tej brane są pod uwagę osiągnięcia państw w dziedzinie ochrony środowiska. Chodzi przede wszystkim o skuteczność w zmniejszaniu negatywnego oddziaływania na zdrowie ludzi oraz o promocję zrównoważonego rozwoju. W analizie wykorzystywanych jest ponad 20 wskaźników, na podstawie których oceniane są parametry takie jak: jakość powietrza, jakość wody pitnej i jej zasoby czy też przetwarzanie odpadów, oczyszczanie ścieków itp.

Zobaczcie pełny ranking EPI

Czy uważacie, że dobrze by było, aby w Elblągu także zostały zainstalowane butelkomaty? Które miejsca byłyby do tego celu najbardziej odpowiednie?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 8
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Przemo
3 miesiące temu 5
Przy każdym markecie spożywczym powinny być.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Małgośka
3 miesiące temu ocena: 100%  4
Jak najwięcej takich butelkomatów..... Postawic je tam , gdzie łatwo będzie mozna podjechać ( ukłon w stronę osób niepełnosprawnych ) .
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanin
3 miesiące temu ocena: 100%  3
takie butelkomaty powinny być obowiązkowe w każdym większym sklepie takie urzadzenia powinny być obowiązkowe w każdym większym sklepie
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obieżyświat
3 miesiące temu 2
ktoś tu pisze totalne bzdury!!!jaki pierwszy butelkomat na świecie?? i głupie pytanie czy chcemy tego u nas! W cywilizowanym świecie od dziesiatek lat sa automaty na butelki ,plastykowe,puszki butelki szklane !
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ redakcja
3 miesiące temu 1
Proszę czytać ze zrozumieniem. Nigdzie nie jest napisane, że (w Warszawie zostały zainstalowane) pierwsze na świecie, a jedne z pierwszych na świecie. Proszę także doczytać, że chodzi o butelkomaty, które przyjmują kilka rodzajów opakowań: butelki plastikowe, szklane i aluminiowe puszki. To jest coś, co odróżnia je od zdecydowanej większości podobnych urządzeń instalowanych na świecie.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.