Straty gospodarcze spowodowane zawieszeniem MRG dla województwa warmińsko-mazurskiego są oczywiste i przyniosą długoterminowe, negatywne konsekwencje w wielu obszarach. W zasadzie od razu mocno uderzą one w branże handlową i turystyczną, a tym samym w osoby w nich zatrudnione – tak zamieszanie wokół małego ruchu granicznego komentuje poseł PO Jacek Protas.
Do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka zostało skierowane pismo w sprawie dalszego zawieszania MRG przez polski rząd. Do informacji otrzymali je także wicepremier Mateusz Morawiecki i szef dyplomacji Witold Waszczykowski.
Decyzja o dalszym zawieszenie umowy o MRG jest wyrazem niekonsekwencji rządu w polityce wobec Obwodu Kaliningradzkiego i zagraża wielu wspólnym inicjatywom, między innymi wykorzystaniu środków Programu Polska-Rosja w wysokości blisko 62 mln euro, które miały służyć rozwojowi infrastruktury, ale również ochronie dziedzictwa kulturalnego i środowiska obu regionów –czytamy w piśmie skierowanym przez posła Protasa do MSWiA - Jeszcze przed kilkoma tygodniami Ministerstwo Rozwoju o zakończeniu negocjacji w sprawie tego programu wypowiadało się w kategoriach sukcesu. Z aprobatą Ministerstwa Sportu i Turystyki spotkała się także inicjatywa stworzenia spójnej kampanii promocyjnej Polski podczas XXI Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się m.in. w Kaliningradzie
Poseł zwraca się o ponowne przeanalizowanie decyzji rządu i podanie konkretnych argumentów, które stały na przeszkodzie uruchomienia umowy już z dniem 3 sierpnia 2016 r., tak jak to się stało w przypadku MRG z regionami ukraińskimi.
Pełny tekst pisma :
Lidzbark Warmiński, 4 sierpnia 2016 roku
Mariusz Błaszczak
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Panie Ministrze,
Z niepokojem przyjąłem informację o podjęciu przez rząd decyzji o dalszym zawieszeniu małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim. To bardzo niepokojąca wiadomość dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, zwłaszcza terenów przygranicznych.
Wstrzymanie MRG stawia pod znakiem zapytania dorobek ostatnich lat dobrosąsiedzkich relacji między regionem Warmii i Mazur a Obwodem Kaliningradzkim. Mimo skomplikowanej sytuacji międzynarodowej oraz ponad politycznymi podziałami, dotychczasową współpracę naszych regionów należy uznać jako sukces w wielu wymiarach – gospodarczym , społecznym i kulturalnym. Przede wszystkim przynosiła ona mieszkańcom oraz przedsiębiorcom realne korzyści ekonomiczne. Nie potwierdziły się z kolei obawy dotyczące wzrostu przestępczości lub obniżenia bezpieczeństwa regionu związane z funkcjonowaniem od 2012 roku umowy o małym ruchu granicznym.
Straty gospodarcze spowodowane zawieszeniem MRG dla województwa warmińsko-mazurskiego są oczywiste i przyniosą długoterminowe, negatywne konsekwencje w wielu obszarach. W zasadzie od razu mocno uderzą one w branże handlową i turystyczną, a tym samym w osoby w nich zatrudnione.
Decyzja o dalszym zawieszenie umowy o MRG jest wyrazem niekonsekwencji rządu w polityce wobec Obwodu Kaliningradzkiego i zagraża wielu wspólnym inicjatywom, między innymi wykorzystaniu dostępnych środków Programu Polska-Rosja w wysokości blisko 62 mln euro, które miały służyć rozwojowi infrastruktury, ale również ochronie dziedzictwa kulturalnego i środowiska obu regionów. Jeszcze przed kilkoma tygodniami Ministerstwo Rozwoju o zakończeniu negocjacji w sprawie tego programu wypowiadało się w kategoriach sukcesu.
Z aprobatą Ministerstwa Sportu i Turystyki spotkała się także inicjatywa stworzenia spójnej kampanii promocyjnej Polski podczas XXI Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się m.in. w Kaliningradzie. Resort przyznał, że przed województwem otwiera się duża szansa na szeroką promocję oraz przyciągnięcie do regionu tysięcy kibiców-turystów, którzy będą uczestniczyć w tym wydarzeniu. Zamieszanie wokół MRG nie będzie służyć rozwijaniu tej inicjatywy oraz wykorzystaniu w trakcie wielkiej, sportowej imprezy potencjału portu lotniczego Olsztyn-Mazury.
Funkcjonowanie MRG ma również związek z programami inwestycyjnymi regionu na najbliższe lata. Plany modernizacji linii kolejowej nr 221 Gutkowo – Braniewo tworzą szansę uruchomienia w przyszłości międzynarodowego połączenia kolejowego Olsztyn-Kaliningrad, co z kolei miałoby pozytywny wpływ na dalszy wzrost przyjazdu mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego w celach turystycznych i handlowych. Z programu Polska-Rosja planowana była również budowa drugiego mostu w Bartoszycach, co poprawiłoby znacząco bezpieczeństwo mieszkańców tego miasta. Przypomnę, że dzięki środkom poprzedniej edycji programu (Litwa-Polska-Rosja) udało się zmodernizować trasę krajową nr 65 w okolicach Olecka oraz drogę wojewódzką nr 591 Mrągowo-Kętrzyn.
Mały ruch graniczny ułatwiał współpracę naukową i kulturalną. Dotyczy to wymian młodzieżowych, uniwersyteckiej oraz współpracy organizacji pozarządowych. Przykładem takiej inicjatywy jest m.in. projekt Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu i Muzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie pod tytułem „ Muzea ponad granicami”. Takich przykładów można podać wiele. Najważniejsze, że wszystkie one przyczyniały się do budowania pozytywnych, dobrosąsiedzkich relacji i szeroko rozumianej współpracy na rzecz kultury i dziedzictwa historycznego.
W związku z powyższym apelują o ponowne rozważenie wszystkich aspektów funkcjonowania umowy o małym ruchu granicznym i i podjęcie decyzji o jego przywróceniu z Obwodem Kaliningradzkim. Jednocześnie proszę o przekazanie konkretnych argumentów, które stały na przeszkodzie uruchomienia umowy już z dniem 3 sierpnia 2016 r., tak jak to się stało w przypadku MRG z partnerami ukraińskimi.
Z poważaniem
Jacek Protas
Do wiadomości:
Wicepremier Mateusz Morawiecki
Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski