› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Chatbot

aktualności 5 miesięcy temu    29.11.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Chatbot

Chatbot - to słowo pochodzi z języka angielskiego od słów chat (rozmowa) i bot (program wykonujący pewne czynności zastępując człowieka i naśladujący jego zachowanie). Chatboty są aplikacjami, które mają na celu naśladowanie człowieka podczas rozmów. Wykorzystują w tym celu sztuczną inteligencję do uczenia się i rozpoznawania mowy, danych i określonych wzorców. Wszystko po to, aby jak najwierniej naśladować dialog międzyludzki.

Najmniej zaawansowane są chatboty działające w oparciu o reguły. Są one bowiem zaprogramowane w taki sposób, aby udzielać odpowiedzi na konkretne pytania. W przypadku zapytania źle sformułowanego, bot nie będzie w stanie prawidłowo go zinterpretować i udzielić poprawnej odpowiedzi. Zazwyczaj w takim przypadku zostaje wysłana jedna z kilku przygotowanych wcześniej na taką sytuację opcji odpowiedzi.

Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku chatbota opartego o sztuczną inteligencję.

Dzięki uczeniu maszynowemu (ang. machine learning), boty zapamiętują treści, które zainteresowały odbiorcę,  ucząc się w ten sposób jego preferencji.

Proces ten pozwala przesłać spersonalizowaną odpowiedź rozmówcy. Boty tego rodzaju zazwyczaj wykorzystywane są w firmach, w których zachodzi potrzeba udzielania odpowiedzi na pytania niestandardowe. Aby postać chatbota zachowywała się wzorowo, można wprowadzić do programu listę słów zakazanych, dzięki czemu bot,  nie będzie reagował na ewentualne prowokacje rozmówców.

Ile firm tyle botów

Nie ma jednego uniwersalnego modelu, który sprawdzi się w kilku firmach, nawet w jednej branży. Bota trzeba skroić na miarę. Klient zamawiający chatbota powinien ściśle określić potrzeby firmy w zakresie przekazywania poprzez bota wiedzy i informacji potencjalnym klientom. Zastosowanie chatbotów jest w obecnych czasach coraz powszechniejsze i zależnie od rodzaju potrzeb, znajdują one zastosowania w najróżniejszych dziedzinach -  obsłudze klienta, rekrutacji, mediach, finansach, ubezpieczeniach itd.

Chatboty potrafią odpowiadać na zapytania klientów, dokonywać rezerwacji, rekomendować produkty, zamawiać jedzenie, informować o promocjach, robić zakupy.

Szybkość zbierania danych

Zbieranie informacji na temat preferencji  klientów w internecie jest możliwe, ale wyobraźmy sobie, ile czasu musielibyśmy poświęcić na zbieranie danych na temat osób odwiedzających naszą stronę internetową.  Dzięki chatbotom pozyskanie tak szczegółowych informacji na temat zachowań, oczekiwań i gustów konsumentów zajmuje mniej niż sekundę.

Źródło informacji: https://www.mysocialseller.com/

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.