Od nowego roku wiele zawodów zostanie uwolnionych. Więc dostęp do ich wykonywania powinien być swobodny. To też ma dotyczyć zawodu taksówkarza. Czy więc od nowego roku wystarczy mieć samochód i taksometr, aby w ten sposób zarabiać? Niekoniecznie.
Miasto, mimo deregulacji zawodu taksówkarza, chce wprowadzić egzaminy dla chętnych, którzy chcą wykonywać ten zawód. Został już przygotowany stosowny projekt uchwały w tej sprawie, który ma wejść na sesję jeszcze w grudniu br. Koszt kursu i egzaminu wyniesie 700 zł.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały: od dnia 1 stycznia 2014 r. obowiązywać będzie ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. z 2013 r. Nr 829). Na podstawie zmienionego powyższą ustawą zapisu art. 6 ust. 3a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1265, z późn. zm.), rada gminy licząca powyżej 100.000 mieszkańców może wprowadzić w drodze uchwały obowiązek ukończenia szkolenia zakończonego egzaminem przed komisją egzaminacyjną, potwierdzającym znajomość topografii miejscowości oraz przepisów prawa miejscowego, przez przedsiębiorcę osobiście wykonującego przewozy lub kierowcę przez niego zatrudnionego. W przypadku wprowadzenia tego obowiązku rada gminy określa, w drodze uchwały: 1. częstotliwość egzaminów,nie rzadziej jednak niż raz w roku; 2. program szkolenia w wymiarze nieprzekraczającym 20 godzin; 3. sposób powoływania komisji egzaminacyjnej,jej skład, tryb pracy oraz wysokość wynagrodzenia za pracę w komisji; 4. sposób egzaminowania oraz zakres wiedzy wymagany na egzaminie, na podstawie którego komisja egzaminacyjna przygotowuje pytania egzaminacyjne; 5. wzór zaświadczenia o ukończeniu szkolenia; 6. wysokość opłat za szkolenie i egzamin, uwzględniając koszty szkolenia i egzaminowania oraz to, że łączna wysokość tych opłat nie może przekroczyć 20% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym przeprowadzenie szkolenia i egzaminu, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227, z późn. zm.).
Obowiązek ukończenia szkolenia i zdania egzaminu dotychczas był regulowany Zarządzeniem Nr 46/2006 Prezydenta Miasta Elbląga z dnia 13 marca 2006 r. w sprawie powołania komisji egzaminacyjnej do sprawdzenia wiedzy z zakresu transportu drogowego taksówką oraz regulaminu pracy tej komisji. Uznaje się, że utrzymanie tej formy doskonalenia kwalifikacji kandydatów na kierowców taksówek dobrze służy bezpieczeństwu osób korzystających z ich usług a także przyczyni się do podniesienia poziomu świadczonych usług. W związku z wejściem w życie nowych regulacji prawnych regulujących wprowadzenie obowiązku szkolenia przyjęcie uchwały jest zasadne i celowe.
Urząd Miejski proponuje, aby kurs na taksówkarza trwał 15 godzin (koszt 500 zł) i kończył się egzaminem, za który trzeba będzie zapłacić 200 zł. Radni Platformy Obywatelskiej będą chcieli zaproponować zmniejszenie wysokości opłat za ten kurs i egzamin.