aktualności |
ponad rok temu
2.02.2017 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Ostatnio pojawiły się pierwsze opinie oraz uzgodnienia na temat projektowanych zmian dotyczących m. in. pożyczek-chwilówek. Jakie są argumenty zainteresowanych stron?
8 grudnia Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało na stronie rządowego centrum legislacji projekt zmieniający przepisy karne, kodeks cywilny, oraz ustawę o kredycie konsumenckim. Największe emocje wzbudziły proponowane zmiany w ostatnim obszarze, gdyż dotyczyły nowych limitów kosztów pozaodsetkowych.
Projekt jest w dalszym ciągu w fazie opiniowania, w styczniu pojawiło się wiele interesujących opinii różnych stron. Co z nich wynika?
Sporo uwagi poświęcono aspektom formalnym - z racji tego, iż projekt porusza wiele zagadnień, powstają problemy natury spójności projektowanych zmian z istniejącymi przepisami. Są to jednak w części kwestie pojęć i odniesień do innych aktów prawnych - stosunkowo łatwe do rozwiązania.
Wiele stron skrytykowało jednak proponowane nowe limity kosztów pozaodsetkowych. Co ciekawe, o nowelizacji stawek obowiązujących od 11 marca 2016 roku krytycznie wypowiedziały się nie tylko firmy pożyczkowe (które wskazały na to iż oznaczać to będzie de facto likwidację legalnego rynku). Ministerstwo Finansów w ramach uzgodnień wskazało na to, iż nie uzasadniono w projekcie proponowanych limitów oraz nie wskazano finansowych skutków wprowadzenia nowych regulacji.
Podobne zdanie wyraził Narodowy Bank Polski, który wskazał iż tak krótki czas funkcjonowania nowych limitów nie pozwala na ich rzetelną ocenę, ponadto jest zagrożenie dla funkcjonowania legalnego rynku - przy założeniu iż popyt na pożyczki utrzymałby się na podobnym poziomie, oznaczałoby to rozwój szarej strefy.
Negatywną ocenę nowych maksymalnych kosztów przedstawiły firmy pożyczkowe, w tym Vivus czy Provident. W ich ocenie udzielanie pozabankowych pożyczek przestałoby być rentowne - oczywiście formalnie rynek mógłby funkcjonować dalej, jednak dla klientów szukających alternatywy dla banku dostępność legalnych pożyczek byłaby znikoma.
Nie mniej jednak, właściwie każda strona pochwaliła intencje - większą ochronę klientów i ostrzejsze kary za działania niezgodne z prawem. Pozostaje mieć zatem nadzieję, iż wnioski różnych stron zostaną uwzględnione, a ostateczny kształt zmian będzie wyłącznie pozytywny.
___
Informacja opracowana przez serwis chwilowki-online.org
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |