› FIRMY
› ARTYKUŁY

Co dalej z targowiskiem? PiS ma pewien pomysł…

z samorządu ponad rok temu    23.06.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 17 ocen 1 / 100%
A A A
Co dalej z targowiskiem? PiS ma pewien pomysł… fot. Bartłomiej Ryś

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Zdzisław Olszewski, w ramach całego klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, złożył interpelację w sprawie modernizacji zaniedbanego targowiska miejskiego przy ul. Płk. Dąbka. Radni chcą, aby prezydent, podobnie jak w przypadku kąpieliska przy ul. Spacerowej, ogłosił konkurs zagospodarowania tego terenu. Zwrócili również uwagę na to, że teren ten można by było sprzedać potencjalnemu inwestorowi - nie dość, że miasto zarobiłoby na sprzedaży, to jeszcze teren ten wreszcie zacząłby przypominać targowisko miejskie z prawdziwego zdarzenia.

Jak dziś wygląda targowisko miejskie? Mówiąc wprost - jest w opłakanym stanie, o czym alarmują sprzedający tam od lat swoje towary handlowcy. Brakuje miejsc do parkowania, nawierzchnia części handlowej pamięta czasy komuny, „zadaszenia” dla kilku handlowców straszą zamiast chronić, brakuje również oświetlenia. Brak zadaszenia powoduje, że handel podczas złych warunków atmosferycznych praktycznie nie istnieje.

Rozwiązanie jest jedno: kompletna modernizacja tego miejsca. Niestety, w budżecie pieniędzy na takie zadanie nie ma. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości ma jednak pewien pomysł.

Radny Olszewski przedstawił na dzisiejszej sesji pomysły Radnych PiS. Ich zdaniem, miasto powinno teren sprzedać potencjalnemu inwestorowi, który przeprowadziłby kompletną modernizację tego miejsca. Prezydent mógłby ogłosić również konkurs na pomysł zagospodarowania tego miejsca w podobnym stylu, jak odbywa się to w aspekcie kąpieliska otwartego przy ul. Spacerowej. Zdaniem Radnych, najpóźniej cała procedura wraz z wyłonieniem potencjalnego inwestora powinna zakończyć się na przełomie 2016 roku tak, aby w 2017 modernizacja już się mogła zakończyć.

Olszewski dokładnie przedstawił zarys „nowego” targowiska miejskiego. Przede wszystkim wszyscy obecni handlowcy musieliby mieć zapewnione miejsce sprzedażowe. Na terenie miałaby powstać jedno- bądź dwukondygnacyjna hala (około 2000 m2) po to, aby aura pogodowa nie miała wpływu na handel. Część parkingowa liczyłaby 250 miejsc z zaznaczeniem, że bezpłatne parkowanie trwałoby pierwsze 45 minut - później potencjalny kupujący musiałby uiścić opłatę. Targowisko miejskie mogłoby zostać połączone z halą sprzedażową-meblową tak, aby promować lokalne firmy meblarskie.

Prawdziwą „walkę” o targowisko miejskie prowadzi od dłuższego czasu stowarzyszenie Elblążanie Razem. Zrealizowali wiele materiałów na ten temat, rozmawiali z handlowcami, interweniowali u Radnych i Prezydenta. Niestety, do dziś bez skutku. Członkowie optowali m.in. za tym, aby handlowcy byli chociaż zwolnieni z opłaty targowej ze względu na bardzo złe warunki, w których pracują. Ten pomysł również nie znalazł aprobaty włodarzy Miasta.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (17)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ spidi
ponad rok temu ocena: 100%  17
Czy ktoś z obecnych komentujących był ostatnio na targowisku w Tolkmicku ? Coś pięknego. Ładne, schludne, czyste miejsce, zadaszenia, stoły do handlu, ławki , parking... dlaczego w takiej mieścinie jak Tolkmicko można zrobić coś porządnego, a w takim Elblągu ciągle syf, smród i brud ? Czy my zawsze musimy być takimi syfiarzami i wszystko robić na odwal ? Targowisko powinno zostać w takim kształcie i stylu jak jest, ale te n cały syf, te budy rozwalić i postawić nowe. Niech to miejsce przyciąga a nie odstrasza... i do tego ten mikro parking przez który w dni handlowe pas ul. płk. Dąbka jest ciągle zablokowany.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Stefan
ponad rok temu ocena: 100%  16
Kupi ten teren Mytych i przeprowadzi modernizację terenu z 4 blokami i na tym się skończy. Przypomnę historię zakładów mięsnych i Leclerc'a . CHORY POMYSŁ !
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ palacz
ponad rok temu ocena: 100%  15
a fajki to gdzie beda sprzedawac?
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pam_pasowiec
ponad rok temu ocena: 100%  14
zwijać włóczkę na beret
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Stanisław G
ponad rok temu ocena: 0%  13
Jakim to trzeba być piiii żeby myśleć o rozbudowie targowiska w tym miejscu!!!!! Modrzewina "stoi" pusta, takie możliwości. Możliwość organizowania targów, giełd itp. Dobry dojazd i możliwość wybudowania parkingu dla klientów.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ plif
ponad rok temu ocena: 100%  12
Wiadomo PIS i ich poronione pomysły.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wujek_dobra_rada_samo_zlo
ponad rok temu ocena: 100%  11
Bujać w fotelu emeryturę...
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ janIII
ponad rok temu ocena: 100%  10
Dwukondygnacyjna hala to idealny powód do plajty całego przedsięwzięcia. Całe piętro będzie stało puste
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mama
ponad rok temu ocena: 88%  9
Ten kto systematycznie odwiedza targowisko wie, że ma swój urok. Jest to jedyne miejsce w Elblągu, które jest " jak za dawnych czasów". Zostawcie nam targowisko !!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 7 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obłuda
ponad rok temu ocena: 67%  8
PIS powtarza interpelacje wcześniejsze innych radnych .Obłuda
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pani po 60-tce.
ponad rok temu ocena: 100%  7
Czy ten stary człowiek ( z całym szacunkiem)ma prawo decydować o życiu innych ludzi?Niech młodzi wezmą się do roboty,niech podejmują decyzje,które będą dobre dla handlowców,a nie jakaś dwupoziomowa hala i do tego meble(na pewno ktoś będzie miał jakąś korzyść,bo bez tego ani rusz!!!)Szkoda targowiska.
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ warzywko
ponad rok temu ocena: 100%  6
PiS Chce teren targowiska sprzedać inwestorowi! Inwestor zbuduje kolejny hipermarket, a drobni handlowcy na bruk...
odpowiedz oceń komentarz 17 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Maro
ponad rok temu ocena: 92%  5
Lepiej by PIS nic juz nie zmienial w tym miescie ....
odpowiedz oceń komentarz 11 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ PIL
ponad rok temu ocena: 92%  4
WG MNIE CHORY POMYSŁ
odpowiedz oceń komentarz 12 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Olcia
ponad rok temu ocena: 100%  3
cały urok targowiska, że na świeżym powietrzu. Modernizacja - równa się zamknięcie targowiska na kilka miesięcy, sprzedawcy gdzie by się mieli podziać? budynek, hala z lokalami - miejsca dla sprzedawców zapewnione - ale koszty całej inwestycji poniosą i kupujący i sprzedający - za lokal będzie opłata + prąd + ochrona budynku itp.itd. , a więc ceny w górę, zainteresowanie mniejsze... i już nie kupi się wiejskiego mleka, kaczki, jajek, szczypiorku od babulinki z ogródka - bo Ci jakże urokliwi drobni sprzedawcy działkowcy czy gospodarze po prostu znikną.
odpowiedz oceń komentarz 11 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ turban
ponad rok temu ocena: 88%  2
matko boska! co ten facet ze zdjecia robi w elblaskiej radzie miasta?! to ma byc mlode i swieze spojzenie na rozwoj miasta? kogo wy zescie wybrali idioci? kogo zescie wybrali?
odpowiedz oceń komentarz 15 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do "PANI" PO 60 tce
ponad rok temu ocena: 33% 1
w jakim celu wyganiasz młodych do pracy?!!!zeby z naszych składek wypłacali twoją emerytukę i inne pińcetki?Zus mojego grosza nie zobaczy
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.