› FIRMY
› ARTYKUŁY

Co się zmieni w prawie w 2018 roku?

aktualności 21 dni temu    2.01.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Pixabay
2018 rok będzie obfitował w zmiany w prawie. Zmienią się zasady handlu w niedziele, znikną papierowe zwolnienia L4 oraz wzrośnie płaca minimalna. Na mapie Polski pojawi się także nowych osiem miast. Sprawdź, co nas czeka od nowego roku!
 
Składka na emeryturę
Od stycznia składka na emeryturę będzie odprowadzana od całości przychodu. Oznacza to wyższe składki na ZUS dla najlepiej zarabiających. Projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie złożył PiS. Zmiany mają wejść w życie już w styczniu.
 
Praca cudzoziemców
Zmianie ulegają też przepisy dotyczące pracy cudzoziemców. Od stycznia pojawi się nowy rodzaj zezwolenia na pracę - chodzi o zezwolenie na pracę sezonową. Zezwolenia te będą dotyczyć trzech branż: rolnictwa, ogrodnictwa i turystyki. O pozwolenia będą się mogli ubiegać wszyscy cudzoziemcy z krajów nie należących do Unii Europejskiej.
 
Handel w niedziele
Od 1 marca 2018 roku nastąpi ograniczenie handlu w niedziele. Już w marcu sklepy będą czynne tylko w dwie niedziele w miesiącu. Od 2019 roku pracująca będzie już tylko jedna niedziela, zaś od 2020 roku zakaz handlu obejmie wszystkie niedziele.
 
Zwolnienia L4
Od lipca tego roku znikną papierowe zwolnienia L4. Już dziś lekarze mają możliwość wystawiania zwolnień drogą elektroniczną. Jednak do końca czerwca papierowe zwolnienia znikną całkiem. e-ZLA będzie przekazywane do ZUS i pracodawcy. Sam pracownik będzie mógł też sprawdzić swoje zwolnienia na specjalnym portalu.
 
Rozliczanie się z fiskusem
W 2018 roku zmianie ulegnie też sposób rozliczania się z fiskusem. Nie będzie już można złożyć wniosku o wypełnienie formularza PIT przez pracodawcę. Za to będzie można wypełnić go samemu, lub poprosić o jego wypełnienie Urząd Skarbowy. Ten będzie miał pięć dni na odesłanie nam gotowego formularza. Wszystko za pomocą maila.
 
Płaca minimalna
Od stycznia wzrośnie też płaca minimalna. Do tej pory wynosiła ona 2000 złotych brutto. Teraz będzie o 100 złotych wyższa. Do 8 tysięcy złotych wzrośnie też kwota wolna od podatku.
 
Zmiany w podatkach
W 2018 roku wchodzą w życie zmiany w podatkach. Limit kosztów uzyskania przychodów dla twórców zostanie podniesiony do 85 528 złotych. Zmianie ulegnie opodatkowanie przychodów z najmu. Nie będzie można zastosować preferencyjnej wysokości podatku (8,5 proc.), jeśli przychody z tytułu najmu przekroczą 100 tysięcy złotych. Ważna zmiana czeka też przedsiębiorców, którzy będą musieli przekazywać fiskusowi dane w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).
 
Rodzina 500 Plus
Drobne zmiany czekają nas w programie Rodzina 500 Plus. Nadzór nad nim zostaje przekazany urzędom wojewódzkim. Do tej pory program realizowali marszałkowie województw. To do nich można było składać odwołania czy wnioski o indywidualne decyzje. Teraz sprawy trafią do wojewodów. Ministerstwo tłumaczy, że zmiany są spowodowane koniecznością lepszej koordynacji.
 
Bezpieczeństwo na dworcach
Jeszcze przed połową roku ma wejść w życie rozporządzenie, dotyczące poprawy bezpieczeństwa na dworcach kolejowych. Jeśli zostawimy bagaż bez opieki, to zapłacimy grzywnę.
 
Kodeks pracy
W przyszłym roku PiS chce również uchwalić nowy Kodeks pracy. Ma on wprowadzić m.in. jednolity wymiar urlopu dla wszystkich (26 dni), bezpłatny urlop na żądanie, urlop godzinowy. Projekt zakłada też likwidację umów "śmieciowych". W marcu mamy poznać ostateczny kształt nowego prawa.
 
Źródło: onet
 
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ patriota
21 dni temu 1
zmieni się jeszcze jak ci z PO przegrają wybory samorządowe i Targowica[PO,N ]zostaje zdelegalizowana a zdrajcy pójdą do więzień, skoro nie można ich powiesić na latarniach
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.