› FIRMY
› ARTYKUŁY

Coraz więcej obywateli Izraela otrzymuje polskie obywatelstwo. Polska rajem dla imigrantów?

aktualności 10 miesięcy temu    26.08.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 5 ocen 1 / 100%
A A A
Coraz więcej obywateli Izraela otrzymuje polskie obywatelstwo. Polska rajem dla imigrantów? fot. mswia.gov.pl

Coraz więcej obywateli Izraela otrzymuje polskie obywatelstwo. Taka konkluzja wynika bezpośrednio z  krótkiej analizy dokładnych danych, które zostały udostępnione przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych po zapytaniu, które przesłał poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak. Do naszego kraju, co jest oczywiste, w ostatnich latach bardzo chętnie przyjeżdżają nie tylko Żydzi. Z informacji udostępnionych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że Polska jest jednym z najczęściej wybieranych na świecie państw przez obcokrajowców, którzy poszukują zatrudnienia.

24 sierpnia Żydowska Agencja Telegraficzna (ang. Jewish Telegraphic Agency; JTA) poinformowała, że:

Ponad 20 000 Izraelczyków uzyskało polskie obywatelstwo w latach 2010-2017, co oznacza wzrost o ponad 250 procent w ciągu ostatnich siedmiu lat. Dane, wydane w zeszłym miesiącu przez ambasadę RP w Izraelu, dotyczące zatwierdzenia wniosków naturalizacyjnych złożonych przez Izraelczyków do polskiej ambasady w Izraelu pokazują, że tylko w latach 2015-2017 10 820 Izraelczyków stało się Polakami – nieco więcej niż sumarycznie w latach 2002- 2010.

W sumie w latach 2002-2017 polska ambasada w Izraelu wydała 28 736 paszportów wnioskodawcom z Izraela.

Polska jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, a jej obywatele mogą pracować i osiedlać się w dowolnym kraju spośród 28 państw członkowskich.

– zauważa JTA.

Jeżeli założyć, że w Polsce jest straszny antysemityzm, to jak wytłumaczyć tę lawinę polskości w Izraelu. Przedstawiam odpowiedź na zapytanie odnośnie paszportów wydanych w Izraelu

napisał na swoim profilu społecznościowym (Twitter) poseł Marek Jakubiak.

 

Polska staje się krajem coraz bardziej otwartym na imigrantów. Niektórzy szacuje się, że jeszcze w tym roku liczba Ukraińców pracujących w Polsce legalnie i nielegalnie przekroczy 2 miliony. Tymczasem rząd mówi o ułatwieniach dla pracowników z Filipin, Nepalu oraz Wietnamu. Szczególnie godnym zauważenia są potencjalni imigranci z ostatniego z wymienionych krajów, choćby dlatego, że już teraz liczba Wietnamczyków mieszkających w naszym kraju wynosi szacunkowo od 40-60 tys. Bezrobocie w tym państwie utrzymuje się co prawda na bardzo niskim poziomie, ale zarobki nie są, delikatnie rzecz ujmując, wysokie. W zależności od regionu w przeliczeniu na złotówki wynagrodzenie minimalne wynosi tam od 438 do 632 zł. Nie ulega zatem wątpliwości, że płace w Europie, w tym w Polsce są z pewnością dla Wietnamczyków bardzo atrakcyjne. 

Jak informuje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej:

W 2017 r. zostało wydanych 236 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemca, co stanowiło w stosunku do 2016 r. wzrost o 85%. Z szacunków Ministerstwa wynika, że na jednego cudzoziemca przypadało średnio 1,08 zezwolenia, a na jednego pracodawcę ok. 7 zezwoleń. Wstępne dane Ministerstwa dotyczące zezwoleń na pracę wydanych w 2018 r. wskazują na utrzymywanie się tendencji wzrostowej, choć dynamika wzrostu zmniejszyła się. W pierwszej połowie 2018 r. wojewodowie wydali ok. 152 tys. zezwoleń na pracę, natomiast w analogicznym okresie roku poprzedniego 108 tys., co stanowi wzrost  o ok. 40%. 

Godnym odnotowania jest fakt, że zatrudnianie cudzoziemców staje się coraz bardziej równomierne w skali kraju. Kilka lat temu województwo mazowieckie skupiało ponad połowę zezwoleń na pracę, w roku 2017 jego udział wynosił natomiast 32%. Zwiększa się udział naszego województwa w zatrudnieniu cudzoziemców w Polsce. Jeszcze w 2013 r. wydawano tutaj zaledwie 0,69 % zezwoleń w skali kraju, w 2016 r. było to już 1,16 %, a w 2017 - 2,22 %

Jak wskazuje ministerstwo:

Najnowsze dane dotyczące struktury zezwoleń na pracę według obywatelstwa cudzoziemca wskazują na zatrzymanie rosnącego od pięciu lat udziału obywateli Ukrainy wśród cudzoziemców, dla których wydawane są zezwolenia na pracę. W roku 2017 dla obywateli Ukrainy wydanych zostało ok. 82% zezwoleń na pracę, natomiast rok wcześniej było to ok. 1,5 punktu procentowego więcej. Wstępne statystyki za 2018 r. pokazują dalsze zmniejszanie się znaczenia tej grupy cudzoziemców (poniżej 80%), choć jej udział jest nadal dominujący. Patrząc na wartości bezwzględne, mamy do czynienia ze wzrostem w liczbie zezwoleń na pracę dotyczących obywateli Ukrainy. Nawet w latach, w których notowany był spadek w ogólnej liczbie zezwoleń, wśród obywateli Ukrainy notowano wzrost. W latach 2012 – 2017 dla tej grupy cudzoziemców wojewodowie wydali odpowiednio: 20,3 tys., 20,4 tys.,  26,3 tys., 50,5 tys., 106,2 tys., 192,5 tys. zezwoleń. Obecnie jest on mniej dynamiczny niż w przypadku państw takich jak: Białoruś, Mołdawia, Nepal, Bangladesz, których udział w strukturze się zwiększa. 

Resort zauważa, że w 2017 r. zarejestrowano ponad 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi dla ok. 1,1 mln cudzoziemców, co oznacza, że na jednego cudzoziemca przypadało średnio 1,7 oświadczenia. W stosunku do 2016 roku nastąpił wzrost liczby rejestrowanych oświadczeń o prawie 40% i był to najniższy wzrost od 3 lat.     

W I połowie 2018 r. do ewidencji wpisanych zostało ok. 756 tys. oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Dotyczyły one ok. 687 tys. cudzoziemców i ok. 49 tys. podmiotów. 

–  poinformowało ministerstwo.

Szczegółowe dane statystyczne znajdziecie tutaj. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Piekarczyk
10 miesięcy temu ocena: 50%  5
Jak najłatwiej nabić sobie wyświetlenia na zaściankowym portalu? Postraszyć imigrantami i Źydami.
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ redaktor
10 miesięcy temu ocena: 50% 4
Gdzie ten artykuł straszy? Są w nim zawarte jedynie czyste fakty w oparciu o dane ministerialne. Nic poza tym.
~ spokojny
10 miesięcy temu ocena: 100%  3
teraz obywatelstwo a za kilka lat będą chcieli ziemię i odszkodowania
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Antysemita
10 miesięcy temu ocena: 80%  2
Polska jest zażydzona! Dlatego zanim postawisz X na wyborach,prześwietl kandydata na stołek.
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ polak
10 miesięcy temu ocena: 100%  1
a podłoże tego procederu jedno: kasa, spadki. Głupi ten nasz kraj. Chyba że rządzący....?
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.