› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czeskie Vademecum narciarskie 2021/2022. Oto 5 najlepszych pomysłów na zimowy wypoczynek w Czechach

aktualności ponad rok temu    3.12.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Czeskie Vademecum narciarskie 2021/2022. Oto 5 najlepszych pomysłów na zimowy wypoczynek w Czechach

Blisko, niedrogo, bezpiecznie i… naprawdę odjazdowo – tak w telegraficznym skrócie można streścić czeską ofertę skierowaną do miłośników białego szaleństwa. Dziś, gdy sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami, przedstawiamy pięć mniej znanych ale niezwykle ciekawych destynacji oraz porady, dzięki którym twój wyjazd będzie naprawdę udany.

Zimowe Vademecum 2021/2022 - dowiedz się wszystko o zimie w Czechach: https://www.visitczechrepublic.com/pl-PL/Things-to-Do/Category-Group-Pages/Active-Holiday/Winter-Activities

Rokytnice na Jizerou

Aż siedemnaście kilometrów szerokich, świetnie przygotowanych tras zjazdowych (pod względem ich długości ten ośrodek narciarski zajmuje pierwszą lokatę w Czechach). Sześć wyciągów narciarskich. Dwie czteroosobowe kolejki linowe (m. in. na wspaniałą Łysą Górę, wznoszącą się 1315 m n.p.m.). Nowoczesna trasa saneczkowa o długości ok. 1,5 kilometra. Rewelacyjne trasy biegowe połączone z Magistralą Karkonoską.

To zaledwie niewielka część atrakcji, jakie oferują Rokytnice na Jizerou, czyli tereny położone wokół urokliwego miasteczka o tej samej nazwie. Co jeszcze proponuje ów ośrodek działający w Kraju Libereckim, w pobliżu granic z Polską i Niemcami?

Świetną propozycją jest RokyPASS, czyli karnet, zapewniający m. in. dostęp do przechowalni sprzętu narciarskiego, a także zapewniający zniżki w sklepach, restauracjach (dodajmy: ich oferta jest bardzo, ale to bardzo smaczna) oraz wypożyczalniach. W tych ostatnich znajdziesz najwyższej klasy sprzęt narciarski (Rossignol, Dynastar, Lange), możesz również skorzystać z oferty, dzięki której przez cały dzień będziesz testować wybrane narty.

Gwarantujemy, że Rokytnice na Jizerou zachwycą zarówno dorosłych, jak i dzieci (RokyFUNPARK to wręcz obowiązkowy punkt wizyty). Mnóstwo ekscytujących propozycji znajdziesz również w pobliżu: to m. in. tor bobslejowy i skocznie narciarskie w Harrachovie.

Zasady wjazdu do Czech

Przed przekroczeniem granicy obywatele polscy muszą wypełnić tzw. Formularz Przyjazdowy, a także posiadać elektroniczny Unijny Certyfikat COVID-19 potwierdzającego zaszczepienie przeciwko COVID-19 lub przebycie choroby. Osoby, które go nie posiadają, powinny wykonać test PCR (ważny do 72 godzin), a następnie – już na terytorium Republiki Czeskiej, pomiędzy piątym a siódmym dniem pobytu – wykonać po raz kolejny taki właśnie test. Do czasu uzyskania wyniku negatywnego powinny nosić poza miejscem zamieszkania maseczki o standardzie FFP2 lub wyższym.

Malá Úpa

Wschodnie Karkonosze, zaledwie 25 kilometrów od Karpacza. To właśnie tutaj znajdziesz SkiMU, czyli jeden z najciekawszych kompleksów narciarskich Europy. Ulokowana w sercu parku narodowego Malá Úpa kusi zapierającymi dech w piersiach widokami na Śnieżkę, pięknymi zabytkami, a także świetną ofertą kierowaną do wymagających miłośników białego szaleństwa.

Dotyczy to zarówno osób stawiających na narciarstwo (i zjazdowe, i biegowe), jak też na saneczkarstwo oraz jazdę na snowboardzie. W tym miejscu zakochają się także pasjonaci łyżwiarstwa, którzy mogą skorzystać najwyżej położonego (1060 m n.p.m.) lodowiska w Czechach.

Malá Úpa to gwarancja idealnych warunków śniegowych, które ucieszą mogą osoby na różnym poziomie zaawansowania (włączając w to najmłodszych – ci są tutaj bardzo mile widziani). Okoliczne trasy połączono w zmyślny sposób tak, aby móc łatwo i szybko przemieszczać się między nimi na nartach, bez konieczności zbyt częstego korzystania ze skibusów.

W tym miejscu możesz liczyć nie tylko na świetnie wyposażone wypożyczalnie sprzętu sportowego, szkółki narciarskie, lecz także wiele atrakcji czekających już po zapewnieniu sobie dawki ruchu – począwszy od relaksu w klimatycznym schronisku górskim, a skończywszy na licznych koncertach, zabawach, przedstawieniach, warsztatach twórczych i przejażdżkach saniami.

Jak działają hotele?

Również w nich niezbędne są: obowiązujący certyfikat potwierdzający szczepienie lub przebycie Covid  – certyfikaty nie obowiązują dzieci do 12 lat. Młodzież od 13 – 18 lat i osoby, które są w trakcie szczepienia mogą okazać ważny test PCR.  Aby zwiększyć wspólne bezpieczeństwo, w czeskich hotelach wymagane są maseczki, zarówno w przypadku gości, jak i personelu. Każdy obiekt umożliwia także dezynfekcję dłoni.

Ještěd

Kultowy (pierwsze nartostrady powstały tutaj już w trzydziestych XX wieku) ośrodek narciarski w pobliżu Liberca, w którym organizowane są konkursy zaliczane m. in. do Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego i Mistrzostw Czech.

Zaczynasz snuć plany na sezon narciarski? Sprawdź koniecznie, co oferują Czechy. Przedstawiamy siedem najciekawszych destynacji oraz porady, dzięki którym twój zimowy wyjazd będzie naprawdę udany 

Kultowy (pierwsze nartostrady powstały tutaj już w trzydziestych XX wieku) ośrodek narciarski w pobliżu Liberca, w którym organizowane są konkursy zaliczane m. in. do Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego i Mistrzostw Czech.

Gwarantuje to najwyższej klasy infrastrukturę, taką jak np. Nová Skalka, czyli ultranowoczesna trasa zjazdowa o długości 1,5 kilometra i szerokości 45 metrów, w którą zainwestowano ponad 20 milionów złotych.

Efekt? Idealne warunki śniegowe, zapewniane przez innowacyjne urządzenia do naśnieżania stoków Snow Factory oraz maksymalny poziom komfortu i bezpieczeństwa – także dla rodzin z dziećmi oraz narciarzy początkujących (docenią świetną szkółkę narciarską Maxiland)...

… również po zmierzchu, gdyż na stoki trafia właśnie bardzo wydajne i jednocześnie energooszczędne oświetlenie. Wizyta w tym miejscu zapewni ci niczym nieskrępowany kontakt z naturą, gdyż Ještěd to bardzo "zielony" rejon (warto napomknąć, że administracja ośrodka i władze miasta Liberec prowadzą intensywny projekt zalesiania okolicy, dzięki któremu powstanie ponad 20 hektarów lasu). 

Marzysz o wypoczynku idealnym? Już dziś możesz kupić wyjątkowy, ważny przez trzy lata, skipass, dzięki któremu będziesz cieszyć się tutejszymi atrakcjami (włączając w to świetne bonusy) zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim.

W jaki sposób działają punkty gastronomiczne?

W celu zwiększenia bezpieczeństwa gości obsługa restauracji i barów zobowiązana jest do sprawdzania dokumentów potwierdzających: Obowiązuje certyfikat potwierdzający szczepienie lub przebycie Covid  – certyfikaty nie obowiązują dzieci do 12 lat. Młodzież w wieku od 13 – 18 lat i osoby, które są w trakcie szczepienia mogą okazać ważny test PCR.

Skiarena Izerki

Sezon 2020/21 w tej części Gór Izerskich to: aż dwadzieścia jeden wyciągów, siedemnaście kilometrów tras zjazdowych, trzy ruchome dywany dla dzieci oraz dwie kolejki linowe. Zadbano również o świetne szkółki narciarskie, wypożyczalnie i serwisy sprzętu oraz dodatkowe miejsca parkingowe. Aby wypoczynek stał się jeszcze bardziej komfortowy i bezpieczny, część tras (niebieska Turistická, czerwona Závodní i czarna Slalomowa) poszerzono.

Kolejną kuszącą propozycją jest nowoczesny system odpraw (zapomnij o długim staniu w kolejkach) oraz skipass, który obowiązuje zarówno w Bedřichovie i Severáku (czyli miejscach idealnych dla rodzin z dziećmi), jak i Tanvaldskim Špičáku (będącym rewelacyjną propozycją dla narciarzy bardziej zaawansowanych). Warto napomknąć, iż karnet pozwala korzystać z bezpłatnego skibusa, kursującego między wszystkimi stacjami.

… a wszystko to niedaleko Liberca, czyli jednego z najpiękniejszych czeskich miast, oferującego mnóstwo atrakcji zarówno osobom kochającym zabytki (koniecznie odwiedź tutejszą katedrę), jak też pasjonatom kultury i sztuki (pozycjami obowiązkowymi są Muzeum Północnoczeskie oraz Galeria Regionalna). Oferuje także atrakcje, które zachwycą twoje pociechy – począwszy od IQ Parku, a skończywszy na ogrodzie zoologicznym, który jako jedyny w Republice Czeskiej prowadzi hodowlę białych tygrysów. 

Czy można kupić skipassy na miejscu?

Tak, choć w celu zwiększenia bezpieczeństwa sugerowany jest zakup karnetów przez internet. Jeżeli jednak postanowisz nabyć skipass w kasie, pamiętaj o zachowaniu opowiedniego odstępu od innych osób w kolejce (to przynajmniej dwa metry) i jeżeli możesz, korzystaj z płatności zbliżeniowych.

Na biegówki do Czech

W Czechach znajdziemy około trzystu tras biegowych o łącznej długości ponad 3 tysięcy kilometrów. Trasy są regularnie przygotowywane, o różnych poziomach trudności. Są tu zarówno łatwe trasy, odpowiednie dla początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi, średniej trudności dla bardziej zaawansowanych, a także trasy trudne dla doświadczonych biegaczy. 

Karkonosze

Najwyższe góry Czech oferują  łącznie 550 kilometrów przygotowanych tras. Na narciarzy czekają przepiękne widoki, znakomicie przygotowane szlaki i doskonałe zaplecze. Malownicza 13-kilometrowa trasa ze św. Piotra do Szpindlerowego Młyna wiedzie niemal przez cały czas w dół.

Narciarzom biegowym spodoba się także 17-kilometrowa trasa od schroniska Špindlerovka na Łabskiej plánie, prowadząca na grzbiet górski. Odcinek od schroniska Vrbatova bouda wiedzie już cały czas w dół.

Największą popularnością cieszą się trasy w okolicy Benecka, ośrodka narciarskiego Hraběnka w Jilemnicy lub w okolicach Rokytnicy nad Jizerou czy Jańskich Łaźni.

Słynna Magistrala Karkonoska, rozpoczynająca się w Harrachovie, mierzy 90 kilometrów perfekcyjnie przygotowanych i oznaczonych  tras.

Co w przypadku wątpliwości?

Gdy nie masz pewności, jakie zasady obowiązują w danym miejscu, skorzystaj z piktogramów oraz tablic z przepisami, które umieszczono w wyeksponowanych miejscach (przy kasach, wyświetlaczach, korytarzach itp.) bądź też zapytaj pracowników administracji obiektu – zostali odpowiednio przeszkoleni i z chęcią udzielą ci wszelakich niezbędnych informacji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.