› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy budowa wiaduktu za 35 milionów zł jest zagrożona? Firma Vistal ma problemy finansowe

aktualności 11 miesięcy temu    26.09.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Czy budowa wiaduktu za 35 milionów zł jest zagrożona? Firma Vistal ma problemy finansowe  fot. materiały prasowe

Wiadukt nad linią kolejową w ciągu ulicy Lotniczej i Skrzydlatej budują: konsorcjum z Gdyni MTM SA (lider), Vistal, Vistal Infrastructure za 34,9 mln zł. Vistal i Vistal Construction mają problemy finansowe. Jutro (27.09) Witold Wróblewski, prezydent Elbląga spotka się z przedstawicielem MTM SA z Gdyni. Więcej informacji w środę

Planowany wiadukt w ciągu ulicy Lotniczej i Skrzydlatej połączy centrum miasta z dzielnicą Zatorze, usprawni przejazd nad linią kolejową w ważnym komunikacyjnie miejscu i skróci czas podróży. Z siedmiu chętnych do budowy wiaduktu wybrano konsorcjum z Gdyni: MTM SA (lider), Vistal, Vistal Infrastructure, które wykona inwestycję za prawie 35 milionów zł. Firma pokonała znane przedsiębiorstwa m.in. Strabag i Skanską. Zakończenie robót przewidywane jest na 30 września 2018 roku. Prace trwają.

Czy ten termin będzie dotrzymany? Wiadomo, że akcje Vistalu straciły 70 procent wartości. Dwa banki wypowiedziały lub zablokowały limity kredytowe. Do gdańskiego sądu wpłynęły wnioski o ogłoszenie upadłości trzech spółek zależnych Vistalu: Vistal Eko, Vistal Offshore i Vistal Construction. 

W rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Ryszard Matyka, prezes zarządu Vistal Gdynia SA. nie zaprzecza, że sytuacja finansowa jest trudna. 

Obecnie naszym priorytetem jest jak najszybsze jej uzdrowienie. W tym celu – przy wsparciu doświadczonych doradców – podjęliśmy już konkretne działania. Obejmują one, po pierwsze, rozmowy z kluczowymi bankami finansującymi Grupę Vistal Gdynia (tj. PKO BP, ING, BGŻ BNPP, Credit Agricole, BOŚ oraz BGK) dotyczące warunków dalszej współpracy Banków z Grupą Vistal Gdynia  - cytujemy za  www.dziennikbaltycki.pl.  

Pan prezes uspokaja zaniepokojonych. 

Ponieważ wszystkie kluczowe kontrakty z kontrahentami zawierane są za pośrednictwem Vistal Gdynia SA wnioski o upadłość niektórych spółek zależnych Grupy w niewielkim stopniu wpływają na ryzyko braku realizacji tych kontraktów, a wnioski te traktujemy, jako brak zrozumienia naszej sytuacji czy próbę wymuszenia na nas dokonania określonych płatności - mówi Ryszard Matyka. Cytujemy za www.dziennikbaltycki.pl.  

Jak poinformował Elblag.Net Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu jutro (27.09) odbędzie się spotkanie Witolda Wróblewskiego, prezydenta Elbląga z przedstawicielem  konsorcjum z Gdyni MTM SA (lider).  Poinformujemy o ustaleniach stron, jeśli takie zapadną. 

Czekamy na informację z biura prasowego Vistalu. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ W.s
11 miesięcy temu 1
Gdynia tam ostatnio wszystko pada
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.