Aquapark chciał budować prezydent Grzegorz Nowaczyk w partnerstwie publiczno-prywatnym. W wyniku ostatnich wyborów samorządowych prezydentem został Jerzy Wilk, który z budowy aquaparku się wycofał. Jednak memorandum w tej sprawie nadal znajduje się na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Miasto z budowy aquaparku wycofało się. Prezydent Jerzy Wilk nie widział już możliwości budowy takiego obiektu w naszym mieście. W stan likwidacji została postawiona spółka aquapark, której celem było przygotowanie miasta do tej inwestycji oraz poszukiwanie partnera biznesowego do tego przedsięwzięcia.
Jeden z lokalnych przedsiębiorców zwrócił nam uwagę, że na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Elblągu nadal jest dostępne memorandum w sprawie budowy aquaparku przez miasto w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.
Poniżej informacja ze strony BIP Urzędu Miejskiego w Elblągu:
Miasto zdecydowało się ponownie przystąpić do przetargu na budowę Aquaparku przy ul. Moniuszki, w miejscu dotychczasowego, największego w Europie, basenu odkrytego.
Pierwsze ogłoszenie o koncesji na budowę aquaparku zbadało rynek, dało sygnał, że Elbląg ma do zaoferowania doskonałą lokalizację i czeka na pomysły. Po ogłoszeniu Miasto odbywało wiele rozmów z potencjalnymi inwestorami, jednak mimo sporego zainteresowania żaden z nich nie zdecydował się jeszcze na ostateczną deklarację. Zamiast tego inwestorzy zaczęli podawać swoje pomysły na zagospodarowanie tej przestrzeni i model biznesowy. To właśnie zainteresowanie inwestorów i ich uwagi skłoniły nas do kolejnego ogłoszenia.
Warto wskazać, że zaoferowany teren ma ogromny potencjał: bliskość parku i amfiteatru, Góry Chrobrego z działającym wyciągiem i parkiem linowym, stadionu, którego modernizacja już wkrótce rusza, powoduje, że w Elblągu może powstać całoroczne miejsce rozrywki i usług.
Formuła, w jakiej będzie zrealizowana inwestycja jest dopracowywana. Niewykluczona jest również spółka PPP, czy spółka celowa. A jeśli chodzi o to czy nadal ma to być aquapark – to odpowiedź brzmi – aquapark. Warto dodać, że inwestorzy, którzy patrzą przede wszystkim na rachunek biznesowy przedstawiają nam inne propozycje poszerzające nasze myślenie, np. jednym z pomysłów jest przekazanie w zarządzanie powstałej spółce również obecnie istniejącego basenu krytego.
Miasto jest otwarte na propozycje rozwiązań realizacji inwestycji, chce wypracować optymalny model inwestycyjny, wspólnie z potencjalnymi inwestorami.
Szacowana wartość inwestycji nie zmieniła się, mieści się w przedziale 60-130 mln PLN, który zakłada trzy warianty. Wariant 60 mln jest najbardziej optymalny i realny, który zakłada budowę samego Aquaparku, bez usług towarzyszących, typu hotel czy galeria handlowa.
- Zdajemy sobie sprawę z kryzysu więc rozwiązania z naszej strony idą w większe zaangażowanie środków, a nie jak wcześniej tylko 15%. Dziś zastanawiamy się nawet nad 50%. – dodaje Adam Witek, wiceprezydent Miasta Elbląga.
Z dotychczasowych rozmów Miasta z inwestorami, zainteresowanie inwestycją budowy aquaparku jest duże, ale nie koniecznie w formule koncesji. Jako Miasto jesteśmy elastyczni, słuchamy uwag inwestorów, a w związku z adaptacją ich pomysłów liczymy, że inwestorzy podejmą to wyzwanie.
Firmy zainteresowane projektem aquapark w Elblągu zapraszamy do kontaktu i rozmów. Kontakt: Biuro Obsługi Inwestora 55 239 32 91, email:boi@umelblag.pl.
- Miałem ostatnio pytanie od znajomego biznesmena z Warszawy, który dotarł do tej informacji, czy nasze miasto nadal chce budować aquapark. Musiałem wyjaśnić, że to już stara informacja – mówi nam elbląski przedsiębiorca, wskazując, że urzędnicy powinni uaktualnić informacje na stronie, ponieważ wprowadzają one w błąd.