› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy na dropshippingu da się zarobić?

aktualności ponad rok temu    24.06.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Czy na dropshippingu da się zarobić?

Dropshipping to pojęcie, o którym w ciągu ostatnich latach jest coraz głośniej. Pozwala ona na skoncentrowanie się na działaniach marketingowych i handlowych, bez konieczności faktycznego uczestniczenia w procesach logistycznych, jak pakowanie, czy transport towaru do klienta. W modelu dropshippingowym wszystkim tym zajmuje się hurtowania. Czym dokładnie jest dropshipping? Czy i jak można na nim zarobić?

Co to jest dropshipping?

Dropshipping to nowatorski model biznesowo-logistyczny przeznaczony dla handlu internetowego, który daje korzystającym z niego firmom ogromne korzyści. Dropschipping oferuje zupełnie inną jakość współpracy pomiędzy sklepem internetowym a hurtownią, dystrybutorem, czy tez producentem towarów jakie można znaleźć w sklepie. Dropshipping daje również wymierne korzyści finansowe – pozwala na zwiększenie zarówno zysku, jak i potencjalnych oszczędności.

Jak działa dropshipping?

Dropshipping polega na odwróceniu kolejności działań, które zwykle składają się na pracę sklepu internetowego. W tradycyjnym modelu sklep posiada pewien określony i ograniczony asortyment. Jest to najczęściej dyktowane możliwościami magazynowania towaru. Zamówienia składane są do dostawcy kiedy ilość zmagazynowanego towaru zmniejsza się i nie zabezpiecza przewidywanej jego sprzedaży. Wielkość zamówień zależy od estymacji sprzedaży, której dokonuje się na podstawie danych z poprzednich, analogicznych okresów. Ze względu na koszta przesyłki zamówienia skoncentrowane są na większych partiach. W takim modelu niezbędna jest pewna powierzchnia magazynowa. Środki, jakie posłużyły do zakupu towaru od dostawcy są w nim zamrożone. Płatność musi się odbyć w terminie, jaki widnieje na fakturze, niezależnie od tego, czy dany towar się już zdążył sprzedać, czy też nie. Niejednokrotnie również dostawcy żądają płatności z góry. Odmrożenie środków, jak również zarobki sprzedawcy zależne są od tego, w jakim czasie towar uda się sprzedać.

Sklep w dropshippingu działa na zupełnie innych zasadach. Asortyment i jego bogactwo nie jest ograniczony pojemnością magazynów sklepu, ale tym, co jest w danym momencie dostępne u dostawcy, czy dostawców. Sklep w ogóle nie składa bezpośrednich zamówień do hurtowni, czy producentów. Jego zadaniem jest natomiast zapewnieniem komunikacji pomiędzy potrzebami klienta, a ofertą hurtowni. Sklep internetowy działający w takim modelu będzie więc przede wszystkim zbierał zamówienia od klientów. Zamówienia te muszą być jak najszybciej przekazane do dostawcy, który towar pakuje i wysyła do zamawiających. Płatność za towar następuje już po tym jak należność ureguluje klient.

W tym modelu logistycznym liczy się przede wszystkim skuteczna komunikacja pomiędzy klientem, sprzedawcą i dostawcą towaru. Bardzo często słyszy się na przykład głosy wyrażające wątpliwość związaną z faktyczną dostępnością towarów, które wystawione są na stronie sklepu. Może się przecież zdarzyć tak, że klient towar zamówi, a później okaże się, że ma go już w hurtowni. Taka sytuacja znacznie wydłuża wysyłkę zamówionego produktu i może wiązać się z dodatkowymi kosztami dla sprzedawcy. Gotowe rozwiązanie oferują platformy sklepów internetowych – między innymi Sky-Shop. Jest nim integracja sklepu internetowego ze stroną hurtowni dropshippingowej. Zapewnia to bieżącą i dwukierunkową komunikację pomiędzy sklepem, a danymi hurtowni. Dzięki bardzo częstym, automatycznym aktualizacjom, na stronie sklepu widoczne są wyłącznie towary faktycznie dostępne do natychmiastowej wysyłki.

Korzyści z dropshippingu

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy na dropshippingu można się zarobić. Odpowiedź jest prosta – tak, tak i jeszcze raz tak! Już same wymienione wyżej korzyści przekładają się na wymierny zysk, w porównaniu do sklepów internetowych działających w tradycyjnym modelu.

Przede wszystkim firma nie zamraża żadnych środków w magazynowany towar. Dzięki temu możliwe są dodatkowe inwestycje, które pozwalają na zwiększenie obrotów. W tradycyjnym modelu czasami zdarza się, że klienci płacą z opóźnieniem, a dostawca wymaga terminowej płatności. Niedotrzymanie terminu może skutkować pogorszeniem relacji na linii sklep – dostawca, albo nawet spowodować dotkliwe konsekwencje finansowe. W modelu dropshippingu nie ma takiego ryzyka i płatności zawsze wykonywane są na czas.

Oprócz tego istotne jest również to, że nie ma potrzeby magazynowania towaru. Zmniejszają się więc koszta wynajęcia i utrzymania lokalu, jaki zajmuje sklep. Brak dostaw do magazynu oznacza również brak kosztów z nimi związanych, a które mogą stanowić istotną część kosztów ponoszonych przez sklep.

Najistotniejszym zyskiem jest jednak przede wszystkim zaoszczędzony czas i energia. Zamiast w logistykę, przepakowywanie, przygotowanie towaru do wysyłki itd., można je poświęcić na działania marketingowe i handlowe, prowadzące do rozwoju firmy, a w perspektywie również zwiększenia przynoszonych również zysków. Więcej o wadach i zaletach dropshippingu przeczytasz na: https://ecommercowy.pl/wady-i-zalety-dropshippingu/.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.