› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Czym są i do czego są potrzebne roboty SCARA?

aktualności ponad rok temu    16.01.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czym są i do czego są potrzebne roboty SCARA?

W dzisiejszych czasach roboty przemysłowe stały się nieodzownym elementem nowoczesnej linii produkcyjnej. Aby ich skuteczność była zmaksymalizowana, muszą być jak najlepiej dobrane do stworzonej aplikacji i cechować się niezawodnością. Szukając dedykowanego modelu stworzonego dla naszych wymagań, możemy poczuć się nieco zagubieni. Dziś zapoznamy Was z jednym z typów przemysłowych pomocników, a dokładnie: robotami SCARA.

Wybór konkretnej maszyny z szerokiej oferty katalogowej może być bardzo trudny. Brak wiedzy na ten temat może odbić się czkawką na finansach naszej firmy. Maszyny, które będą wykonywać czynności, do których nie są przeznaczone, będą nie tylko mniej efektywne, ale także będzie się szybciej zużywać i ostatecznie psuć. Ostateczna decyzja dotycząca zakupy powinna być poparta dokładną analizą dotyczącą tego, co dana maszyna robi najlepiej.

2018-01-12_1627.png

Źródło: fanuc.eu/pl/pl/roboty

Krótka charakterystyka
 

SCARA (skrót od Selectively Compliant Assemly Robot Arm) są maszynami z trzema osiami równoległymi – dwoma o ruchu obrotowym i jedną o ruchu postępowym. Możemy wyodrębnić kilka zastosowań dla tej klasy robotów. Stosuje się je najczęściej montażu elementów oraz w operacjach tzw. pick and place, czyli powtarzalnym przenoszeniu detali i gdy zajdzie taka potrzeba, także ich sortowaniu.

Geneza
 

Gdybyśmy zastanowili się, w jakim celu powstały te roboty, odpowiedź będzie dość prosta: aby uzyskać maksymalną szybkość i dokładność podczas wykonywania czynności na bardzo małej przestrzeni. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu inżynierowie poszukiwali rozwiązania problemów dotyczących efektywnej produkcji. Przyświecającą im myślą było maksymalne ułatwienie codziennych działań, przez stworzenie maszyn, które rozwiążą każdy problem W przypadku robotów, na których dziś się skupiliśmy, wszystko jest możliwe dzięki działaniu złączy obrotowych wraz z pionową osią obrotu. Dzięki tak prostej, ale przede wszystkim skutecznej budowie, możliwe jest wykorzystanie dużych nakładów siły.

fanuc3.jpg

Podsumowanie
 

Roboty SCARA całkowicie zmieniły sposób, w jaki inżynierowie, jak i producenci postrzegają proces produkcji. Dzięki skromnym wymiarom, prostocie programowania i jednoczesnym utrzymaniu ekonomicznego charakteru samej maszyny, ciężko wyobrazić sobie funkcjonowania większości zakładów fabrycznych. Gdzie bylibyśmy, gdyby nie japońscy inżynierzy sprzed kilkudziesięciu lat? Czy moglibyśmy produkować tak efektywnie, jak teraz? Ciężko sobie nam to wyobrazić!

Źródło zdjęć: fanuc.eu/pl/pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.