aktualności |
ponad rok temu
1.08.2017 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach powinien zostać złożony przez podmioty, planujące przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko. Który organ zajmuje się wydawaniem decyzji i jakie dokumenty należy złożyć? Czy od decyzji przysługuje odwołanie?
Gdzie składamy wnioski?
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wydawana jest w przypadku przedsięwzięć, które mogą zawsze lub potencjalnie znacząco wpłynąć na środowisko naturalne. Wniosek można składać w urzędach miast i gmin (do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) oraz w Regionalnych Dyrekcjach Ochrony Środowiska – w sytuacji, gdy przedsięwzięcie dotyczy umiejscowienia składowiska odpadów na terenach zamkniętych. Konieczność uzyskiwania decyzji podyktowana jest chęcią ochrony środowiska przed negatywnym oddziaływaniem rozmaitych inwestycji – jej zadaniem jest dopilnowanie, żeby planowane przedsięwzięcie wpłynęło w jak najmniej negatywny sposób na stan środowiska.
Wniosek i inne wymagane dokumenty
Do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach należy dołączyć – w zależności od tego czy przedsięwzięcie może zawsze, czy potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko – raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko lub kartę informacyjną przedsięwzięcia, a także mapę ewidencyjną terenu, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli został uchwalony) lub informację o jego braku, wypis z rejestru gruntów, pełnomocnictwo oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej. Organ prowadzący sprawę zajmuje się zbadaniem dokumentów zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym i może w tym zakresie posiłkować się opiniami wydanymi między innymi przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska oraz państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
Ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko
W trakcie postępowania organ może zdecydować o konieczności przeprowadzenia oceny o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, w której bierze się pod uwagę między innymi rodzaj i charakterystykę przedsięwzięcia oraz jego usytuowanie, a także rodzaj i skalę możliwego oddziaływania. Ocenia się wówczas możliwy wpływ inwestycji nie tylko na środowisko, ale również na zdrowie i życie ludzi, zabytki czy dostępność do złóż kopalin. Analizuje się również sposoby zapobiegania negatywnym skutkom oddziaływania przedsięwzięcia, a warunki realizacji inwestycji uzgadnia się z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska lub dyrektorem urzędu morskiego.
Wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
Organ ma miesiąc na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jednak termin ten może zostać wydłużony do dwóch miesięcy. Decyzja określa przede wszystkim rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia, wymagania w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych oraz dotyczące ochrony środowiska, może także stwierdzać konieczność wykonania kompensacji przyrodniczej, a także prowadzenia działań, mających na celu zapobieganie, ograniczanie lub monitorowanie oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Szczegółowe informacje dotyczące uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach znajdują się na stronie www.biznes.gov.pl.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |