› FIRMY
› ARTYKUŁY

Dla kogo PIT 28? Jak złożyć PIT online?

aktualności 2 miesiące temu    1.12.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dla kogo PIT 28? Jak złożyć PIT online?

Zeznanie PIT 28 dotyczy osób, które generują przychody opodatkowane w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku tej deklaracji PIT chodzi o przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Do zeznania PIT 28 zobowiązane są też osoby, które dokonują najmu lub podnajmu nieruchomości w ramach najmu prywatnego i działalności gospodarczej. Inne źródła przychodów dotyczą sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych (bez przetwórstwa przemysłowego). Dowiedz się, jak najwygodniej rozliczyć PIT 28.

1. PIT 28 - formularz podatkowy dla osób opodatkowanych ryczałtem

2. PIT 28, czyli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

3. PIT 28 przy pozarolniczej działalności gospodarczej

Zeznanie podatkowe PIT 28 dotyczy sytuacji, w której podatnicy zdecydowali się do opodatkowania ryczałtem swoich przychodów w danym roku podatkowym. Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych może dotyczyć osób fizycznych i firm. Rozliczać się na zasadach ryczałtu może jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki prawa cywilnego. Może to również dotyczyć najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy. Co do tytułu najmu, to w treści umowy najmu musi znaleźć się informacja, że chodzi o nieruchomość (może to też być grunt).

PIT 28 - formularz podatkowy dla osób opodatkowanych ryczałtem

Zeznanie podatkowe PIT 28 to wykazanie wysokości uzyskanego przychodu i odprowadzenie należnego ryczałtu. Jeśli chodzi o rozliczanie się w formie ryczałtu, deklaracje PIT 28 nie są rekomendowane do wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Polski Ład w zasadzie dopuszcza taką możliwość, ale stawia tej opcji pewne warunki. 

Podatnicy rozliczający przychód w ten sposób w zeznaniu PIT nie mogą wprowadzić danych typu koszty uzyskania przychodu. Można to zrobić na przykład przy wyborze opodatkowania na zasadach ogólnych. Od wysokości osiągniętego dochodu można odliczyć na przykład składki ZUS. Co do wysokości dokonanych odliczeń, to trzeba je mieć rzetelnie udokumentowane na wypadek kontroli z Urzędu Skarbowego.

PIT 28, czyli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

W przypadku deklaracji PIT, która dotyczy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, odpowiednie deklaracje można pobrać w dowolnym Urzędzie Skarbowym. Można je też ściągnąć przez internet. Najwygodniej jest jednak rozliczać swoją działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym w danym roku podatkowym za pomocą PIT 28 online. Takie złożenie zeznania jest bardzo komfortowe. Deklarację PIT wystarczy wypełnić i podpisać za pomocą podpisu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. 

Po wysłaniu deklaracji przez internet trzeba pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. UPO to jedyny dokument, który potwierdza, że doszło do złożenia zeznania podatkowego do fiskusa. Samo twierdzenie, że deklaracja "przeszła" przez internet nie będzie żadnym dowodem. Urząd Skarbowy nie uzna takiego wyjaśnienia w przypadku, gdy w razie przeciążenia serwera lub jakiejś awarii PIT 28 nie dotrze. UPO na wszelki wypadek lepiej jest wydrukować i zachować w aktach.

PIT 28 przy pozarolniczej działalności gospodarczej

Co do PIT 28, to deklaracje tradycyjne (czyli papierowe) są nadal stosowane, ale z ich wypełnianiem i wysyłką jest dużo więcej zachodu. W razie pomyłki trzeba przepisywać dane. Następnie wypełnioną i podpisaną deklarację należy wysłać listem poleconym lub w formie przesyłki kurierskiej do Urzędu Skarbowego. Jeśli będzie to ostatni dzień, można zrobić to wyłącznie na poczcie, gdyż tylko to rozwiązanie traktowane jest przez urzędy w taki sposób, że data nadania jest jednoznaczna z datą dostarczenia. Teoretycznie jest mowa o tym, by takie uprawnienia nadać firmom kurierskim, ale jak do tej pory, nic się w tym wątku nie zmieniło. 

Zostawianie wysyłki deklaracji podatkowej na ostatni dzień jest błędem. Na poczcie może być bardzo duża kolejka. Większość placówek pocztowych pracuje do godziny 19.00 lub 21.00. Po tych godzinach należy udać się do placówki całodobowej. Datownik zmienia się o północy, co oznacza, że czekając na nadanie listu poleconego w terminie ostatecznym, ryzykuje się spóźnieniem. Jeśli takowe faktycznie wystąpi, warto dołączyć czynny żal. Ta możliwość ratuje podatnika przed negatywnymi konsekwencjami.

Jeśli chodzi o ostateczny termin składania PIT 28, to został on wydłużony do końca kwietnia. W 2023 roku przypada on na dzień 2 maja. Terminów urzędowych trzeba pilnować, gdyż ich świadome lub nieświadome zlekceważenie może wywołać wiele problemów dla podatników. 

W razie pomyłki podatnik ma prawo do złożenia korekty. Ta zasada nie obowiązuje, gdy w międzyczasie zostało wszczęte przez Urząd Skarbowy postępowanie kontrolne. Wówczas korekty składa się dopiero po zakończeniu kontroli. Wykrycie błędów przez urzędników może oznaczać kary finansowe. Nie są one małe i zależą od tego, jakich wartości dotyczy taki błąd. Dlatego księgowość trzeba prowadzić rzetelnie. Jeśli dany podatnik nie ma czasu na prowadzenie księgowości i rozliczanie podatków, zawsze może skorzystać z usług biura rachunkowego.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.