› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Dlaczego w Elblągu znikają kioski? To już się nie opłaca

ponad rok temu    17.11.2013
Michał Libuda
komentarzy 10 ocen 10 / 90%
A A A
Dlaczego w Elblągu znikają kioski? To już się nie opłaca

Jedna z dzielnic Elbląga. Dawniej gdy wychodziłem z klatki miałem kilka możliwości, gdzie pójść po gazetę. Gdziekolwiek nie spojrzałem to w tym kierunku znajdował się jakiś kiosk. I jeszcze narzekałem, że tak daleko mimo niedużej odległości. Ten punkt widzenia zmienił się, ponieważ z pięciu kiosków zniknęły wszystkie.

Chociaż jeden. Nie. Wszystkie zniknęły. Zostały tylko ślady po zamocowanych budkach, a w niektórych miejscach nawet tego nie ma. Charakterystyczne pawilony przechodzą do lamusa. Teraz królują „sieciówki”, które niczym nie przypominają dawnych, trochę romantycznych kiosków. To był od dawna zagrożony gatunek w dżungli biznesu. Jednak teraz grozi mu wyginięcie. Dlaczego obserwujemy taką tendencję?

Kiosk był czymś wyjątkowym. Jak w filmie „Człowiek z marmuru”. Główny bohater wychodząc na ulice śląskiego miasta gdzie krzyk przeraźliwej ciszy bił po uszach spotyka jedyną przystań nie w osobie przechodnia, ale kioskarki, która znajduje się w przerobionym przypominającym słup ogłoszeniowy kiosku. Wówczas było to wyjątkowe miejsce, gdzie kupowano drobne, ale potrzebne towary. Od biletów komunikacji miejskiej po „ekstra mocne bez filtra” jak w „Alternatywach 4”.

Obecnie prowadzenie tego typu działalności wydaje się być podzielone na dwa rodzaje. Na własną rękę zdobywanie takiego kiosku i sprawne kombinowanie by zarobić, albo po prostu praca w ich obsługiwaniu z dużych sieci. To pierwsze – przeczucie graniczące z pewnością – nieopłacalne. Trzeba własną działalność utrzymać a to już jest zajęcie dla tych, którzy najczęściej z racji wieku nie mogą pracować gdzie indziej i chcą ostać się do emerytury.

- Sprzedaję od wielu lat. Zyski nie są duże. To się robi nieopłacalne. Tylko gdzie mnie teraz w tym wieku ktoś przyjmie do pracy? – mówi mężczyzna prowadzący kiosk przy sporym osiedlu. – Najlepiej sprzedawały się papierosy, ale duża akcyza i możliwość kupienia ich taniej sprawiła, że obroty się zmniejszyły. Do tego artykuły chemiczne i gazety są dostępne wszędzie – wyjaśnia.

Wpływ na znikające kioski czy nieduże sklepy tego typu ma cena wynajmu pomieszczeń. Dobrze zlokalizowany kiosk to już sukces. Największe sieci mają swoje najczęściej przy przystankach komunikacji miejskiej.

Sprzedawcy z opisanego kiosku zamierzają prowadzić ten interes do emerytury. Potem okoliczni mieszkańcy będą musieli iść po gazetkę do najbliższego centrum handlowego.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Finito
ponad rok temu ocena: 33%  10
Bardzo dobry (choć krótki) artykuł poruszający ważny, życiowy temat. Moim zdaniem kioski znikają w dużej mierze z tego względu, że ZUS wynosi już 1200 PLN / miesiąc! Inną przyczyną jest to, że papierosy podrożały w takim stopniu, że ludzie zaczynają je kupować wykorzystując do tego kontrabandę, czyli przemyt. Po prostu najlepiej sprzedają się papierosy z przemytu (na co także zwraca uwagę redaktor tego artykułu). Warto zauważyć, że sprzedaż papierosów była zawsze jednym z głównych źródeł przychodów takich punktów. Wreszcie ostatnia sprawa. Ludzie czytają, niestety, mniej niż w latach 70-tych i 80-tych, podczas gdy konkurencja na rynku sprzedaży prasy wzrosła w ostatnich 10-15 latach w sposób więcej niż znaczny.
odpowiedz oceń komentarz 2 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NoName
ponad rok temu ocena: 30%  9
Wolę Empik w którym jest kilkadziesiąt rodzajów gazet o różnej tematyce, niż te kioski z ubogim asortymentem w których się trzeba schylać do pasa by coś kupić. Mam nadzieję że w CH Ogrody powstanie jeszcze większy Empik niż dotychczas.
odpowiedz oceń komentarz 3 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mareczek 1111111111111111
ponad rok temu ocena: 33%  8
Rosjanie kupujący w marketach na terenie Elbląga też nie przynoszą zysków bowiem na granicy z Rosją zwraca im się wartość podatku VAT. Zyski ze sprzedaży idą do właściciela marketu np. Biedronki do Portugalii. Czyli zasadniczy zysk umyka.
odpowiedz oceń komentarz 2 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gość
ponad rok temu ocena: 25% 7
Masz racje, i my nic na to nie poradzimy
~ sda
ponad rok temu ocena: 60% 6
No dobrze, ale ten portugalczyk zamawia u polskich producentow duzo produktow tak??? zatrudnia polakow, tak????
~ gość
ponad rok temu ocena: 22%  5
Podziękujcie Obecnemu prezydentowi jak i jego Poprzednikom za sprzedanie miasta, po co nam te hiper markety skoro i tak w nich jest tandetna chińszczyzna i żywność nasiąknieta chemią.kiedys nie było i ludzie dawali sobie rade i wszyscy byli szczęśliwi a teraz, rodzinne biznesy plajtują bo markety robia promocje,czegos co i tak jeszcze za duzo kosztuje. świat schodzi na psy.za granicą np. w stanach super chiper markety są na obrzeżu miasta a nie w centrum, porażka i brak logicznego myslenia. markety nie płacą podatków a pensje są maleńkie,mali sklepikarze musieli opłacać zus i podatki i to sie lepiej oplacalo dla miasta!!!
odpowiedz oceń komentarz 2 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gifas
ponad rok temu ocena: 33% 4
niestety ale mniejsz moze mniej :p taka sieciowka sciagajac duze ilosci towarow ma spore znizki, sklepiki male niestety same musza placic sporo hurtownia, ceny wyzsze, towary takie same jak wszedzie indziej za wyzsze pieniadze, ciezko kontrolowac jakosc towarow spozywczyc jakie tam sa sprzedawane. Hipersupermegamarkety nie placa podatkow bo z tego co sie orientuje kazda firma ktora zainwestuje kupe forsy w pl jest zwolniona z placenia podatkow (moge sie mylic, ale chyba gdzies tak kiedys przeczytalem).
~ wiza
ponad rok temu ocena: 82%  3
To są prawa rynku panie Michale.
odpowiedz oceń komentarz 9 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kumpel
ponad rok temu ocena: 56%  2
Brawo Michał, dobrze, że zmieniłeś portal. Tu widać jak się rozwijasz. Trzymam kciuki chłopie!
odpowiedz oceń komentarz 5 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elb-mal
ponad rok temu ocena: 80%  1
Na ul Mickiewicza stoją 2 kioski od lat nieczynne jeden z nich to ruina która szpeci całą okolicę czas byłoby to usunąć
odpowiedz oceń komentarz 8 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.