› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Dlaczego warto inwestować w content marketing?

aktualności 5 miesięcy temu    28.08.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dlaczego warto inwestować w content marketing?

Pomimo tego, że idea content marketingu na dobre rozgościła się w reklamowo-promocyjnych strategiach firm i marek, jak bumerang wraca pytanie: czy warto inwestować w content marketing? Jakie wymierne korzyści mogą przynieść działania związane z dostarczaniem treści konsumentom? Oto klika mocnych argumentów, które stają po stronie dobrego contentu.

Content marketing – komunikat, który jest widoczny 

Zeszłoroczne badania przeprowadzone przez IAB (2018 r.) jasno pokazują, czego użytkownicy sieci nie chcą. To szczególnie przydatne dane, jeśli popatrzymy na content marketing. Klasyczne i dość inwazyjne komunikaty reklamowe bywają ich zmorą – często bez względu na charakter i treść. Aż 42% internautów broni się przed nimi korzystając z popularnego AdBlock'a. To niemalże połowa polskich użytkowników sieci – 9 mln osób. Jak bardzo internauci stają się odporni i oporni na przyjmowanie takich treści, pokazuje również od dawna znane zjawisko banner blindness.

Nie oznacza to oczywiście, że należy zrezygnować z takiej formy przekazu. Właściwa optymalizacja treści reklamowych podnosi ich skuteczność. Ale, jak w wielu dziedzinach, tak i w marketingu, dywersyfikacja działań jest koniecznością. I tu z pomocą przychodzi właśnie marketing treści – forma nienachalna, której nie ima się AdBlock, również ten pochodzący z wewnętrznego, cenzorskiego nastawienia do komunikatów reklamowych.

Niech użytkownik odkryje Cię sam

Używanie AdBlock'a czy banner blindness są częścią szerszego zjawiska związanego z zamianą zachowań i oczekiwań użytkowników w sieci. Klasyczna forma reklamy w przeważającej mierze wyznacza internaucie rolę pasywną. Bywa dość agresywna, na każdym kroku walczy o jego uwagę, nie pozostawiając zbyt wiele miejsca na zaangażowaną interakcję. Natomiast przy pomocy content marketingu można stworzyć zupełnie inną przestrzeń dla spotkania użytkownika z samą firmą lub jej ofertą.

Kontekstem dla tego typu działań jest idea inbound marketingu czyli tzw. „marketingu przychodzącego”. Taka strategia sprawia, że to sam użytkownik dociera do określonego przekazu i podejmuje działania. Jest zgodna z założeniem, że aktywny użytkownik, właściwie poprowadzony, znajduje to, czego szuka – nie trzeba proponować, a raczej narzucać wszystkiego wszystkim. To bez wątpienia bardzo angażująca forma działań marketingowych, która przede wszystkim stawia na jakość – czyli ilość faktycznych konwersji, a nie maksymalizację zasięgów. Wartościowe treści, których poszukują internauci mogą być doskonałym meeting point – ważnym elementem ścieżki projektowanej w ramach inbound marketingu.

Dobry content – to, czego szukamy

Treści, treści, treści – właśnie ich głównie poszukujemy w sieci. Te mogą pełnić najróżniejsze funkcje, w zależności od potrzeb użytkowników. Tak samo ważne jak porady czy wiedza how to jest dla nas rozrywka. Bardzo cenimy sobie również tych, którzy dzielą się wiedzą ekspercką, wydają e-booki, przygotowują podsumowania, publikują dane. Wokół tego typu treści tworzą się społeczności. Wysokiej jakości treść w określonej kategorii i dziedzinie zawsze jest doceniana przez użytkowników.

Content marketing bez wątpienia na tę potrzebę odpowiada. Jest to również mocno obecne i bardzo cenne w branży e-commerce. W tym kontekście marketing treści jest świetnym wsparciem sprzedaży. I można go wykorzystywać na różnych etapach lejka sprzedażowego.

Przy tej okazji trzeba też wspomnieć o bardzo mocnym wsparciu ze strony treści w pozycjonowaniu naszej witryny. Google lubi tych, którzy dostarczają przydatny internautom content. Oczywiście tę przyjaźń trzeba pielęgnować – publikować regularnie, ciekawie i mając cały czas na uwadze wytyczne SEO. 

Własne media na życzenie

Content marketing jest jak posiadanie własnych, mocno sprofilowanych mediów. Takie porównania niejednokrotnie słyszeliśmy. I trzeba przyznać, że to sformułowanie rozpala wyobraźnię. Tworzenie i dystrybucja własnych treści służą dwóm podstawowy rzeczom – na obu bez wątpienia markom i firmom bardzo zależy.

Po pierwsze, content marketing pozwala budować długofalowe i trwałe relacje ze swoimi odbiorcami. A to z kolei wpływa oczywiście na przywiązanie do marki. Po drugie, to my sami, przy użyciu takiego narzędzia, możemy kreować pożądany wizerunek.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.