› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Do czego zobowiązuje umowa franczyzowa?

aktualności 9 miesięcy temu    11.08.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Do czego zobowiązuje umowa franczyzowa?

Zrozumienie umowy franczyzowej wymaga zapoznania się z pewnymi ważnymi pojęciami. O czym warto wiedzieć przed podpisaniem takiego zobowiązania?

Pierwsze ważne pojęcie: franczyza

To system sprzedaży towarów czy usług, który opiera się o dwie wzajemnie wspierające się siły – franczyzobiorcę i franczyzodawcę. Ich role są zgoła odmienne: pierwszy działa „w terenie”, natomiast druga strona zapewnia niezbędną infrastrukturę i wiedzę. Słowo „franczyza” bywa używane zamiennie / w powiązaniu z (innymi) terminami takimi jak sieć franczyzowa, umowa franczyzowa czy pakiet franczyzowy – każde z tych haseł dotyczy jednak zupełnie innego aspektu tego modelu biznesowego.

Czym jest sieć franczyzowa?

To pewnego rodzaju zbiór lokali franczyzowych i zaplecza (od) głównej firmy, często rozpoznawalnej i działającej na rynku od lat, która zajmuje się marketingiem i dostarczaniem sprawdzonych rozwiązań. Do najbardziej znanych sieci franczyzowych należą Żabka, McDonald’s, Wendy’s, 7-Eleven, Pizza Hut, KFC oraz Subway. Przeważnie są to lokale, które oferują usługi kulinarne, a także sklepy spożywcze.

Franczyzobiorca i franczyzodawca – kluczowe postaci po dwóch stronach układu

Franczyzobiorca to przedsiębiorca zobowiązany umową z franczyzodawcą i pakietem franczyzowym. Jego zadaniem jest działanie dla wspólnego rozwoju – jego własnego biznesu jak i na korzyść franczyzodawcy/sieci, w ramach której prowadzi swój biznes – dostarczanie wysokiej jakości usług klientom, decydowanie o funkcjonowaniu swojego zespołu, dbanie o placówkę oraz znajdowanie odpowiednich rozwiązań na lokalnym szczeblu. W skrócie chodzi o sprawne prowadzenie działalności. Franczyzobiorca jest tym samym liderem, zarządcą i „żołnierzem na pierwszym froncie” w sieci franczyzowej.

Na drugim końcu znajduje się franczyzodawca – najczęściej jest to sieć franczyzowa. Jego rolą jest oferowanie swojej wiedzy, doświadczenia i infrastruktury/różnorodnych narzędzi franczyzobiorcy. Wraz z tym zapewnia lokalnemu zarządcy/przedsiębiorcy inne rzeczy/rozwiązania – wyposażenie wnętrza placówki, towar, sprzęt oraz/czy rozwiązania informatyczne. Franczyzodawca zazwyczaj ma możliwość skorzystania z sieci logistycznej/ ma zazwyczaj rozwiniętą sieć logistyczną, która pozwala na maksymalne wsparcie placówki franczyzobiorcy.

Kolejną rolą tej strony umowy jest często wsparcie marketingowe – zadaniem sieci jest budowanie odpowiedniego wizerunki marki w mediach, kupowanie reklam i organizowanie wydarzeń. Ponadto jest ona rzeczywistym właścicielem lokalu, którego koszt najmu zwykle pokrywa. W ramach pakietu franczyzowego franczyzodawca zobowiązany jest do dostarczania określonych szkoleń, kursów i dbania o to, by franczyzobiorca miał dostęp do kluczowych informacji rynkowych czy wiedzy nt. franczyzy.

Umowa franczyzowa i pakiet franczyzowy – zobowiązania ze strony prawnej

Podstawą współpracy jest umowa franczyzowa. To oficjalne zobowiązanie pomiędzy obydwoma stronami – dokument służy przede wszystkim do jasnego określenia obowiązków i przywilejów każdej z nich.

Pakiet franczyzowy to coś, na co musi zwrócić uwagę każdy, kto myśli o prowadzeniu przedsiębiorstwa w takim układzie. Umowa franczyzowa zawiera wszystkie wytyczne co do działalności. Są w niej także zawarte przywileje/prawa franczyzodawcy i franczyzobiorcy. Kwestie takie jak możliwość zrobienia/przeprowadzenie przez sieć kontroli w punkcie/placówce franczyzowej dowolnym dniu powinny być ujęte właśnie w tym dokumencie.

Ostatnie istotne pojęcie: wpłata własna

Wkład własny w rozpoczęcie działalności w ramach franczyzy poświęcany jest na rozbudowę, budowę lub remont placówki, a także jej doposażenie. To określona suma naszych osobistych funduszy, którą przeznaczamy na rozpoczęcie działalności. Przeważnie w zamian otrzymujemy także kasę fiskalną oraz niektóre towary. Jej wysokość definiuje umowa franczyzowa.

Czy franczyza to dobry pomysł na biznes?

Wszystkie z wyżej opisanych pojęć są bardzo ważne podczas podpisywania umowy franczyzowej. Franczyzobiorca powinien być osobą, która dość dobrze rozumie wybrany sektor, chce się w nim rozwijać i jest gotowa odpowiednio reprezentować markę/franczyzodawcę. To nie jest łatwe zadanie – wyzwania wiążą się jednak z większym potencjałem zarówno pod kątem ogólnego rozwoju, jak i zarobków.

Zyski związane z franczyzą potrafią sięgać naprawdę wysokich kwot. To bardzo atrakcyjny model działalności zwłaszcza dla nowych przedsiębiorców, którzy nie mogą poświęcić znacznych środków na budowanie własnej renomy/marki od zera.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.