aktualności |
ponad rok temu
12.06.2018 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Jesteś wierzycielem, a osoba, która ma wobec Ciebie zobowiązania finansowe, spóźnia się z ich spłatą? Jeśli tak, masz prawo naliczyć odsetki od zadłużenia. W jaki sposób to zrobić? Pomocny może się okazać specjalny kalkulator odsetek. Zanim jednak po niego sięgniesz, sprawdź, jakie przysługują Ci prawa.
Kwestię naliczania odsetek reguluje Kodeks cywilny. Jego postanowienia precyzują, kiedy i w jakiej wysokości możesz naliczać odsetki. Wykonanie tego zadania ułatwi Ci kalkulator odsetek. Aby jednak poprawnie z niego skorzystać, musisz wiedzieć, jakiego typu odsetki naliczasz.
Odsetki można naliczać na wiele sposobów – wszystko zależy od ich rodzaju. Podstawowy podział to ten na:
Należy podkreślić, że wszystkie odsetki, czy to ustawowe, czy za opóźnienie, są naliczane w skali roku. Jeśli zatem opóźnienie jest krótsze niż rok, należy wyliczyć wysokość dodatkowych opłat proporcjonalnie – tak, aby była adekwatna do okresu, za który dłużnik zalega z zapłatą (np. jeśli odsetki należą się za 10 miesięcy, ich wysokość wyniesie 10/12 kwoty, która byłaby należna w stosunku rocznym).
Jeśli jesteś wierzycielem, kalkulator odsetek – dostępny również online – może być dla Ciebie dużą pomocą w wyliczeniu należnej Ci dodatkowej zapłaty z tytułu wierzytelności. Aby z niego skorzystać, podaj kwotę, na jaką opiewa wierzytelność, a także termin jej wymagalności – w ten sposób otrzymasz najbardziej aktualne dane.
Pamiętaj również, że jeśli Twój dłużnik zwleka z zapłatą należności, możesz nie tylko dochodzić jej na drodze prawnej, ale również zdecydować się na sprzedaż podmiotowi trzeciemu. Pozwoli Ci to szybciej i bez stresu odzyskać kapitał lub zminimalizować stratę.
A co jeżeli jesteś „po drugiej stronie” i to Ty zmagasz się z zadłużeniem? Wówczas kalkulator odsetek pozwoli Ci oszacować aktualną wysokość ciążących na Tobie zobowiązań. Pamiętaj, że wierzyciel mógł również naliczyć opłaty inne niż odsetki ustawowe, np. kary umowne zapisane w umowie, które także będą miały wpływ na ostateczną wysokość zadłużenia.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |