› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Dochodzisz swoich wierzytelności i nie jesteś pewny, jak wysokie odsetki naliczać? Przeczytaj

aktualności 11 miesięcy temu    12.06.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dochodzisz swoich wierzytelności i nie jesteś pewny, jak wysokie odsetki naliczać? Przeczytaj

Jesteś wierzycielem, a osoba, która ma wobec Ciebie zobowiązania finansowe, spóźnia się z ich spłatą? Jeśli tak, masz prawo naliczyć odsetki od zadłużenia. W jaki sposób to zrobić? Pomocny może się okazać specjalny kalkulator odsetek. Zanim jednak po niego sięgniesz, sprawdź, jakie przysługują Ci prawa.

Kwestię naliczania odsetek reguluje Kodeks cywilny. Jego postanowienia precyzują, kiedy i w jakiej wysokości możesz naliczać odsetki. Wykonanie tego zadania ułatwi Ci kalkulator odsetek. Aby jednak poprawnie z niego skorzystać, musisz wiedzieć, jakiego typu odsetki naliczasz.

Kalkulator odsetek – zobacz, jakie rodzaje opłat możesz obliczyć
 

Odsetki można naliczać na wiele sposobów – wszystko zależy od ich rodzaju. Podstawowy podział to ten na:

 • odsetki ustawowe, które inaczej nazywa się kapitałowymi – są naliczane nie za zwłokę w spłacie, ale z tytułu tego, że osoba zadłużona posługuje się kapitałem wierzyciela, np. wzięła u niego pożyczkę. Zgodnie z ustawą wynoszą one obecnie 3,5 proc. plus aktualna stopa referencyjna NBP, czyli 5 proc. w stosunku rocznym.
 • Możesz je podnieść dwukrotnie również w zapisach umowy z dłużnikiem – wtedy mówimy o odsetkach maksymalnych, które aktualnie wynoszą 10 proc.;
 • Odsetki za opóźnienie – możesz je naliczać od pierwszego dnia po terminie wymagalności wierzytelności, a ich celem jest zdyscyplinowanie dłużnika do spłaty zobowiązania. Wysokość tych odsetek to obecnie 7 proc. (suma równowartości stopy referencyjnej NBP, która w tej chwili wynosi 1,5 proc. oraz 5,5 punktów procentowych) lub, jeśli w umowie zastosujesz inne zapisy, maksymalnie 14 proc.;
 • odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych – to specjalny typ odsetek naliczanych od transakcji handlowych związanych z odpłatną dostawą produktów lub odpłatnym świadczeniem usług. Ich wysokość wynosi obecnie 9,5 proc. – jest to suma aktualnej stopy referencyjnej NBP i 8 punktów procentowych.

Należy podkreślić, że wszystkie odsetki, czy to ustawowe, czy za opóźnienie, są naliczane w skali roku. Jeśli zatem opóźnienie jest krótsze niż rok, należy wyliczyć wysokość dodatkowych opłat proporcjonalnie – tak, aby była adekwatna do okresu, za który dłużnik zalega z zapłatą (np. jeśli odsetki należą się za 10 miesięcy, ich wysokość wyniesie 10/12 kwoty, która byłaby należna w stosunku rocznym).

Jak wykorzystać kalkulator odsetek?
 

Jeśli jesteś wierzycielem, kalkulator odsetek – dostępny również online – może być dla Ciebie dużą pomocą w wyliczeniu należnej Ci dodatkowej zapłaty z tytułu wierzytelności. Aby z niego skorzystać, podaj kwotę, na jaką opiewa wierzytelność, a także termin jej wymagalności – w ten sposób otrzymasz najbardziej aktualne dane.

Pamiętaj również, że jeśli Twój dłużnik zwleka z zapłatą należności, możesz nie tylko dochodzić jej na drodze prawnej, ale również zdecydować się na sprzedaż podmiotowi trzeciemu. Pozwoli Ci to szybciej i bez stresu odzyskać kapitał lub zminimalizować stratę.

A co jeżeli jesteś „po drugiej stronie” i to Ty zmagasz się z zadłużeniem? Wówczas kalkulator odsetek pozwoli Ci oszacować aktualną wysokość ciążących na Tobie zobowiązań. Pamiętaj, że wierzyciel mógł również naliczyć opłaty inne niż odsetki ustawowe, np. kary umowne zapisane w umowie, które także będą miały wpływ na ostateczną wysokość zadłużenia.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.