› FIRMY
› ARTYKUŁY

Domy modułowe – czy to się opłaca? Czy możesz wziąć na taki dom kredyt?

aktualności 5 miesięcy temu    24.06.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 Domy modułowe – czy to się opłaca? Czy możesz wziąć na taki dom kredyt?

Kiedy myślisz o budowie domu, to co najbardziej Cię przeraża? Na tak postawione pytanie, wiele osób odpowiada, że czas. Budowa domu do przedsięwzięcie trwające wiele miesięcy. Często od decyzji o budowie do momentu, kiedy możemy wprowadzić się do nowego domu mijają nawet 2 lata. A co gdyby istniała możliwość skrócenia tego czasu do kilku miesięcy?

Domy modułowe – co to za rozwiązanie?

Jak wskazują eksperci mFinanse, domy modułowe w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność na polskim rynku. Rozwiązania, które jeszcze niedawno zarezerwowane były głównie dla domków letniskowych lub zabudowy na działce rekreacyjnej, coraz częściej są wykorzystywane w budownictwie całorocznym. 

Na czym polega budowa domu modułowego? Technologia ich budowy opiera się na prefabrykacji. Czyli większość elementów konstrukcyjnych powstaje nie na Twojej działce, a w fabryce producenta. Na placu budowy poszczególne elementy są jedynie składane w całość.

Budownictwo modułowe bazuje przede wszystkim na dwóch rozwiązaniach. Jednym z nich są domy szkieletowe, w których konstrukcja nośna może być wykonana np. z drewna lub stali. Drugim są domy z keramzytbetonu – w tym wypadku konstrukcja to stalowe ramy wypełnione betonem i keramzytem.

Zalety i wady domów modułowych

Jak każde rozwiązanie, także domy modułowe mają swoich zwolenników i przeciwników, którzy szeroko rozpisują się na temat zalet i wad tej technologii. Eksperci mFinanse zebrali najważniejsze plusy i minusy domów modułowych.

Do zalet możemy zaliczyć:

Czas realizacji – jeśli chcemy wybudować własny dom, to budownictwo modułowe będzie do niego najszybszą drogą. Od podjęcia decyzji do zamieszkania może minąć tylko kilkanaście tygodni. Nie jesteśmy uzależnieni od warunków pogodowych, które mogą znacznie wydłużyć czas budowy tradycyjnego domu.

Potrzeba dużo mniejszego zaangażowania inwestora – większość prac dotyczących powstawania domu odbywa się w fabryce, na miejsce budowy przyjeżdżają gotowe elementy do połączenia. Nie trzeba zatem poświęcać czasu na odwiedziny na placu budowy, kontroli prac itd. Głównym zadaniem inwestora jest wybór projektu domu.

Dom gotowy do zamieszkania – wybierając producenta możemy od razu zdecydować się na zakup domu pod klucz, czyli otrzymamy od razu w pełni wyposażony dom, do którego po prostu możemy się wprowadzić.

Energooszczędność i trwałość – domy modułowe tworzone są z materiałów wysokiej jakości, więc mamy pewność, że z naszego domostwa nie będzie uciekało ciepło. Producenci dają także wieloletnie gwarancje na swoje domy.

Łatwość rozbudowy – domy modułowe są jak klocki, jeśli w przyszłości będziemy chcieli je rozbudować, można to zrobić w łatwiejszy sposób niż w przypadku domu tradycyjnego.

Zmiana miejsca zamieszkania – domy modułowe można zdemontować, to oznacza że jeśli inwestor będzie musiał zmienić miejsce zamieszkania, będzie mógł swój dom rozebrać i złożyć w nowym miejscu.

Skoro to rozwiązanie ma tyle zalet, to co możemy wpisać po stronie wad?

Koszty ponoszone w całości na początku – o ile w przypadku tradycyjnego domu możemy kolejne etapy budowy rozpoczynać mając na uwadze nasze finanse, o tyle w przypadku domów modułowych całą kwotę musimy mieć zgromadzoną już na początku.

Brak możliwości zmiany zdania – projekt domu modułowego wybieramy na początku inwestycji. Jeśli w trakcie jej realizacji lub już po zamieszkaniu w domu chcemy coś zmienić, np. przesunąć ściankę działową, to w domach modułowych praktycznie jest to niemożliwe.

Ograniczony wybór projektów – mimo, że rynek domów modułowych rozwija się bardzo dynamicznie, to wiąż decydując się na tradycyjną budowę mamy do wyboru zdecydowanie więcej projektów architektonicznych.

Szczegóły inwestycji – aby dom modułowy mógł nam dobrze służyć, po stronie inwestora jest przygotowanie fundamentów oraz doprowadzenie instalacji do przyszłego domostwa. Ofertę i umowę z producentem domu też należy czytać uważnie i wnikliwie, żeby nie okazało się, że atrakcyjna cena nie zawiera np. instalacji wewnętrznych w domu.

Dźwig na działce – złożenie elementów domu modułowego wymaga często użycia dźwigu, warto o tym pamiętać ponieważ nie na każdej działce taki sprzęt może pojawić się bez trudności.

Domy modułowe – koszty i finansowanie

Jak wskazują eksperci mFinanse, koszt domu modułowego zależy od jego powierzchni i indywidualnych preferencji inwestora. Za budowlę wykonaną z keramzytbetonu w stanie surowym zamkniętym zapłacimy ok. 2 tys. za metr kwadratowy. Oczywiście jeśli zależy nam na wykończeniu domu pod klucz, to koszty będę wyższe i będą zależały od naszych indywidulanych uzgodnień z producentem.

To, na co warto zwrócić uwagę, to w jaki sposób banki podchodzą do finansowania budowy domów modułowych. Czy bez trudności można na takie przedsięwzięcie otrzymać kredyt hipoteczny?

Dla banku najważniejsze, żeby dom był całoroczny. Na zakup domu letniskowego w tej technologii konieczne będzie zatem znalezienie innej opcji finansowania niż kredyt hipoteczny. Dodatkowo dom powinien mieć także powierzchnię powyżej 75 metrów kwadratowych. Zdarza się, że banki udzielą finasowania takiego domu, ale tylko jeśli zabezpieczeniem będzie inna nieruchomość. Przy składaniu wniosku kredytowego może być także wymagane przedstawienie umowy z producentem, który dla nas ma taki dom wykonać.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.