› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Drożyzna przed świętami. Rekordowy wzrost cen żywności w sklepach

aktualności ponad rok temu    12.12.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Drożyzna przed świętami. Rekordowy wzrost cen żywności w sklepach

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie br. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 2,5 proc.  Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały wyższe ceny żywności, które podskoczyły o rekordowe 6,5 proc.

Według danych GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,5 proc. (w tym towarów – o 0,6 proc., a usług – o 0,1 proc.). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 1,1 proc.), jak również w zakresie transportu (o 1,6 proc.) oraz mieszkania (o 0,2 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,26 p. proc., 0,14 p. proc. i 0,06 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 0,3 proc.) oraz łączności (o 0,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik po 0,01 p. proc.

Ceny żywności wzrosły w listopadzie br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,1 proc. wobec wzrostu o 1,0 proc. w październiku br. Najbardziej podrożały artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 4,9 proc., w tym jaja – o 30,0 proc., jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne – o 1,4 proc., sery i twarogi – o 0,7 proc. oraz mleko – o 0,3 proc.), warzywa (o 3,1 proc.) oraz mąka (o 1,3 proc.).

Droższe niż w październiku br. było masło (o 1,1 proc.) oraz tłuszcze roślinne (o 0,9 proc.). Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za mięso (przeciętnie o 0,2 proc., w tym mięso wołowe – o 1,1 proc., mięso drobiowe – o 0,7 proc., wędliny – o 0,4 proc., mięso cielęce – o 0,2 proc., przy spadku cen mięsa wieprzowego – o 0,8 proc.). Zanotowano wzrost cen czekolady (o 0,8 proc.), makaronów i produktów makaronowych (o 0,7 proc.), pieczywa (o 0,4 proc.), ryżu (o 0,3 proc.), jak również ryb i owoców morza (o 0,2 proc.). Mniej niż przed miesiącem płacono natomiast za cukier (o 5,8 proc.) i owoce (o 0,2 proc.). Ceny napojów bezalkoholowych w porównaniu z poprzednim miesiącem utrzymały się na niezmienionym poziomie. Więcej niż w październiku br. płacono za kawę (o 0,6 proc.).

Obniżyły się natomiast ceny wód mineralnych lub źródlanych (o 1,1 proc.), kakao i czekolady w proszku (o 0,5 proc.), herbaty (o 0,4 proc.) oraz soków owocowych i warzywnych (o 0,1 proc.). W porównaniu z poprzednim miesiącem zanotowano wzrost cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych po 0,2 proc. W listopadzie br., ceny odzieży i obuwia ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 0,3 proc. i 0,1 proc. niższym niż w poprzednim miesiącu.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły listopadzie br. o 0,2 proc. Podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 0,3 proc.). Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 0,2 proc.), natomiast opłaty za zaopatrywanie w wodę oraz wywóz śmieci pozostały na poziomie obserwowanym w październiku br. Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,2 proc.). Ceny nośników energii były wyższe niż w poprzednim miesiącu (przeciętnie o 0,4 proc., w tym opału – o 1,3 proc., gazu – o 0,3 proc., energii cieplnej – o 0,1 proc., przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu cenach energii elektrycznej). W listopadzie br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego pozostały na poziomie notowanym przed miesiącem. Więcej niż w październiku br.

płacono za usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,5 proc.). Ceny środków czyszczących i konserwujących oraz artykułów włókienniczych pozostały na poziomie notowanym w październiku br. Tańsze niż w poprzednim miesiącu były meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,2 proc.) oraz urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,1 proc.).

Opłaty związane ze zdrowiem podniesiono w listopadzie br. o 0,1 proc. Odnotowano wzrost cen usług stomatologicznych (o 0,4 proc.), usług lekarskich oraz urządzeń i sprzętu terapeutycznego (po 0,3 proc.). Więcej niż w październiku br. płacono za usługi szpitalne (o 0,2 proc.). Ceny wyrobów farmaceutycznych oraz usług sanatoryjnych utrzymały się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu.

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w październiku br. o 1,6 proc., głównie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 2,9 proc., w tym oleju napędowego – o 3,3 proc., benzyny – o 2,8 proc. i gazu ciekłego – o 2,7 proc.). W listopadzie br. spadły ceny usług transportowych (o 1,4 proc.), a także samochodów osobowych (o 0,7 proc.).

Opłaty związane z łącznością obniżyły się w listopadzie br. o 0,2 proc. Sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 1,2 proc., a usługi telekomunikacyjne o 0,2 proc. Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w listopadzie br. wzrosły o 0,6 proc.

Odnotowano wzrost cen książek (o 2,6 proc.) oraz opłat radiowo-telewizyjnych (o 1,5 proc.). Wzrosły ceny usług związanych z rekreacją i sportem (o 0,3 proc.), a także artykułów piśmiennych, malarskich, kreślarskich (o 0,2 proc.). Więcej niż w październiku br. konsumenci płacili za turystykę zorganizowaną (przeciętnie o 0,2 proc., w tym za granicą – o 1,3 proc., przy spadku cen turystyki zorganizowanej w kraju – o 0,8 proc.). W listopadzie br. obniżono ceny gazet i czasopism (o 0,5 proc.) oraz sprzętu audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego (o 0,1 proc.). W listopadzie br. opłaty związane z edukacją były wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,1 proc. Ceny w restauracjach i hotelach były wyższe niż w październiku br. o 0,2 proc.

Spośród innych towarów i usług, w listopadzie br. więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za artykuły do higieny osobistej i kosmetyki, usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne, a także w zakresie opieki społecznej (po 0,1 proc.). W porównaniu z październikiem br. potaniały ubezpieczenia (o 0,3 proc.).

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 2,5 proc. (w tym usługi wzrosły – o 2,7 proc., a towary – o 2,5 proc.) i znalazł się na poziomie celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc.).

Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały wyższe ceny żywności (o 6,5 proc.), w zakresie mieszkania (o 2,2 proc.) oraz transportu (o 2,3 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 1,43 p. proc., 0,57 p. proc. i 0,20 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,6 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,26 p. proc.

Tabela za: WiadomosciHandlowe.pl 

Źródło: WiadomosciHandlowe.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.