› FIRMY
› ARTYKUŁY

Drukarka laserowa – na czym polega jej działanie?

aktualności 2 miesiące temu    17.04.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Drukarka laserowa – na czym polega jej działanie?

Kiedyś drukarki laserowe były używane wyłącznie w biurach ze względu na wysoką cenę, ale obecnie można kupić tanie modele, co sprawia, że zagościły również w domach. Działanie drukarek laserowych opiera się na technologii znanej z kserokopiarek. W jaki sposób teksty i obrazy są przenoszone na papier?

Drukarki laserowe nie tylko do biura

Posiadanie drukarki laserowej było kiedyś oznaką prestiżu i mogły sobie na nią pozwolić głównie duże firmy, ale teraz są stosowane również w małych biurach i domach. Przez długi czas produkowane były wyłącznie czarne tonery do drukarek, ponieważ drukarki pozostawały monochromatyczne. Ich działanie przypominało pracę kserokopiarek. Aktualnie producenci oferują możliwość wydruków czarno-białych i kolorowych. O tym, czy potrzebne będą kolorowe wydruki, należy zadecydować przed zakupem, ponieważ do drukarki monochromatycznej nie można dodać kolorowego tonera.

W jaki sposób powstaje wydruk?

Sposób działania drukarek laserowych jest inny niż atramentowych. Proces wydruku składa się z kilku etapów. Oczywiście w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy toner do drukarki jest pełny. Polecenie drukowania powoduje, że rozpoczyna się przygotowywanie wałka – zostaje pokryty materiałem światłoczułym lub krzemem, ale najpierw zostaje poddany naelektryzowaniu. Następnie dochodzi do naświetlania laserem lub linijką diodową, co powoduje, że w naświetlanych miejscach ładunek elektryczny jest usuwany. Drukarki monochromatyczne rozróżnia się m.in. ze względu na to, czy drukują w technologii write-black czy write-white. W technologii write-black naświetlane są punkty do zadrukowania, dzięki czemu na wydrukach otrzymujemy głęboką czerń. Z kolei technologia write-white naświetla miejsca, które nie mają być zadrukowane, co przekłada się na bardziej szczegółowe przedstawienie detali. W kolejnym punkcie procesu toner jest przenoszony z magnetycznego wałka wywoływaczki na wałek światłoczuły. Elektryzowanie ładunku o przeciwnym znaku elektrody umieszczonej nad papierem powoduje naniesienie tonera na papier. Jest przesuwany między rozgrzanymi wałkami, co powoduje, że toner zlepia się z papierem i ulega zastygnięciu. Na końcu światłoczuły wałek ulega rozelektryzowaniu i usuwane są resztki tonera. W przypadku drukarki kolorowej proces wygląda podobnie, z tą różnicą, że nanoszone są kolejne barwy CMYK.

Zalety i wady drukarek laserowych

Chociaż można kupić naprawdę tanie drukarki laserowe, urządzenia lepszej jakości są jednak droższe niż drukarki atramentowe. Nadal są polecanym wyborem głównie do biur, ponieważ ich gabaryty są większe niż sprzętu atramentowego, w szczególności modele kolorowe. Oryginalny toner do drukarki laserowej nie należy do najtańszych, ale dobre ceny oferuje np. https://www.drukuj24.pl/, a na dodatek koszt eksploatacji można obniżyć, sięgając po zamienniki. Zaletami drukarek laserowych są wysoka jakość i szybkość wydruków. Na dodatek wydruk jest bardzo trwały.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.