› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Drukarnia wielkoformatowa: z jaką warto nawiązać współpracę?

4 miesiące temu    22.07.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Drukarnia wielkoformatowa: z jaką warto nawiązać współpracę?

Druk wielkoformatowy ma bardzo szerokie zastosowanie w reklamie, biznesie, działaniach społecznych i wielu innych aspektach naszej codzienności. Każdego dnia spacerując czy jeżdżąc ulicami polskich miast napotykamy na nośniki wykonane w technice druku wielkoformatowego. Niektóre nas irytują, inne inspirują czy motywują do zakupów. Przedsiębiorstwa inwestujące w marketing doskonale wiedzą, że reklama wielkoformatowa budzi emocje i jest skutecznym sposobem na dotarcie do klientów oraz wypromowanie marki w jak największej grupie konsumenckiej. Jeśli sam planujesz kampanię z wykorzystaniem takiego nośnika, to w pierwszej kolejności będzie Ci potrzebna dobra drukarnia wielkoformatowa. Jaką wybrać? Czym się kierować, aby nie popełnić kosztownego błędu? Sprawdź w naszym poradniku.

Po pierwsze: drukarnia wielkoformatowa musi mieć duże doświadczenie

Nie daj sobie wmówić, że to nie ma żadnego znaczenia, bo przecież dzisiaj nad procesem druku w głównej mierze czuwa oprogramowanie komputerowe i „tutaj nie ma czego zepsuć”. Owszem, jest – i to całkiem sporo. Błędy można popełnić zarówno na etapie przygotowania pliku graficznego, jak i wyboru techniki wydruku, co bywa bardzo kosztowne w skutkach i naraża klienta na stratę czasu oraz zupełnie niepotrzebne nerwy.

Oczywiście sam fakt, że drukarnia wielkoformatowa funkcjonuje na polskim rynku na przykład od 2-3 lat jeszcze nie świadczy o tym, że trzeba ją omijać z daleka. Pamiętaj, że własne drukarnie często zakładają osoby, które mają wieloletnie doświadczenie w tej branży, ale do tej pory pracowały u kogoś.

Mimo to zdecydowanie najbezpieczniejszą opcją dla każdego przedsiębiorcy, który nie lubi ponosić ryzyka i chce mieć pewność, że jego projekt zostanie zrealizowany zgodnie z ustaleniami i zamysłem grafika, jest nawiązanie współpracy z drukarnią wielkoformatową działającą na rynku od wielu lat. Spójrz na przykład Grupy Luxpol, oferującej profesjonalne wydruki od 25 lat. Tak długi staż nie może być dziełem przypadku i musi świadczyć o dużym zaufaniu ze strony klientów. Warto więc kierować się tym kryterium na etapie wyboru konkretnej drukarni.

Po drugie: oferta

Mamy tutaj na myśli kompleksowość oferty. Każda dobra drukarnia wielkoformatowa powinna zapewnić swoim klientom różne metody wykonania wydruków, nadruków etc. Z perspektywy przedsiębiorcy bardzo niekorzystna jest sytuacja, w której musi on zamawiać osobne projekty u różnych wykonawców. To z jednej strony zawsze zwiększa ryzyko trafienia na drukarnię, której z jakością jest nie po drodze, a z drugiej podraża realizację usługi – stała współpraca z jednym wykonawcą sprzyja negocjowaniu cen.

Przed nawiązaniem współpracy z konkretną drukarnią wielkoformatową warto się zatem upewnić, czy rzeczywiście będziemy mogli korzystać z jej usług regularnie. Czyli: nie powinna oferować wyłącznie wydruku wielkoformatowego, ale też np. bardzo modny i świetnie sprawdzający się w biznesie druk UV (w tym na szkle).

Rada

Korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy jest również podjęcie współpracy z taką drukarnią wielkoformatową, która jest jednocześnie producentem reklam – w tym flag czy balonów reklamowych.

Po trzecie: kryterium ceny

To naturalne, że większość przedsiębiorców przed zleceniem wykonania projektu konkretnej drukarni wielkoformatowej porówna złożone oferty pod kątem cen. Jest to dość niebezpieczny moment, ponieważ łatwo można tutaj ulec presji najniższej ceny. Podświadomie chcemy zaoszczędzić na usłudze, a ponieważ przed otrzymaniem gotowego produktu nie jesteśmy w stanie ocenić jego jakości, to często postanawiamy zaryzykować. To może mieć niestety opłakane skutki.

W branży drukarskiej, podobnie jak w każdej innej, obowiązuje niezmienna zasada: niska cena musi być uzasadniona adekwatną jakością. Jeśli więc widzisz, że dana drukarnia ma nieprawdopodobnie korzystne stawki, jednocześnie deklarując duże doświadczenie i dysponowanie najnowocześniejszym sprzętem, to musisz sobie zdawać sprawę z tego, że coś tutaj nie gra.

Nie jest natomiast tak, że zawsze trzeba wybierać najdroższych wykonawców. Ważne, aby stosunek ceny do jakości był jak najkorzystniejszy. Warto również poszukać takiej drukarni wielkoformatowej, która niekoniecznie zaoferuje Ci spory rabat, za to chętnie dorzuci jakiś gratis – może to być na przykład nieodpłatne wykonanie projektu graficznego przeznaczonego do wydrukowania (co realnie oznacza oszczędność na poziomie co najmniej kilkuset złotych).

Na koniec jeszcze jedna wskazówka: realizacje. Każda profesjonalna drukarnia wielkoformatowa ( https://grupaluxpol.pl/druk-wielkoformatowy/ ) powinna się nimi chwalić na swojej stronie internetowej, bo to najlepszy barometr jakości. Przejrzyj więc galerię dotychczas zrealizowanych projektów i oceń, czy spełniają one Twoje oczekiwania pod względem m.in. kreatywności graficznej, odwzorowania kolorów oraz stopnia skomplikowania. Jeśli na tym polu wszystko jest w jak najlepszym porządku, to możesz już uznać, że trafiłeś na fachowców, z którymi warto nawiązać długofalową współpracę.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.