praca i szkolenia |
ponad rok temu
18.01.2017 Marcin Mongiałło komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
1 kwietnia 2017 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które zmniejszają obowiązki szkoleniowe dla operatorów maszyn do robót budowlanych, ziemnych i drogowych. Szacuje się. że pracownicy sektora budowlanego zaoszczędzą rocznie ponad 600 tysięcy godzin, które musieliby spędzić na dotychczas wymaganych szkoleniach i egzaminach.
Tego dnia wchodzi w zycie nowelizacja rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych.
Obecnie obowiązujące rozporządzenie, które weszło w życie w 2001 roku, wskazuje 56 maszyn, do obsługi których wymagane jest specjalistyczne szkolenie i uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu. Większość z tych urządzeń podzielona jest na klasy, co w praktyce oznacza, że do obsługi maszyny mogą być wymagane nawet trzy egzaminy.
Od 1 kwietnia bieżącego roku do obsługi 24 maszyn (z obecnych 56) nie będzie już wymagane dotychczasowe szkolenie ani egzamin. Chodzi między innymi o ręczne narzędzia udarowe, betoniarki, agregaty tynkarskie, młoty spalinowe, zagęszczarki i ubijarki mechaniczne, samojezdne malowarki znaków na jezdni, wózki platformowe o napędzie spalinowym lub akumulatorowym, koparki drenarskie czy odśnieżarki mechaniczne.
W przypadku 15 maszyn zmniejszyła się liczba klas uprawnień, np. do koparki jednonaczyniowej przypisano dwie, a nie – jak wcześniej – trzy klasy. Ponadto, uprawnienia na koparko-ładowarki będą umożliwiały pracownikom obsługę również małych koparek i małych ładowarek. Poprzednie rozporządzenie wymagało uzyskania osobnych uprawnień dla koparek, ładowarek i koparko-ładowarek. Podobne ułatwienie wprowadzono również przypadku kilku innych urządzeń. Nowelizacja doprecyzowuje też definicje, przepisy dla poszczególnych klas i zmienia nazewnictwo niektórych maszyn.
– Szacujemy, że po wejściu w życie nowych przepisów liczba osób, które rocznie musiały uzyskiwać stosowne uprawnienia zmniejszy się o około 9 tysięcy. Grupa ta zaoszczędzi co najmniej 600 tysięcy godzin, które musiałaby spędzać na szkoleniach i egzaminach. W efekcie osoby zainteresowane tego typu zajęciem będą mogły szybciej rozpocząć swoją pracę – powiedział wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.
Zmiany są częścią pakietu ułatwień dla przedsiębiorców #100zmianDlaFirm. Będą z pewnością impulsem do znalezienia nowej, lepiej płatnej pracy. Wiadomo nie od dziś, że na rynku pracy jest duże zapotrzebowanie na operatorów różnego rodzaju maszyn budowlanych.
Na podstawie: Ministerstwo Rozwoju
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |