› FIRMY
› ARTYKUŁY

Dzięki temu głosowaniu Elbląg będzie mógł pozyskać nawet 360 mln zł środków zewnętrznych

aktualności 2 miesiące temu    20.12.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 9 ocen 1 / 100%
A A A
Dzięki temu głosowaniu Elbląg będzie mógł pozyskać nawet 360 mln zł środków zewnętrznych fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

Dziś (20 grudnia) w Radzie Miejskiej w Elblągu odbyły się bardzo ważne głosowania. Jedno z nich zadecydowało na wiele lat o możliwościach rozwoju infrastruktury w naszym mieście. Radni postanowili, że miasto wolniej będzie spłacać część zadłużenia, co w konsekwencji uwolni bardzo dużo pieniędzy koiecznych na wkłady własne pod projekty, umożliwiając skorzystanie ze środków zewnętrznych (pozakredytowych źródeł finansowania inwestycji). Według prezydenta dzięki temu można będzie zrealizować inwestycje o wartości nawet 430 mln zł.

Chcemy spłacać zobowiązania wolniej niż dotychczas po to, by mieć więcej środków na wkłady własne pod unijne konkursy. Jeśli dofinansowanie na nie wyniesie 85 %, to możemy pozyskać aż 360 milionów złotych, doliczając wkład własny ponad 60 milionów złotych, jesteśmy w stanie zrealizować inwestycje na około 430 milionów złotych. Na niektóre inwestycje, jak na przykład modernizację szpitala, już mamy środki zewnętrzne. W innym przypadku o wielu inwestycjach moglibyśmy zapomnieć. Dziekuję radnym, że poparli tę propozycję

– mówił prezydent Elbląg Witold Wróblewski juz po głosowaniu.  

Propozycję prezydenta poparli radni KWW Witolda Wróblewskiego i Koalicji Obywatelskiej. Radni Prawa i Sprawiedliwości w większości byli przeciw. Nie pierwszy raz zresztą. Takie samo głosowanie w poprzedniej Radzie Miejskiej zakończyło się zgoła odmiennym wynikiem. Wówczas (13 września 2018 r.) stosunkiem głosów 17 za, 6 przeciw i 2 osoby wstrzymujące się radni zablokowali propozycję prezydenta, który chciał zmienić terminy wykupu części obligacji i spłaty kredytów, celem zabezpieczenia pieniędzy na wkłady własne do przyszłych inwestycji. Dzisiaj triumował prezydent, który do swojego pomysłu od wielu miesięcy przekonwyał naszych samorządowców.

Zgodnie z przyjętymi dzisiaj na sesji uchwałami, co roku zadłużenie miasta ma zmniejszać się o około 5 mln zł, a przesunięte w czasie zobowiązania (w sumie ponad 140 mln zł) mają być spłacane do 2034 roku. Prognozuje się, że na koniec tego roku zadłużenie Elbląga wyniesie 303 mln zł. Na koniec kadencji, a więc za pieć lat, zgodnie z planem ma spaść do 279 mln zł. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zły
2 miesiące temu 9
ZŁODZIEJE, NIEMOTY, ZDRADZIECKIE MORDY [NA ZDJĘCIU]ZADŁUZAJ NAS NA WIEKI!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pop
2 miesiące temu ocena: 33%  8
no to ekonomiści nami rządzą czas wyjechac z Elbląga
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Stefan Rembelski
2 miesiące temu ocena: 57%  7
Zrolowali - czyli zaciągnęli kredyt na koszt przyszłych pokoleń. Zamiast spłacać 300 milionów w rachunku ciągnionym będzie to kosztowało nas elblążan około 600 milionów i oby się na tym skończyło. A w ty czasie Bizancjum będzie kwitło - prezydent i zastępcy wygarną rocznie z kasy miasta pół miliona złotych rocznie, rada miasta drugie tyle co da przez 5 lat pięć milionów. ile wycieknie ze spółek miejskich i nietrafionych inwestycji do których miasto dopłaca - tak około 120 milionów złotych. Do tego dojdzie jeszcze obsługa nowych kredytów które a jakże miasto zaciągnie - wariant grecki. Taczka natychmiast lub bankructwo jak w Bostonie za lat kilka. Gratulacje dla pana kandydata Michała Missana z POKO za stałość poglądów ekonomicznych.
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ RI
2 miesiące temu ocena: 50%  6
koval... jakiś konkret?Bo na razie to bujanie jest w obłokach. Możemy tak dalej wyliczać szkoły, parkingi nawet hotel dla psów, rzecz w tym ,że żadnego konkretnego pomysłu z pożytkiem dla społeczeństwa Elbląga nie ma , wiadukt za 50 baniek bez przejścia dla pieszych, aquapark z felerami, dziury w jezdniach aż krzyczą ? , a te konkursy unijne..popatrz na poprawę mobilności mieszkańców,,,tyrają ludzie od tramwaju na pieszo od 12 Lutego na Starówkę...o to chodziło?Śmiech przez łzy.Wszechogarniający brud ,smród i ubóstwo.
odpowiedz oceń komentarz 4 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Andrzej
2 miesiące temu ocena: 67%  5
Uspokójcie się. Tu chodzi o wykorzystanie pieniędzy, które są za darmo, bez kredytowania. Trzeba być ślepcem, żeby tego nie widzieć. Prezydent chce z nich skorzystać, radni PiS - nie chcą. Dlaczego? Bo chcą zrobić na złość w swojej bezsilności.
odpowiedz oceń komentarz 6 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rejtan
2 miesiące temu ocena: 25%  4
PIS nie wchodzcie w to gówno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 2 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zły
2 miesiące temu ocena: 33%  3
Wróblewski zaczął pogrązać Elbląg i topić w gównie szambie ,bagnie!!zadłuż a pieniądze pedzie wydawał na pierdoły i dawać zarobić kolesiom!!!Tego syfu nalezało się spodziewac!! przed wyborami obiecanki a póżniej szambo dla mieszkańców!!!
odpowiedz oceń komentarz 4 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ koval
2 miesiące temu ocena: 82% 2
Drogi, wiadukty itp. to wg ciebie pierdoły?
~ wkurzony
2 miesiące temu ocena: 31%  1
rolowanie sranie, i na gówno pieniędzy wydawanie SZOK ,SYF!!!!I GNÓJ!!!
odpowiedz oceń komentarz 4 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.