› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Elbląg. Biedronce zależy na Ukraińcach

aktualności 6 miesięcy temu    26.01.2019
Grażyna Wosińska
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg. Biedronce zależy na Ukraińcach fot. materiały prasowe

Ciągle wzrasta liczba zatrudnionych Ukraińców. Na terenie Elbląga jest ich ponad 2 tysiące, a w Olsztynie ponad 5 tys. osób. Biedronka to zauważyła i zaprasza do spróbowania „Smaków Ukrainy” - słoniny peklowanej i kiełbasy Domasznia Werbliński. 

Ukraińcy chętnie pracują w Elblągu – 2160 osób oraz w Olsztynie -  3339,  według danych ZUS z grudnia ubiegłego roku. Jest to najliczniejsza grupa narodowościowa. Białorusinów w naszym mieście jest tylko 194, a w Olsztynie – 732. Oczywiście są to osoby zatrudnione legalnie. 

Obcokrajowiec, który pracuje w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika). Oznacza to, że składki tych osób, tak samo jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a to z niego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS

- wyjaśnia Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego 

Obecność Ukraińców zauważyła Biedronka i zaproponowała ich ulubione smaki. Na półkach sieci, w ramach oferty "Smaki Ukrainy" znaleźć można: ukraiński specjał Słoninę Peklowaną, zawijaną Kiełbasę Domasznia Werbliński (parzona i pieczona z świeżym czosnkiem i świeżo mielonym pieprzem), Kwas Lidsky Chlebowy, Piwo Obolon i dla łasuchów  chałwa ukraińska w polewie kakaowej, produkowana z nasion słonecznika. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ marcco
6 miesięcy temu ocena: 50%  2
Nigdy nic nie kupie i nie podejmę współpracy z firmami zatrudniającymi Ukraińców kosztem płac Polskich pracowników - w Elblągu stagnacja z płacami 2500 - 2900
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ efefw
6 miesięcy temu ocena: 100%  1
Kiedy Tydzień Islamski w Lidlu?
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.