› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elbląg. Co drugi skazany pracuje. Wiemy w jakich zakładach lub instytucjach

aktualności 11 miesięcy temu    9.10.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
 Elbląg. Co drugi skazany pracuje. Wiemy w jakich zakładach lub instytucjach  fot. archiwum elblag.net

Skazani z elbląskiego aresztu pracują w pięciu zakładach: dwa ślusarskie, po jednym: stolarskim,  budowlanym i sprzątania. Są także w hospicjum, Lazarusie i Końskim Zdrowiu. Pracują 133  osoby na 269 skazanych. 

Nie ma wątpliwości, że najlepszą metodą resocjalizacji skazanych, przebywająych w areszcie, to zatrudnienie, szkolenia i kursy zawodowe. W Elblągu na 269 osób 133 zostały skierowane przez wychowawców do pracy. Pod koniec września zatrudnionych odpłatnie było 38 osób, w tym na zewnątrz 24 osoby. Pracowali w następujących zakładach: Cleaner (sprzątanie), Mettap i Co-Ral (ślusarski), Sell-Glass (stolarski) i Alfast (montaż zespołów budowlanych). 

To nie wszystko, skazani kierowani są nieodpłatnych prac na rzecz samorządów oraz instytucji i organizacji charytatywnych:  Hospicjum Elbląskiego, Lazarusa i Końskiego Zdrowia. Szczególnie praca w hospicjum zmienia skazanych. 

Nauczyłem się tutaj spokoju i cierpliwości, zrozumienia i współczucia. Nikt mi o tym nie opowiedział, te uczucia same przyszły. Bardzo współczuję tym ludziom. Pocieszam ich jak umiem, dużo z nimi rozmawiam, żartuję, nieraz trzymam za rękę, karmię i zawsze staram się być uśmiechnięty. 
Ostatnio umarła mi Pani na rękach, czułem ogromny smutek. 
Bardzo się zmieniłem od tego czasu, kiedy pracuje w hospicjum 

- wyjaśnia Łukasz, lat 32. 

Zwykle zatrudnieni mają do 20 do 50 lat. Nie stwarzają zagrożenia społecznego, byli karani za drobne przestępstwa. Są po przeszkoleniu zawodowym, które odbyli w areszcie. Zdarza się, że po zakończeniu kary pracują w tym samym zakładzie. 

Arek, lat 38 pracował jako mechanik. 

Co pozwalało mi na rozwój osobisty, robię co lubię i rozwijam swoje umiejętności, poznaję nowe maszyny i ich budowę, uczę się ciągle czegoś nowego

- zapewnia mężczyzna. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 7
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.