› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Elbląg. Coraz więcej zatrudnionych cudzoziemców

aktualności 11 miesięcy temu    20.11.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
 Elbląg. Coraz więcej zatrudnionych cudzoziemców

W województwie warmińsko-mazurskim, na koniec września było ponad 6 tys. pracujących cudzoziemców. Liczba ubezpieczonych, którzy płacą składki emerytalne i rentowe w oddziale ZUS w Elblągu wynosi prawie 1800, natomiast w oddziale w Olsztynie jest to ponad 4300.

Najwięcej zatrudnionych jest obywateli Ukrainy: w Elblągu 1260 osób natomiast w Olsztynie 2886. Następna grupą osób zatrudnionych pod względem ilości stanowią Białorusini – 180 na terenie Elbląga oraz 446 na terenie Olsztyna. Liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców z każdym rokiem rośnie. Zatrudnieni są przez polskich przedsiębiorców ale również i przez rodzimych. Coraz częściej sami zakładają własne działalności gospodarcze. Następni pod względem liczebności są Rosjanie, w Elblągu 63 osoby natomiast w Olsztynie 147 osób.

W województwie warmińsko-mazurskim legalnie zatrudnieni są przedstawiciele bardzo wielu krajów. Ich liczba w porównaniu do ilości pracowników z Ukrainy, Białorusi oraz Rosji jest znacznie mniejsza. Są to między innymi obywatele Korei, Litwy, Mołdawii, Niemiec oraz Armenii.

Obywatele innych państw, zatrudnieni lub prowadzący działalności, podlegają przepisom o ubezpieczeniu społecznym obowiązującym w naszym kraju. Jedynym wyjątkiem jest, gdy wyklucza to umowa zawarta pomiędzy Polską a macierzystym krajem pracownika.
Umowa Polski z Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym, określa warunki niezbędne do nabycia prawa do emerytury i renty. Osobie pracującej i podlegającej ubezpieczeniom w Polsce i na Ukrainie przysługuje prawo do świadczenia emerytalnego zarówno z Polski jak i z Ukrainy. Aby uzyskać prawo do emerytury należy spełnić warunki wymagane w obu krajach (chodzi o emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty z tytułów wypadków przy pracy, renty rodzinne a także zasiłki pogrzebowe).

Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ok
11 miesięcy temu 1
Krismarze pracują Ukraińcy
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.