› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Elbląg i Olsztyn – porównanie planowanych wydatków inwestycyjnych

inwestycje ponad rok temu    21.12.2016
Marcin Mongiałło
komentarzy 16 ocen 1 / 100%
A A A

Od czasu kiedy Elbląg stracił status miasta wojewódzkiego dystans dzielący nasze miasto od Olsztyna z roku na rok się powiększa. Na łamach elblag.net postaramy się przybliżyć różnice między obydwoma miastami z punktu widzenia planowanych na 2017 rok wydatków inwestycyjnych.

Władze Elbląga planują wydać na inwestycje w nadchodzącym roku ponad 57 milionów złotych. Największe projekty tego typu to budowa trakcji tramwajowej w ciągu od ulicy Stefana Grota-Roweckiego do 12 lutego, rozpoczęcie budowy wiaduktu na Zatorze, rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego oraz budowa bloku operacyjnego w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II, jak również modernizacja budynków tego szpitala. W 2017 roku dochody budżetowe Elbląga zaplanowano na lekko ponad 600 milionów złotych. Czy to dużo?

Olsztyn planuje przeznaczyć na inwestycje około pięć razy więcej od Elbląga

Olsztyn ma 173 599 mieszkańców;  Elblag  – 121 412 (stan na 30 czerwca 2016 r.). Jak nietrudno zauważyć populacja Olsztyna jest niecałe 50% większa od populacji Elbląga. Olsztyn planuje przeznaczyć na inwestycje aż 281 milionów złotych, a więc około pięć razy więcej od Elbląga! Jak widać w tym przypadku nie działa zasada symetrii. Dochody budżetowe Olsztyna mają w przyszłym roku wynieść 1,158 miliarda złotych. Będą wyższe o 154 milony złotych od tych w 2016 roku. Dodać trzeba, że zdecydowanie większa ich część to różnego rodzaju dotacje i subwencje pochodzące z budżetu państwa lub Unii Europejskiej. To stąd miasto czerpie środki na rozwój.

Największą inwestycją w Olsztynie, niezwiązaną z komunikacją, ma być przebudowa hali widowiskowo-sportowej Urania. Ponadto zaplanowano rewitalizację Parku Jakubowo, przygotowanie terenów przy bazylice św. Jakuba pod planty oraz adaptację dawnej zajezdni trolejbusowej przy ul. Knosały na potrzeby Muzeum Nowoczesności. To oczywiście nie wszystko, gdyż główne inwestycje skupiają się przede wszystkim na rozbudowie infrastruktury komunikacyjnej, w tym m.in. przebudowie ulic Pstrowskiego oraz Towarowej, które będą stanowić połączenie z węzłami drogi krajowej nr 51, czyli obwodnicy Olsztyna. Ponadto planowana jest m.in. budowa mostu nad Łyną, modernizacja ul. Pieniężnego oraz rozbudowa połączenia szynowego z Pieczewem.

Jak widać plany inwestycyjne Olsztyna na nadochodzący rok są imponujące. Miasto się rozwija w znacznie szybszym tempie niż Elbląg, znakomicie wykorzystując możliwości, które stwarza posiadanie statusu województwa. Nie mamy oczywiście pretensji do włodarzy tego miasta, że potrafią tak skutecznie dbać o jego rozwój. Czy jednak osoby zarządzające naszym miastem nie powinny być bardziej konsekwentne, stanowcze w pozyskiwaniu środków na rozwój Elbląga?   

Inwestycje w Elblągu i Olsztynie – skala wydatków

Przypomnijmy w tym miejscu, że hitem inwestycyjnym Elblaga ma być budowa torowiska oraz trakcji tramwajowej w ciągu ulic Stefana Grota-Roweckiego i 12 Lutego. Decyzją zarządu województwa na poprawę transportu miejskiego w Elblągu ma zostać przekazanych 9 milionów z funduszy europejskich. Czy to dużo?

Porównując skalę wydatków inwestycyjnych Elbląga i Olsztyna weźmy pod uwagę jedynie projekt "Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie - łańcuchy ekomobilności", który zakłada budowę węzła przesiadkowego przy Dworcu PKP i PKS, przebudowę układu ulic w centrum Olsztyna, zakup nowych tramwajów oraz rozbudowę systemu dróg rowerowych w tym mieście. Tylko ta planowana inwestycja będzie kosztować prawie 104,6 mln zł. Prace mają zakończyć się do 2018 roku. Przy takich różnicach wydatkowania środków na inwestycje miejskie dystans cywilizacyjny pomiędzy Elblągiem a Olsztynem będzie bardzo szybko się pogłębiał. Dziwić może brak ożywionej dyskusji w tej sprawie. Czyżbyśmy nie mieli lokalnych patriotów na szczeblu zarządzania miastem, którzy mieliby odwagę walczyć o większe fundusze dla Elbląga?

Dywity przeznaczą na inwestycje w 2017 roku roku około 1/3 tego co Elbląg

Na zakończenie rozważań pragniemy przybliżyć jeszcze jeden ciekawy fakt. Dywity to podolsztyńska gmina. 9 grudnia tego roku jej rada gminna uchwaliła budżet zakładający  niemal 62 milionów złotych dochodów, 65,5 milionów złotych wydatków, w tym 20 milionów złotych wydatków na inwestycje, przy deficycie zakładanym na poziomie 3,6 miliona złotych. To około 1/3 budżetu Elbląga przeznaczonego na inwestycje...

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 6
  BRAK SŁÓW
Komentarze (16)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ hihihi
ponad rok temu ocena: 100%  16
A ponoć wróbelki ćwierkały iż jeden ważny Wróbel chwalił się , że potrafi pozyskać dotacje z Unii Europejskiej na lepsze jutro . Ptasia menażeria odpowiedziała tak Wróbel przez całą kadencję zadbał o lepsze czasy lecz tylko dla siebie i tyle
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ BartloMNIEJ_Rys
ponad rok temu ocena: 18%  15
Bez sensu porownanie! Elblag to raczej powinien byc porownywany do Ostrody, chociaz i tak by niewypadl korzystnie!
odpowiedz oceń komentarz 2 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ el
ponad rok temu ocena: 100% 14
Elbląg jest znacznie większy od Ostródy. to tak jakby porównywać Elbląg do Bydgoszczy. Elbląg to inna liga, z całym szacunkiem dla Ostródy, która jako miasto zrobiła w ostatnich latach duży skok, choćby z uwagi na zbudowane tam centrum konferencyjne z prawdziwego zdarzenia.
~ gdańszczanin
ponad rok temu ocena: 90%  13
Nieudacznicy zarządzający tym miastem od co najmniej 20 lat wciskają ludowi ciemnotę jacy to oni sa łaskawi i zapobiegliwi i jak miasto się rozwija. A ja pytam: gdzie te kilkadziesiąt tysięcy osób, które wyjechały z Elbląga po akcesji Polski do UE, czyli w ciągu zaledwie kilkunastu lat? Oficjalne dane mówią o 121 tys. mieszkańców, ale tajemnicą poliszynela jest fakt, że realna liczba mieszańców wynosi między 80 a 90 tys. - takie są realne o dane szaucunkowe w oparciu o spadek zużycia wody w mieście. Owszem, miasto wypiękniało, ale duża w tym zasługa także wspólnot mieszkaniowych oraz prywatnych inwestorów. Przecież miasto nie otwiera restauracji na Starówce, ani nie buduje kamienic. Nawet wiele chodników wykładanych polbrukiem jest zasługą wspólnot mieszkaniowych. Mamy więc duży potencjał ludzki, zupełnie jednak niewykorzystany. Ja liczę, że może w końcu do władzy dojdą ludzie młodzi, spoza układów partyjnych i zajmą się stroną gospodarczą, zupełnie zaniedbaną przez włodarzy miasta.
odpowiedz oceń komentarz 9 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ realista
ponad rok temu ocena: 50% 12
Gdanszcanin -podobno ,a zajezdzami tu olszczynem.
~ el
ponad rok temu ocena: 100% 11
No fakt. Właśnie gospodarka jest u nas zaniedbana. Gdzie ci inwestorzy w mieście? Przypominam sobie jak Słonina mówił o dużym koncernie, który ma u nas wybudować fabrykę, że toczą się rozmowy itp. Nie pamiętam dokładnie kontekstu czasowego, ale najwidoczniej było to przed wyborami. Elbląski Park Technologiczny to dobry kierunek i dobry pomysł, ale zabrakło poprowadzenia sprawy do końca. EPR jest dziś wydmuszką i nie spełnia swojej funkcji i pokładanych w nim nadziei.
~ Do_pomorskiego
ponad rok temu ocena: 100%  10
Zapominacie, że dla Olszczyna nie istnieje coś takiego jak rozwój zrównoważony. Tutaj panuje mentalność rodem z czasów PGR, gdzie Olsztyn do "dyrektor gospodarstwa", a reszta to plebs. I właśnie do takiego czegoś nas wrzucono w 1999. To w czym władze Elbląga powinny być konsekwentne to lobbowanie o przyłączanie ziemi elbląskiej do woj. pomorskiego, gdzie stolica nie rzuca zazdrośnie miastom regionu kłód pod nogi, co by się "za bardzo nie rozwinęły" w stosunku do centralnego ośrodka. To jest ta drobna różnica między stolicą wojewódzką cierpiącą na kompleks iższości, a stolicą dbającą o wizerunek całego regionu...
odpowiedz oceń komentarz 9 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kowalski
ponad rok temu ocena: 100%  9
OLO ty sobie japy Pasłękiem nie wycieraj .
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ff54t54y
ponad rok temu ocena: 100%  8
"subwencje pochodzące z budżetu państwa lub Unii Europejskiej. To stąd miasto czerpie środki na rozwój." Uzależnianie się od zapomóg z eurokołhozu to nie rozwój lecz żebractwo.
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sdf
ponad rok temu ocena: 67% 7
Tak, ale taką mamy rzecywistość i ukstałtowały ją dla Polski poprzednie ekipy rządzące. Działamy w ramach pewnej rzeczywistości.
~ ekonom
ponad rok temu ocena: 100%  6
Zrównoważony rozwój Polski w pigułce: Elbląg / Olsztyn = stos. % >> Powierzchnia: 80 km2 / 88 km2 = 91%; Ludność: 121 tys. / 174 tys. = 70%; Inwestycje 2017: 57 mln. zł / 281 mln. zł = 20%.
odpowiedz oceń komentarz 15 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ exactly
ponad rok temu ocena: 100% 5
esencja!
~ Nowoczesny
ponad rok temu ocena: 80%  4
Niech Redakcja zwróci uwagę, że inwestycje miasta wojewódzkiego są dofinansowane w 85%!!! Proszę się dowiedzieć na jakie dofinansowanie może liczyc Elbląg i do jakich funduszy w ogóle ma dostęp jako miasto powiatowe!
odpowiedz oceń komentarz 8 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ exactly
ponad rok temu ocena: 90% 3
Toruń, podobnie jak Elbląg, nie jest miastem wojewódzkim, a inwestycje są tam na poziomie wyższym niż w Olsztynie. Temat sprzed 1,5 roku (800 mln): http://www.nowosci.com.pl/torun/a/obok-modernizacji-mostu-i-dworcow-torun-planuje-dalsze-inwestycje-w-komunikacje-miejska,10847334/ oraz temat z tego roku (550 mln): http://torun.wyborcza.pl/torun/1,48723,21143368,rozpoczal-sie-rozruch-elektrocieplowni-edf-torun-za-550-mln.html
~ .N
ponad rok temu ocena: 100% 2
Toruń na spółkę z Bydgoszczą jest miastem wojewódzkim, podobnie jak Gorzów z Zielona Górą tylko Elbląg dał się zrobić w ch...!!!!
~ olo
ponad rok temu ocena: 83%  1
Hitem inwestycyjnym Elblaga ma być budowa torowiska które Srolsztyn pare lat temu u siebie wybudował . Rece opadają Elbląg jak Pasłęk wies
odpowiedz oceń komentarz 10 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.