› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Elbląg. Nie ma chętnego na działkę z pomnikiem, już po raz trzeci

aktualności 7 miesięcy temu    26.09.2018
Grażyna Wosińska
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg. Nie ma chętnego na działkę z pomnikiem, już po raz trzeci

Miasto ogłosiło trzeci przetarg ustny, nieograniczony na zakup terenu u zbiegu ulic Robotniczej, Stoczniowej i Bożego Ciała. Cena wywoławcza wynosiła 894 tys. 500 zł plus VAT. Nikt nie był zainteresowany nieruchomością, tak jak i podczas poprzednich przetargów. 

W 2017 roku radni zgodzili się na sprzedaż terenu u zbiegu ulic Robotniczej, Stoczniowej i Bożego Ciała, bo tajemniczy inwestor miałby na niego chrapkę. Jednak nie zdecydował się przystąpić do pierwszego przetargu ustnego nieograniczonego w dniu 5 lutego 2018 roku. Nie było żadnego zainteresowanego. Ogłoszono drugi przetarg. 21 maja znów okazało się, że nie zjawił się żaden chętny na zakup terenu w centrum miasta.

Ukazała się informacja, że trzeci przetarg odbędzie się 24 września.  Cena wywoławcza wynosiła 894 tys. 500 zł plus VAT, a wadium 90 tys. zł. Jak się okazało nikt nie był zainteresowany zakupem nieruchomości.

Teren wystawiony na sprzedaż znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta. Część nieruchomości jest aktualnie wykorzystywana na miejsca postojowe, a reszta terenu porośnięta trawą i drzewami – nieużytkowana. Znajduje się tam pomnik, w formie kamienia pamiątkowego, poświęcony Ofiarom Sprawy Elbląskiej. Nabywca będzie musiał go przenieść na pobliski teren miasteczka rowerowego. Znajdzie się on dokładnie naprzeciw środka hali turbinowej, w której doszło do pożaru dwie godziny po północy 17 lipca 1949 roku.

Oto co może powstać na wystawionym na sprzedaż terenie:

nieruchomości objęte przetargiem znajdują się w obrębie o podstawowym przeznaczeniu usług rangi lokalnej i ponadlokalnej o zróżnicowanym profilu, w zakresie:
administracji publicznej, finansowej i gospodarczej, funkcji wystawienniczej, hotelowej, kultury, nauki, oświaty, ochrony zdrowia, rozrywki wraz z towarzyszącymi funkcjami: handlową, gastronomiczną wraz z obsługą komunikacyjną oraz niezbędną infrastrukturą techniczną.
Na terenie dopuszcza się funkcję mieszkalną na wyższych kondygnacjach budynków usługowych, jednak po spełnieniu określonych warunków 

- czytamy w ogłoszeniu.

Miasto zastrzegało sobie prawo odkupu nieruchomości będącej przedmiotem przetargu za cenę równą cenie nabycia nieruchomości przez nabywcę, w przypadku nie podjęcia przez niego działań inwestycyjnych:
W przypadku niedotrzymania terminu rozpoczęcia zabudowy do dnia 31 grudnia 2022 nabywca zobowiąże się do zapłaty na rzecz Gminy Miasto Elbląg kar umownych w wysokości po 140 tys. zł  za każdy rozpoczęty rok zwłoki, płatnych począwszy od 2023 roku. To samo dotyczy nie zakończenia budowy do 31 grudnia 2024 roku. 

Sprawa Elbląska. Przypomnijmy, że bezpieka bezpodstawnie aresztowała pod zarzutem podpalenia  hali turbinowej ponad dwieście osób, kilkadziesiąt z nich otrzymało wyroki wieloletniego więzienia, a pięć kar śmierci, na całe szczęście niewykonane. Pożar wybuchł dwie godziny po północy 17 lipca 1949 roku. (Źródło: „Pożar i szpiedzy” Grażyny Wosińskiej Warszawa 2013 r.)

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Op09ufx
7 miesięcy temu 2
A co jesli faktycznie podpalili? I wyroki byly sluszne?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wolę zieleń
7 miesięcy temu 1
Na siłę sprzedawać każdy kawałek zieleni bo drzewa stoją i przeszkadza no i dobrze że nikt tego nie kupuje Stare Miasto też świeci pustkami nacodzień. Inwestor zdaje sobie sprawę że to w tym miejscu nie opłacalne
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.